امروز:

مقاله استفاده از امواج ماورا صوت در نابودی لخته‌های خونی

مقاله استفاده از امواج ماورا صوت در نابودی لخته‌های خونی

متخصصان عصب شناسی موفق به ابداع روشی جدید برای درمان بافت‌های مغزی آسیب دیده كه در آن به كمك امواج ماورا صوت لخته‌های خونی‌ تشكیل شده در بافت مغز تجزیه می‌شوند.

متخصصان عصب شناسی موفق به ابداع روشی جدید برای درمان بافت‌های مغزی آسیب دیده كه در آن به كمك امواج ماورا صوت لخته‌های خونی‌ تشكیل شده در بافت مغز تجزیه می‌شوند.اخیرا پس از برگزاری همایش متخصصان اعصاب اروپا در دوسلدورف آلمان، متخصصان عصب‌شناسی اعلام كردند راه موثر و تازه‌ای برای درمان بیماران مبتلا به سكته مغزی یافته‌اند.

اساس روش درمانی تازه كه «سونوترومبولیز» (Sono-Thrombolyse) نام دارد، مبتنی بر روشی است كه از آن در تجزیه سنگ‌های كلیه استفاده می‌شود و طی آن با استفاده از طول موج مشخصی از امواج ماورا صوت سنگ‌های تشكیل شده در بافت كلیه خرد و تجزیه می‌شوند.

در این روش به كمك امواج ماورا صوت لخته‌های خونی‌ تشكیل شده در بافت مغز تجزیه می‌شوند.

تشكیل لخته‌های خونی نتیجه واكنش سریع سیستم ایمنی است كه پس از پارگی مویرگ به سرعت در محل خونریزی شبكه‌ فیبری ظریفی می‌سازد كه گلبولهای خونی را به خود جذب كرده و با تشكیل لخته از خونریزی بیشتر جلوگیری می‌كند، اما حضور این لخته‌ها عملكرد مغز را مختل و به سكته‌های مغزی منجر می‌شوند. سونوترومبولیز تجزیه لخته خونی به كمك امواج ماورا صوت است. فركانس مشخصی از این امواج با هدف قرار دادن فیبرهای شبكه لخته سبب بازشده‌گی و تجزیه لخته می‌شود.

روشی كه هم اكنون برای تجزیه لخته‌های خونی در درمان بیمارن سكته مغزی استفاده می‌شود مصرف داروست. پروفسور ماریو سیبلا (Mario Siebler) متخصص اعصاب كلینیك دانشگاه دوسلدورف در این مورد می‌گوید: در سونوترومبولیز مصرف دارو كه به صورت هدفمند برای تجزیه لخته خونی جذب شبكه فیبری آن شده، سبب می‌شود كه لخته خونی بهتر هدف امواج قرارگیرد.

این روش درمانی تا كنون در كلنیك‌های دانشگاهی دو شهر دوسلدورف و مانهایم آلمان مورد استفاده قرار گرفته است و نتیجه آن موفقیت‌آمیز بوده است.

بر اساس پیش بینی پروفسور سیبلا در آینده نه چندان دور این روش جایگزین روش متداول كنونی خواهد شد و مورد استفاده تمامی بیمارستان‌های آلمان قرار خواهد گرفت.

در حال حاضر بخش اعصاب تمامی بیمارستانهای آلمان دستگاه‌های مخصوص سونوگرافی مغز و اعصاب را در اختیار دارند كه می‌توان به كمك آنها امواج مورد نظر را ایجاد كرد. این دستگاه‌ها استفاده‌های درمانی گوناگونی دارند.

نكته‌ای كه در این روش بر روی آن تأكید می‌شود، درمان به موقع است.

آن طور كه متخصصان اعلام كرده‌اند موثرترین زمان درمان تا سه ساعت اولیه پس از بروز سكته است؛ البته هر چه سن بیمار از ۵۵ سال بالاتر باشد به علت كاسته شدن از تراكم استخوانی بافت جمجمه شانس درمان با این روش كاهش می‌یابد.

سونوترومبولیز اولین بار توسط پروفسور آندری الكساندروف (Andrej Alexandrow) در بیمارستان دالاس در ایالت تگزاس آمریكا طرح شد.

مهمترین نكته این روش استفاده از فركانس مشخصی است كه به گونه‌ای هدفمند از یك سو لخته خونی را مورد هدف قرار داده و از سوی دیگر به سایر مویرگ‌های خونی بافت مغز را آسیب نرساند.

استفاده از امواج ماورا صوت بخصوص در تجزیه لخته‌های خونی بزرگتری كه با چرخش در جریان گردش خون سبب اختلال ضربان قلب و یا تنگی شریان‌های خونی گردن می‌شوند موفقیت آمیز بوده است.

بنا بر آمار موجود، تنها در آلمان سالانه ۲۰۰ هزار مورد سكته مغزی گزارش می‌شود. این آمار بدون در نظر گرفتن بیمارانی است كه بیش از یك بار به سكته مغزی دچار شده‌اند. در ۲۰ درصد از موارد، سكته مغزی ظرف مدت چهار هفته به مرگ بیمار منجر می‌شود.

نزدیك به چهل درصد بیماران در مدت یك سال پس از سكته مغزی فوت می‌كنند. نیمی از بیمارانی كه پس از سال اول زنده می‌مانند برای باقی عمر فلج و نیازمند كمك همراه می‌شوند.

فلج‌های یك سویه بدن، بی‌حسی دست و پا اختلال در بلع، تكلم، بینایی، عدم حفظ تعادل و افسردگی‌های شدیدی كه سكته‌های مغزی به دنبال دارند بار اجتماعی است هر ساله با افزایش تعداد بیماران سنگین‌تر می‌شود.

از فاكتورهای مهمی كه برای جلوگیری از بروز سكته مغزی می‌توان به آنها اشاره كرد، كنترل قند، چربی و فشار خون، و تحرك بدنی بیشتر به خصوص پس از پنجاه سالگی است.

امواج ماورای صوت جهت مبتلایان به سکته

روش درمانى تازه سونو ترومبوليز نام دارد. روشى كه در آن به كمك امواج ماورا صوت لخته‌هاى خونى‌ تشكيل شده در بافت مغز تجزيه مى‌شوند. اساس اين روش همانند روشى است كه از آن در درمان سنگ كليه استفاده مى‌شود و طى آن با استفاده از طول موج مشخصى از امواج ماورا صوت سنگ‌هاى تشكيل شده در بافت كليه خرد و تجزيه مى‌شوند. در مورد بيماران سكته مغزى هدف امواج لخته‌هاى خونى هستند. ویچه وله آلمان در این باره میگوید :

تشكيل لخته‌هاى خونى نتيجه واكنش سريع سيستم ايمنى است كه پس از پارگى مويرگ به سرعت در محل خونريزى شبكه‌ فيبرى ظريفى مى‌سازد كه گلبولهاى خونى را به خود جذب كرده و با تشكيل لخته از خونريزى بيشتر جلوگيرى مى‌كند. اما حضور اين لخته‌ها عملكرد مغز را مختل و به سكته‌هاى مغزى منجر مى‌شوند. سونوترومبوليز تجزيه لخته خونى به كمك امواج ماورا صوت است. فركانس مشخصى از اين امواج با هدف قرار دادن فيبرهاى شبكه لخته سبب بازشده‌گى و تجزيه لخته مى‌شود. روشى كه هم اكنون براى تجزيه لخته‌هاى خونى در درمان بيمارن سكته مغزى استفاده مى‌شود مصرف داروست. پروفسور ماريو سيبلا  متخصص اعصاب كلينيك دانشگاه دوسلدورف در اين مورد مى‌گويد: ” در سونوترومبوليز مصرف دارو كه به صورت هدفمند براى تجزيه لخته خونى جذب شبكه فيبرى آن شده، سبب مى‌شود كه لخته خونى بهتر هدف امواج قرارگيرد.“ اين روش درمانى تا كنون در كلنيك‌هاى  دانشگاهى دو شهر دوسلدورف و مانهايم آلمان مورد استفاده قرار گرفته است و نتيجه آن موفقيت‌آميز بوده است.

نكته‌اى كه در اين روش بر روى آن تأكيد مى‌شود، درمان به موقع است. آنطور كه متخصصان اعلام كرده‌اند موثرترين زمان درمان تا سه ساعت اوليه پس از  بروز سكته  است. البته هر چه سن بيمار از پنجاه و پنج سال بالاتر باشد به علت كاسته شدن از تراكم استخوانى بافت جمجمه شانس درمان با اين روش كاهش مى‌يابد. سونوترومبوليز اولين بار توسط پروفسور آندری الكساندروف در بيمارستان دالاس در ايالت تگزاس آمريكا طرح شد. مهمترين نكته اين روش استفاده از فركانس مشخصى است كه به گونه‌اى هدفمند از يك سو لخته خونى را مورد هدف قرار داده و از سوى ديگر به ساير مويرگ‌هاى خونى بافت مغز را  آسيب نرساند. استفاده از امواج ماورا صوت بخصوص در تجزيه لخته‌هاى خونى بزرگترى كه با چرخش در جريان گردش خون سبب اختلال ضربان قلب و يا تنگى شريان‌هاى خونى گردن مى‌شوند موفقيت آميز بوده است.

سندروم مویا مویا ( moya moya ) ناشی از تابش

 

بیماری های عروقی ناشی از تشعشع از عوارض پرتودرمانی می باشند که به خوبی شناخته شده اند و می توانند در زمان طولانی موجب مرگ و میر بیماران شوند. انسداد پیش رونده اینتراکرانیال جریان خون شریانی, از جمله سندروم مویا مویا, یکی از آثار دیررس و غیرعادی پرتودرمانی است که به تعداد زیادی ثبت شده است. سندروم مویا مویا با تشکیل و ظهور یک شبکه عروقی غیرطبیعی جانبی مشخص می شود که در نهایت منجر به بسته شدن خودبخودی عروق چرخه willis می شود. به زبان ژاپنی, مویا مویا یعنی « ابری از دود »  و به ظاهر آنژیوگرافیک دودآلود این بیماری اشاره دارد (۱). آنژیوگرام مغزی بهترین روش برای تصویربرداری و تشخیص این بیماری است. معیار تشخیص عبارتست از تنگی یا انسداد در بخش پایانی شریان کاروتید داخلی یا در بخش ابتدایی شریانهای قدامی یا میانی مغز و شبکه عروقی غیر طبیعی در ناحیه تنگی و اطراف آن.

سبب شناسی ( etiology ) سندروم مویا مویا ناشناخته است. با این وجود این سندروم به عواملی نظیر ارث, اختلالات خونی, عفونت سندرومهای مادرزادی, بیماریهای عروقی و پرتودرمانی دیده شده است. در یک مطالعه , ۲ نفر از ۳۱۶ بیمار(  NF-1 ( % ۰٫۶          که تحت غربالگری با MRI مغزی قرار گرفتند مبتلا به سندروم مویا مویا بودند (۲). عقیده بر این است که اختلالات عروقی همراه با ۱- NF با نوروفیبرومین, یک محصول پروتئینی ژن ۱- NF , که در سلولهای عضلانی صاف و پوششی عروق خونی بیان می شوند, همراه است. (۳)

برای درک بهتر مشخصات بیمارانی که پس از پرتودرمانی دچار سندروم مویا مویا شده اند, ما به مرور موارد منتشر شده اخیر پرداخته ایم.

مواد و روشها :

در ابتدا در شبکه medline/PubMed به جستجوی مقالات انگلیسی پرداختیم و از کلمات ( radiation ), ( radiotherapy ) و  ( moya moya syndrome ) به عنوان کلمات جستجو استفاده کردیم. تشخیص بیماران با سندروم مویا مویا از طریق راهنماهایی که وزارت بهداشت ژاپن تعریف کرده بود انجام شد (۴). بر اساس این راهنماها, آنژیوگرافی بیماران نشان از تنگی یا انسداد در بخشهای پایانی شریانهای کاروتید داخلی یا بخشهای ابتدایی شریانهای صافی و قدامی مغزی به همراه شبکه عروقی در نواحی فاز شریانی داشت. بیمارانی که در مورد آنها تصور می شد تغییرات اختلالی عروقی ناشی از فشار ثانویه توده تومورال است از مطالعه خارج شدند. ۳۳ مقاله مربوط به سالهای ۱۹۷۶ تا ۲۰۰۲ مرور شدند که در جدول ۱ آمده اند. این مقالات شامل ۵۴ بیمار با تشخیص سندروم مویامویا ناشی از تابش بودند.

مقالات را مورد بررسی قراردادیم تا پارامترهای وابسته به بیمار, تومور و درمان را به دست آوریم. فاکتورهای وابسته به بیمار عبارتند از: سن هنگام تابش گیری, جنسیت, وجود NF-1 , سابقه بیماریهای عروقی و نقصهای مادرزادی. نوع تومور تحت تابش نیز برای هر بیمار مورد بررسی قرار گرفت. فاکتورهای مرتبط با درمان عبارتند از : دوز تشعشع, حجم درمان, استفاده ترکیبی از روش شیمی درمانی با پرتودرمانی, تاریخچه جراحی تومور, موقعیت تغییرات عروقی و مدت زمان بین پرتودرمانی تا تشخیص سندروم مویا مویا. حجم درمانی پرتودرمانی به دو بخش تقسیم شد: پرتودرمانی Involved-Field یا Extensive-Field نظیر پرتودرمانی تمام مغز یا کرانیواسپانیال. برای مقایسه دوز تشعشع, دوره نهان تا وضعیت NF-1 , نوع حجم درمانی و استفاده از شیمی درمانی و جراحی از روش آماری Un paired-t-test استفاده شد. به علاوه آزمون یکطرفه A NOVA برای تحلیل رابطه دوز تشعشع و دوره نهان تا سن پرتودرمانی نوع تومور و جنسیت مورد استفاده قرار گرفت.

نتایج :

در جستجوی ما, ۵۴ بیمار با سندروم مویا مویا ناشی از تابش ثبت شوند. متوسط سن بیماران در ۴۸ بیمار در اولین پرتودرمانی ۸/۳ سال بود ( محدوده ای از ۴۷- ۴/۰ سال ). سن ۶ نفر از بیماران ذکر نشده بود. توزیع سن مورد بررسی قرار گرفت و نتایج آن در شکل ۱ آورده شده است. از این موارد, ۲۷ نفر          ( %۳/۵۶ ) کودکانی بودند که در سنین کمتر از ۵ سال پرتو دریافت کرده بودند. در بین باقیمانده ها, ۱۱ نفر ( % ۹/۲۲ ) بین سنین ۵ تا ۱۰ , ۴ نفر (%۳/۸ ) بین ۱۱ تا ۲۰, ۳ نفر ( % ۳/۶ ) بین ۲۱ تا ۳۰, ۱ نفر ( % ۱/۲ ) بین ۳۱ تا ۴۰ و ۲ نفر ( % ۲/۴ ) بین ۴۱ تا ۵۰ سالگی تحت تابش قرار گرفتند. توزیع جنسی به این صورت بود که ۱۸ مرد (% ۶/۳۴ ) و ۲۶ زن ( %۵۰ ) وجود داشت. در ۱۰ بیمار  (% ۲/۱۹ ) جنس ذکر نشده بود. ۱۴ نفر از ۵۴ نفر (% ۹/۲۵ ) مبتلا به NF-1 تشخیص داده شدند. هیچ کدام از بیماران سابقه بیماری عروقی یا نقصهای مادرزادی نداشتند.

نوع تومور متغیر و برای تمام جمعیت بیماران موجود بود. بیشترین نوع توموری که تحت درمان پرتو درمانی قرار گرفت گلیومای Low-grade بود که در ۳۷ فرد ( %۵/۶۸ ) مشاهده شد که ۲۹ نفر از آنها optic glioma بود. بقیه تومورها از انواع نادرتری بودند و عبارتند از آدنوما غده هیپوفیز, Craniopharyngioma و germinoma . بیشتر تومورها در ناحیه Parasellar قرار داشتند.
بیماران بر اساس نوع تومورشان تحت درمان پرتودرمانی قرار گرفتند. دوز متوسط Gy 2/55 ( محدوده Gy 120-22 ) بود. دوز در ۸ بیمار ذکر نشده بود. دوز پرتودرمانی نیز براساس حالت NF-1 مورد بررسی قرار گرفت .دوز متوسط برای بیماران با NF-1 مثبت Gy 5/46 ( محدوده Gy 55-22 ) و برای بیماران با NF-1 منفی, Gy 1/58 ( محدوده Gy 120- 24 ) بود ( ۰۲/۰ = P ) .
سندروم مویا مویا در دوزهای پائین ( > 30 Gy ) در ۴ بیمار دیده شدکه همه آنها در زمان پرتودرمانی کمتر از ۷ سال سن داشتند. از این ۴ نفر, ۲ نفر (%۵۰ ) دارای NF-1 مثبت بودند. استفاده از جراحی ( ۲۲/۰ = P ), نوع تومور  (۲۱/۰=P ) و سن در زمان شروع پرتودرمانی ( ۲/۰ = P ) تاثیری بر میزان دوز تشعشع نداشتند.

دوره نهفته, زمان بین پرتودرمانی و تشخیص سندروم مویامویا در ۴۷ بیمار مشخص بود. متوسط دوره نهفته ۴۰ ماه بود ( محدوده ۲۴۰- ۴ ماه ) فاصله نهفته بین پرتودرمانی یا تشخیص سندروم مویا مویا در شکل ۳ آورده شده است. سندروم مویا مویا ناشی از تشعشع در ۱۳ بیمار ( % ۷/۲۷ ) در ۲ سال رخ داده است. در ۲۵ بیمار ( % ۲/۵۳ ) در ۴ سال , ۳۵ بیمار ( % ۴/۷۴ ) در ۶ سال, ۳۷ بیمار (‌% ۷/۷۸ ) در ۸ سال, ۴۱ بیمار ( % ۲/۸۷ ) در ۱۰ سال و ۴۵ بیمار                    ( % ۷/۹۵ ) در ۱۲ سال رخ داده است. البته وقتی دوره نهفته را براساس حجم درمانی تحلیل کردیم زمان مجموع آن کوتاهتر شد. میزان آن ۴/۲۸ ماه برای پرتودرمانی با میدان ‌involved و ۳/۶۶ ماه برای میدانهای  comprehensive بود ( ۰۱۴/۰ = P ). فواصل به صورت مشخص تحت تاثیر حالت NF-1  ( ۲/۰ = P )‏, سن

مقاله استفاده از امواج ماورا صوت در نابودی لخته‌های خونی

نوشته مقاله استفاده از امواج ماورا صوت در نابودی لخته‌های خونی اولین بار در فايل مارکت - بازار فايل. پدیدار شد.

لطفا از لینک زیر دانلود کنید دانلود 

فایل

Powered by WPeMatico


نوشته شده در : جمعه 31 خرداد 1398  توسط : عاطفه جهاندیده.    نظرات() .

تحقیق IUD روشي براي جلوگيري از حاملگي

تحقیق IUD روشي براي جلوگيري از حاملگي

امروزه IUDهاي جديد نه تنها از لحاظ پيشگيري از بارداري در حد قرصهاي جلوگيري از حاملگي خوراكي موثرند, بلكه در خيلي از مواردي كه مصرف قرصهاي ضد بارداري جايز نيست يا اصولاممنوع شده باشد, IUD وسيله با ارزشي است كه مي توان آن را به كار برد.درحدود نيم قرن پيش ,اولين بار گرافنبرگ آلماني حلقه اي فلزي رابه عنوان يك وسيله جلوگيري از حاملگي در داخل رحم قرار داد.تا مدتها اين وسيله به كار مي رفت,ولي به علت شكل وجنس آن ونبودن آنتي بيوتيك به مقدار كافي معمولا بيماران دچار عوارضي نظيرعفونت,سوراخ شدن رحم,وخونريزي مي شدند. بعدها با تغيير و اصلاح آن وجاگذاري صحيح  IUDو فراواني آنتي بيوتيكها,عوارض آن نيز به حداقل رسيد و تمايل بانوان به استفاده از  IUDبتدريج بيشتر شد و بطوري كه آمار نشان مي دهد در سال ۱۹۶۵ كمتر از يك درصد زنان متاهل,ودرسال ۱۹۷۶بيش از ۶ درصد زنان متاهل و۹درصدزنان بيوه از اين وسيله استفاده كرده اند.در حال حاضر,تخمين زده مي شود كه تقريبا ۶۰ ميليون زن در سرتاسر دنياIUD را به عنوان يك وسيله جلوگيري از حاملگي به كار مي برند و اين در حالي است كه تنها ۶ درصد زنان آمريكايي واروپايي از آن استفاده مي كنندكه البته با توجه به تــبليغات عليه                                           IUDازنوع Dalkon shieldوارتباط آن با بيماري التهاب لگني,مي توان اين كاهش مصرف را توجيح كرد.شايد بتوان گفت كه حدود ۸۰درصدIUDهادرچين مصرف مي شود,به عبارت ديگر,حدود۴۰ ميليون زن در چين اين وسيله را به كار مي برند درحالي كه در آمريكا,پس از كنارگذاشته شدن IUDنوعDalkon shield , سايرIUD  ها,از جمله      loop Lippes و به دنبال آنcopper 7وTC  ۲۰۰بازار فروش خود را از دست دادند واين امر موجب گرديدكه ساير كشورها در مورد استفاده ازIUD به ارزيابي مجدد بپردازند.سازمان بهداشت جهاني معتقد است كنار گذاشتن اين IUD ها در ايالات متحده آمريكا به لحاظ ملاحظات تجاري واقتصادي توليد كنندگان بوده است كه تضمين كافي نداشته اند نه به خاطر سلامتي افراد,به هر حال,اخيرا دو نوعIUD وارد بازار آمريكاشده كه هر دو به شكل Tهستند وبراي بهبود خاصيت ضد بارداري در آنها مس يا پروژسترون به كار رفته است.IUDدربرخي از كشورهاي در حال توسعه يكي از پرمصرف ترين و   رايج ترين وسايل  ضد حاملگي است كه پس از يك معاينه پزشكي به كار  مي رود.سازمان بهداشت جهاني سلامت مصرف اين وسيله را تاييدكرده ومعتقد است كه در حال حاضر IUDاحتمالا ,موثرترين ومطمئن ترين وسيله برگشت پذير تنظيم باروري است.

انواعIUD

چندين نوع وسيله داخل رحمي در شكلها,اندازه هاوتركيبات مختلف فراهم شده ودر دسترس است .بعضي از اين وسايل داراي مس يا پروژسترون هستند كه IUDطبي ناميده مي شود وبعضي ديگر كه خنثي هستندIUDهاي غير طبي خوانده مي شود.جنس IUDهاي طبي از پلاستيك است كه به آن مس يا پروژسترون اضافه شده است در گروهي از اين دسته مس به وسعت ۲۰۰تا۲۵۰ميلي متر مربع به كار رفته است( مانند۲۰۰Tcu و  ۲۵۰Multiload) و در گروهي ديگر مقدار مس بيشتر يا توام با نقره است(مانندTCu220c,Multi load 375,Tcu 380   A,وnovat)

در موردTCu  ۳۸۰ Aبايد گفت كه اگر چه از سال ۱۹۸۲در ساير كشورها وارد بازار شد,از سال ۱۹۸۸در آمريكا معرفي گرديداين  IUDاز پلي اتيلن با سولفات باريم داراي خاصيت جلو گيري از عبور انرژي تشعشعي(حاجب تشعشع)ساخته شده كه حاوي ۳۸۰ ميلي مترمربع مس استTCu 380 Aيكي از موثرترين وسايل جلوگيري از بارداري با خاصيت و اثري بهتر از اثر عملي قرصهاي جلوگيري از حاملگي نوع Combined است ميزان حاملگي كمتر از يك درصد در سال اول استفاده و۴/۱درصد پس از ۶سال بوده استIUDهاي آزاد كننده هورمون پروژسترون(Progestasert)38 ميلي گرم پروژسترون دارند وقادرند روزانه۶۵ ميكروگرم پروژسترون را به مدت يك سال آزاد كنند اگر چه IUDهاي پروژسترون دار بايدهر ساله تعويض شود در ۱۰درصد مصرف كننده ها آمنوره ايجاد مي كند ولي در عين حال دو اثر سودمند نيز دارد:يكي اينكه با كاهش خونريزي قاعدگي از بروزكم خوني جلوگيري مي كند وديگر آنكه موجب كاهش انسيدانس قاعدگي دردناك اوليه مي گردد بعلاوهIUD هاي طبي واكنشي التهابي ايجاد مي كنند كه داراي اثرات موضعي است وممكن است نقشي در عمل جلوگيري از حاملگي داشته باشد هر چند كه نقش صحيح ودقيق آنهادر جلوگيري از بارداري       نا شناخته است.ازIUDهاي غير طبي ميتوان به عنوان مثالLippes loopرا نام برد كه از جنس پلي اتيلن ساخته شده ودر بيشتر كشورها به جز چين مورد استفاده قرار گرفته است.

مكانيزم عملIUD

مكانيزم عملIUDبدرستي شناخته شده نيست ولي اظهار نظرهاي متعددي بيان شده كه در زير به آنها اشاره مي شود.

۱)اثرIUDدر انتقال اسپرم:گزارشي وجود دارد كه نشان                     مي دهدوجودIUD در رحم در انتقال اسپرم دخالت داردوحركت آن را درمراحل اوليه كند مي كند به طوري كه اگردهانه رحم زن در اواسط دوره قاعدگي به اسپرم آغشته گردد حداكثرميزان اسپرماتوزوئيد پس از ۱۰تا۴۵ دقيقه در لوله هاي رحمي به دست خواهد آمد,در حاليكه اگر زنIUD داشته باشدتا نيم ساعت اول اسپرماتوزوئيد در لوله هاي رحمي ديده نمي شود.

۲)اثرIUDروي لوله هاي رحمي:حركات دودي لوله هاي رحمي در خانمي كهIUDدارد شدت مي يابدو موجب مي شود كه تخم لقاح يافته قبل از آمادگي خود وآندومتردفع گردد.

۳)اثرIUDروي عضلات رحمي:وجودIUDدر رحم انقباضات رحمي را شدت مي بخشدكه ضمن ايجاد درد در مراحل اوليه,مانع لانه گزيني        مي شود,مكانيزمIUDهاي حاوي پروستاگلاندين نيز بر اين اساس استوار است.

۴)تغييرات هيستولوژيك ياسيتولوژيك در اندومتر:حضورIUD در رحم سبب بروز التهاب غير اختصاصي در آندومتر مي شود كه متعاقب آن پديده فاگو سيتوز را در رحم فعال مي كند,وبه اين ترتيب,مانع لانه گزيني تخمك گشنيده شده مي گردد.چنانچه ترشحات آندومتر را درحاليكهIUDدر رحم قرار دارد زير ميكروسكوپ مشاهده كنيم مي بينيم كه تعداد فاگوسيتها به شدت افزايش يافته و اكثراسپرماتوزوئيدها تخريب شده اند.همچنينIUDهاي حاوي پروژسترون به علت تغييرات آتروفيكي كه در آندومتر ايجاد            مي كنند آن را براي لانه گزيني نا مناسب مي سازند.

۵)تغييرات بيوشيميايي وآنزيمي در آندومتر: وجودIUDدر رحم از ميزان ازت مايع آندومتريال,كه در چند روز اول قبل از لانه گزيني در تغذيه تخمك دخالت دارد,مي كاهد يا به ميزان اوره آن مي افزايد كه مي گويند از فعاليت سلولهاي تروفوبلاستيك كاسته ومانع لانه گزيني مي شود.وجود مس درIUDبه علت پايين آوردن سطح روي در آندومتر از فعاليت آنزيمهاي وابسته به روي مثل الكالن فسفاتازوكربن آنيدرازكه در متابوليسم سلولي دخالت مي كند,مي كاهدومانع فعاليت عادي تخمك ولانه گزيني            مي شود.همچنين مس واكنش التهابي را افزايش مي دهد و موجب افزايش انقباضات لايه عضلاني رحمي,وبدين ترتيب,مانع لانه گزيني  مي شود.بعلاوه يون مس قادر است تركيب بيوشيميايي سرويكال موكوس را تغيير دهد كه در اين حالت ممكن است روي تحرك اسپرم,قدري باروري اسپرم(اسپرم ممكن است به زمان ومكان معيني نياز داشته باشدتا قدري باروري پيدا كند كه آنراCapacitationاسپرم گويند)وهمچنين زنده ماندن اسپرم اثر داشته باشد.

۶)بر اساس مطالعات جديد معتقدند كهIUDروي مرحله لقاح اثرمي كند ومانع بارور شدن تخمك ماده توسط اسپرماتوزوئيد مي گردد و به طور كلي اثرات ضد باروري خود را قبل از اين كه تخمها(اوا)به حفره رحمي برسد اعمال مي كند.

تحقیق IUD روشي براي جلوگيري از حاملگي

نوشته تحقیق IUD روشي براي جلوگيري از حاملگي اولین بار در فايل مارکت - بازار فايل. پدیدار شد.

لطفا از لینک زیر دانلود کنید دانلود 

فایل

Powered by WPeMatico


نوشته شده در : جمعه 31 خرداد 1398  توسط : عاطفه جهاندیده.    نظرات() .

تحقیق بررسي فراواني ضايعات پاتولوژيك رحم و سرويكس

تحقیق بررسي فراواني ضايعات پاتولوژيك رحم و سرويكس در نمونه هاي آسيب‌شناسي بيمارستانهاي بعث نهاجا و ميرزاكوچگ‌خان طي‌سالهاي ۱۳۷۷-۱۳۸۲

۱) عنوان طرح به فارسي :

بررسي فراواني ضايعات پاتولوژيك رحم و سرويكس در نمونه هاي آسيب شناسي بيمارستانهاي بعثت نهاجا و ميرزا كوچك خان بين سالهاي ۱۳۸۲ ـ ۱۳۷۷ .

۲) عنوان طرح به انگليس:

The study of pathologic uterine and cervix lesion in pathologic cases Nehaja Besat and Mirza kochak khan in 1998-2003 .

 

۳) بيان مسئله و ضرورت اجراي طرح :

۳ـ۱) وضعيت فعلي مشكل بر پايه اطلاعات و داده هاي موجود

بيماري‌هاي رحم و سرويكس ، شامل بيماريهاي پوليپ،‌ليوميوم اندومتريت ، سرويسيت، كانسر رحم ، كانسر سرويكس ، هيپرپلازي اندومتر، اندوميوز، اندومتريوز و ليوميوساركوم مي‌باشد كه به بررسي وضعيت فعلي اين بيماريها بطور خلاصه مي پردازيم.

پوليپ

پوليپ آندوسرويكس ضايعات تومورال التهابي بي خطري هستند كه در ۵ـ۲ درصد زنان در سنين بلوغ ديده مي‌شود، پوليپها غلب كوچك هستند و اين ضايعات به علت ايجاد خونريزي واژينال غيرطبيعي نيازمند به افتراق از ضايعات خطرناكتر مي‌باشد. (۱)

متاپلازي گردن رحم

اصطلاح متاپلازي سنگفرشي هنگامي بكار مي رود كه اپي تليوم مطبق سنگفرشي جايگزين اپي‌تليوم غددي گرديده باشد اين يافته در سرويكس به حدي شايع است كه عملاً‌ آن را نرمال تلقي مي كنند و تقريباً در تمام زنان در سنين باروري درجاتي از متاپلازي مشاهده مي‌شود  و متاپلازي سنگفرشي شايعترين نوع متاپلازي گردن رحم مي‌باشد. (۱)

نئوپلازيهاي سلولهاي سنگفرشي گردن رحم

پنجاه سال قبل كارسنيوم گردن رحم اولين علت مرگ و مير زنان مبتلا به سرطان در اغلب كشورها بوده است ولي امروزه ميزان مرگ و ميز زنان در اثر سرطانهاي گردن رحم به  كاهش يافته و پس از سرطانهاي ريه، پستان، كولون، لوزه المعده، تخمدان، غدد لنفاوي، خون در مقام هشتم قرار دارد. (۱)

كارسينوم سلول سنگفرشي گردن رحم (SCC)

علي رغم كاهش مرگ و مير ناشي از SCC ، اين ضايعه كماكان شايعترين بدخيمي دستگاه تناسلي زنان در اغلب نقاط جهان محسوب مي شود، SCC در هر سني از ۲۰ سالگي تا سنين پيري روي مي‌دهد ولي شايعترين سنين بروز اين ضايعات مهاجم در سن ۴۰ تا ۴۵ سالگي و در ضايعات پيش سرطاني درجه بالا ۳۰ سالگي مي‌باشد. امروزه با توجه به بكارگيري روشهاي غربالگري و تشخيص و درمان ابتلا به اين ضايعات درحال تقليل است. (۱)

ساير كارسينوم هاي گردن رحم

ادنوكارسينومها ها، كارسينوم آدنواسكوآموس، Clearcell careinum و كارسينوم تمايز نيافته در مجموع ۲۵ درصد كل ضايعات سرطاني گردن رحم را تشكيل مي‌دهد.

آدنوكارسينوم سرويكس ۱۵ـ۵ درصد كل كار سينوم هاي سرويكس را تشكيل مي‌دهد. (۱)

اندومتريت

برخلاف سرويست كه يافته اي شايع و كم اهميت است به علت نقش حفاظتي سرويكس و وضعيت آناتوميكي رحم در ارتباط با آن اندومتريت به ندرت رخ مي‌دهد و اغلب از يك زمينه مستعدكننده قبلي در بيمار خبر مي‌دهد. (۲)

اندومتريت حاد اغلب به دنبال باقي ماندن اجزاء حاملگي پس از سقطها يا زايمان يا وجود جسم خارجي در رحم رخ مي‌دهد. (۲)

اندومتريت مزمن با انفيلتراسيون لنفوسيت و پلاسماسل در رحم مشخص مي‌شود. (۲)

اندومتريوزيس

اندومتريوزيس به وجود بافتهاي رحمي در محلي غير از رحم گفته مي‌شود. از نظر علائم باليني ضايعه موجب بروز دردهاي لگني مرتبط با قاعدگي مي‌گردد كه مهمترين علامت اين ضايعه است. اندومتريوزيس شايعترين علت بستري در زنان ۱۵ تا ۴۵ ساله در بيمارستانها مي‌باشد و ۴۰ـ۳۰ درصد از مبتلايان به اين ضايعه نهايتا دچار ناباروري مي گردند كه مهمترين عارضه اين ضايعه است.(۲)

آدنوميوزيس

تهاجم اندومتربازال به ميومتر است كه منجر مي‌شود رحم در اغلب اوقات بزرگ و ظاهري كم و بيش گلوبال پيدا مي‌كند، مراجع پاتولوژي اغلب شيوع اين ضايغه را بين ۲۰ـ۱۵ درصد عنوان مي‌كند در مراجع زنان و زايمان طيف وسيعتري از ۸ تا ۴۰ درصد را گزارش كرده‌اند. (۲)

هيپرپلازي اندومتر

هيپرپلازي اندومتر بعلت ارتباط اتيولوژيك با بروز DUB و احتمال ايجاد تغييرات نئوپلاستيك مرتبط با كارسينوم اندومتريال از اهميت فراواني برخوردار است. هيپرپلازي اندومتر شامل انواع ساده ، Complex ، Atypical مي‌باشد كه در نوع Atypical  احتمال بروز بالاي بدخيمي وجود دارد. (۲)

كارسينوم اندومتر

مهاجم ترين و شايعترين بدخيمي دستگاه تناسلي زنانه در آمريكا بوده و حدود ۷ درصد كل نئوپلاسمهاي دسگاه تناسلي زنانه (بجز بدخيمي پوستي) را تشكيل مي‌دهد. اين ضايعه اغلب در سنين بالا رخ ميد هد به نحوي كه در سن زير ۴۰ سالگي بسيار نادر بوده و در ۸۰% موارد ضايعه پس از يائسگي كشف مي‌گردد و بزرگترين گروه مبتلايان ۶۵ـ۵۵ ساله هستند. (۲)

آدنوكارسينوم اندمتر ۸۰ درصد بدخيمي آندومتر را تشكيل مي‌دهد كه از اين بين ۵۰ درصد تمايز يافته و ۳۵ درصد نيمه تمايز يافته و ۱۵ درصد تمايز نيافته است. (۲)

ليوميومهاي رحمي

شايعترين تومورهاي لگني زنان مي باشد،‌ميزان بروز كلي اين ضايعات ۱۰ درصد و ميزان شيوع آن در جمعيت زنان بالاي ۵۰ سال ۴۰ درصد است. (۱)

ليوميوم شامل انواع زيرمخاطي، زير سروزي و داخل ديواره اي هست كه بر حسب اندازه و موقعيت ممكن است علامت دار شود. (۱)

ليوميوم ساركوم رحمي

نئوپلاسمهاي بدخيم رحمي هستند كه نسبت به ليوميوم بسيار نادر بوده  و در گروه سني بالاتري نسبت به ليوميوم ديده مي‌شود به نحوي كه سن ميانگين ۵۴ سال است. (۱)

 

۳ـ۲) آثار بهداشتي ـ اقتصادي ـ اجتماعي ـ سياسي شكل فعلي

باتوجه به طيف وسيع بيماري‌هاي رحم و سرويكس در زنان ، در درصد قابل توجه  از زنان در مرحله اي از زندگي با اين بيماريها مواجهه مي‌شوند. بسياري از اين بيماريها برروي فعاليتهاي فردي، اجتماعي، اقتصادي و بهداشتي اثري مستقيم و نامطلوب دارند. بررسي و تشخيص زودرس و جلوگيري از پيشرفت بيماري نقش مؤثري در كاهش يا از بين بردن اين آثار نامطلوب به همراه دارد و به علت شيوع زياد اين بيماريها بررسي از هردو ديدگاه باليني و پاتولوژي حائز اهميت مي‌باشد. (۳)

بطور مثال امروزه هيستركتومي به علت بيماري‌هاي دستگاه تناسلي زنانه پس از زايمان سزارين دومين عمل جراحي عمده رايج در اغلب كشورها مي باشد، به نحوي كه از هر ۳ زن آمريكايي يكي تا سن ۶۰ سالگي اين عمل را انجام داده است و هزينه انجام اين تعداد عمل هيستركتومي در سال بالاي ۵۰ ميليارد دلار بالغ مي‌شود . (۳)

اين بيماريها اثرات زيان باري براي شخص و اجتماع و اقتصاد دارا مي‌باشد، وضعيت اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي اين بيماريها درتمام سطوح اجتماع اعم از جوامع پيشرفته و در حال توسعه ديده مي‌شود و نيز گزارش شده كه پيش آگهي اين بيماريها در جوامع كمتر توسعه يافته ضعيفتر است و در جوامع توسعه يافته به دليل بررسي تشخيص و درماني و غربالگري و باتوجه به امكانات وسيعتر پزشكي پيش آگهي بهتري دارد.(۳)

۳ـ۳) عوامل مؤثر و مرتبط با موضوع

باتوجه به اهميت موضوع بايد نقش عوامل خطرساز اين بيمارها (سن، نژاد، عفونت، حاملگي ، …) مشخص و شناسايي شوند تا با حذف اين عوامل از شيوع اين بيمارها كاست. دستگاه تناسلي زنانه به علت وضعيت آناتوميكي و تاثيرپذيري از تغييرات فيزيولوژيكي مثل سيكل هاي قاعدگي و دوره هاي حاملگي در معرض ابتلا به برخي ضايعات

تحقیق بررسي فراواني ضايعات پاتولوژيك رحم و سرويكس

نوشته تحقیق بررسي فراواني ضايعات پاتولوژيك رحم و سرويكس اولین بار در فايل مارکت - بازار فايل. پدیدار شد.

لطفا از لینک زیر دانلود کنید دانلود 

فایل

Powered by WPeMatico


نوشته شده در : جمعه 31 خرداد 1398  توسط : عاطفه جهاندیده.    نظرات() .

تحقیق توليد مثل جنسي در جانوران

تحقیق توليد مثل جنسي در جانوران

جانوارن هم، براي توليد مثل، به سلول هاي نر و ماده نياز دارند. گامت نر اسپرم و گامت ماده تخمك نام دارد كه در اندام هاي توليد مثلي نر و ماده به وجود مي آيند در همه مهره داران و بعضي از بي مهره ها، جانور نر و ماده از هم جدا هستند. اما در بعضي بي مهره‌ها از  قبيل اسفنج‌ها، مرجان‌ها، بعضي از كرم‌ها و نرم تنان، مانند گياهان، اندام توليد مثل نر وم اده در بدن يك فرد است ( نر- ماده اند). جانوران گرچه در توليد مثل جنسي روش هاي مختلفي دارند ولي دو ويژگي مشترك در اين روش ها وجود دارد كه در قالب شرايط گوناگون ساختار بدني و محيطي آن‌ها به شكل‌هاي مختلفي بروز ميكند.

الف – ايجاد امكان لقاح: گامت ها بايد با يكديگر برخورد كنند تا بتوانند تركيب شوند و سلول تخم را ايجاد نمايند. گر چه اغلب، گامت نر- بر خلاف گامت ماده – متحرك است اما معمولاً براي برخورد با هم به شرايط محيطي وابسته اند، بنابراين، براي انجام لقاح شرايط مكاني و زماني خاصي لازم است.

از نظر شرايط مكاني، لقاح ممكن است در بيرون بدن جاندار صورت بگيرد ( مانند بسياري از بي مهره گان، ماهي ها و دوزيستان) يا آن كه در داخل بدن باشد ( مانند خزندگان، پرندگان و پستانداران و بسياري از گياهان) در حالت اول آن را لقاح خارجي و در صورت دوم، آن را لقاح داخلي گويند.

از نظر شرايط زماني، توليد گامت ها و نيز رها شدن آنها به منظور تركيب با يكديگر بايد تقريباً در يك موقع و در زمان مناسب باشد تا امكان برخورد مؤثر گامت ها فراهم شود. اين زمان مناسب، در برخي جانوران مثل پستانداران و پرندگان، دوره‌ي جنسي نام دارد.

بحث كنيد

در لقاح خارجي، گامت ها در محيط زندگي جاندار – كه معمولاً آب است – رها مي شوند. البته در لقاح داخلي نيز بايد محيط مناسب براي زنده ماندن گامت ها تا هنگام لقاح، فراهم شود.

 • گامت هايي كه لقاح خارجي دارند، بايد چه ويژگي‌هايي داشته باشند؟
 • چرا لقاح خارجي روش مطمئني براي توليد جاندار جديد نيست؟
 • جرا براي والدين، لقاح خارجي، روش متكي بر صرفه جوي ماده و انرژي نيست؟
 • مزاياي لقاح بر لقاح خارجي چيست؟
 • چرا حتي در لقاح داخلي تعداد گامت هاي نر بسيار بيش تر از گامت هاي ماده است؟

ب- ايجاد امكان رشد تخت تا ايجاد نوزاد: براي آن كه توليد مثل موفق باشد بايد شرايط‌ي تغذيه و حفاظت از جنين فراهم شده باشد. در جانوراني كه جنين داخل«رحم» درون شكم مادر پرورش مي‌يابد، اين شرايط به بهترين صورت وجود دارد. جنين از طريق اندامي به نام « جفت» كه به وسيله‌ي « بند ناف» به جنين متصل است با خون مادر ارتباط دارد و مواد لازم را از آن دريافت مي كند و مواد زايد را به آن مي دهد.

در جانوران تخم گذار، جنين از نظر تغذيه به اندوخته‌ي غذايي داخل تخم وابسته بوده و از نظر حفاظت با توجه به نوع جانور، به پوسته‌ي سخت يا قابل انعطاف تخم متكي است.

توليد مثل در آدمي

توليد مثل در انسان نيز مانند پستانداران ديگر با تشكيل سلول هاي جنسي نر و ماده و تركيب هسته هاي آنها با يكديگر و ايجاد سلول تخم صورت مي گيرد. در انسان،‌ گامت‌ها توسط غدد جنسي توليد مي شوند. شما با غدد جنسي به عنوان غدد مولد هورمون هاي جنسي آشنا شديد اما آنها، گامت نر (اسپرم) و گامت ماده ( تخمك) نيز توليد مي كنند.

بيضه ها يك جفت غده هستند كه در زير شكم و خارج از آن قرار دارند. اين غدد شامل لوله هاي نازك و پر پيچ و خمي هستند كه عمل اسپرم سازي را در دماي كم تر از دماي معمولي بدن و به طور دائم از دوران بلوغ تا پايان عمر انجام مي دهند. البته شدت آن در سنين كهولت كاهش چشمگيري پيدا مي كند. اسپرم‌ها پس از ساخت شدن در مجاري پيچيده اي كنار بيضه انباشه مي شوند تا مراحل نهايي رشد خود را طي كنند.

تخمدان ها دو عدد غده‌ي بيضي شكل هستند كه در دو طرف داخل شكم، در پايين و جلوي روده ها قرار دارند. تخمدان ها عمل تخمك سازي را از دوران بلوغ تا حدود ۳۰ تا ۴۰ سال بعد انجام مي دهند. هر تخمدان داراي تعداد زيادي سلول مولد تخمد است ك اولين مراحل تبديل شدن  به تخمك را در دوران جنيني طي كرده اند معمولاً در هر ماه يكي از سلول‌ها ( تخمك اوليه) فعال شده و يك تخمك ساخته مي شود. اين سلول به وسيله‌ي لوله هايي كه تخمدان را به رحم مرتبط مي كنند، وارد آن مي گردد. تخمك سلول بسيار درشتي است و در انسان حدود ۱/۰ ميلي متر قطر دارد.

 

توليد مثل جنسي در جانوران

توليد مثل كه مهمترين تفاوت موجودات زنده و غير زنده است پديده اي است كه طي آن دو سلول جنسي ( گامت) نر + سلول جنسي ( گامت) ماده با هم لقاح يافته ( تركيب مي شوند) و سلول تخم بوجود مي آيد. تخم حاصل رشد و نمو كرده و فرد جديد پديد مي آيد.

شباهت: هر دو سلول جنسي نر و ماده تعداد كروموزوم يكسان دارند
سلول جنسي:
 تفاوت: سلول جنسي نر ريز و لي سلول جنسي ماده درشت استسلول جنسي نر متحرل نازك ولي سلول جنسي ماده بي تحرك استسلول جنسي نر ذخاير غذايي بسيار كم دارند( سيتوپلاسم كم) و لي سلول جنسي ماده ذخاير غذايي زياد ( سيتوپلاسم بيشتر ) دارد.

 

نكته:

علت تفاوت اندازه سلول جنسي نر و ماده مربوط به تفاوت تقسيم به ميوز در فرد نر و ماده است كه در فرد نر در اثر ميوزيك سلول به چهار سلول هم اندازه تبديل مي شود كه هر چهار سلول به گامت ( اسپرم)نر تبديل مي شوند ولي در فرد ماده يك سلول به چهار سلول تبديل مي شود كه بعلت تقسيم نابرابر سيتوپلاسم يكي از چهار سلول از بقيه بزرگتر و قابل تبديل به گامت ماده (تخمك) است و سه سلول ديگر ازبين ميرود.

 

 

لقاح خارجي بي مهرگان آبزي
انواع لقاح ماهي ها
دوزيستان
تعريف : والدين تعداد بسيار زيادي تخمك و اسپرم به درون آب رها مي كنند تا برخورد القاقي تخمكها به اسپرمها منجر به لقاح شود
ويژگي: تخمك بايد كاملاً آماده باشد و در شرايط مطلوب باشدجانور فاقد اندام تخصص يافه براي لقاح استسن تخمك براي لقاح نقش حياتي داردعواملي مانند دماي محيط و طول روز در اين لقاح موثرندتخمكها ديواره هاي چسبناك و ژله اي و محكم دارند كه تخمك و؟؟ جنين را از عوامل نامساعد محيطي محافظت كنندشانس لقاح كم
لقاح داخلي تعريف: تخمك از بدن جانور ماده خارج نمي شود، بلكه اسپرم وارد دستگاه توليد مثلي فرد ماده مي شود و لقاح در بدن جانور ماده است.
در چه موجوداتي

موجودات خشكي زي

پستاندارانخزندگانپرندگان

موجودات آبزي

يك نوع كوسه ماهيسخت پوستان دريايي
    ويژگي : تركيب گامتها در بدن فرد ماده تغذيه و حفاظت از جنين بر عهده‌‌ي جنس ماده استاين نوع لقاح نيازمند اندامهاي تخصص يافته استتغذيه جنين تا چند روز پس از تشكيل تخم بر عهده‌ي اندوخته ي غذايي تخمك است.شانس لقاح زياد دستگاه توليد مثلي نر و ماده كه خود شامل آلت هاي تناسلي نر و ماده جهت ذخيره و نگهداري اسپرم هاي مكاني مناسب و مساعد براي نگهداري از جنين هستند.

 

 

نكته:

۱- تغذيه‌ي جنين در لقاح داخلي بر عهده‌ي اندوخته‌ي تخمك است كه مخلوطي از چربي پروتئين است.

۲- اندازه تخمك بستگي به ميزان اندوخته دارد.

۳- اندوخته با زماني كه جنين تغذيه مستقل دارد متناسب است

۴- اندوخته در پرندگان بسيار زياد اس، زيرا جنين در دوران رشد هيچ رابطه‌ي تغذيه‌اي با مادر ندارد و در تمام طول رشد بايد از اين اندوخته استفاده كند. قطر تخمك پرندگان بين ۱۰ تا ۱۰۰ ميلي متر

۵- اندوخته در پستانداران كمتر است چون جنين فقط چند روز از آن استفاده مي كند و پس از آن با كمك جفت از خون مادر غذا و اكسيژن دريافت مي كند و مواد زايد خود را به مادر مي دهد. قطر تخمك پستانداران به طور متوسط ۲ ميلي متر

۶- خزندگان و پرندگان پس از لقاح تخم مي گذارند و پرندگان روي تخمها مي خوابند

۷- خزندگان اولين جانداران مهره داري هستند كه تخم گذاري را در خاك انجام دادند

۸- در تخم پرندگان پوسته هاي حفاظتي ضخيم ديده مي شود

۹- در تخم پرندگان يك ديواره‌ي آهكي ضخيم ديده مي‌شود.

 

 

پستانداران

تخم گذار ( پلاتي پوس)  تخم مي گذارند ولي تخمهايش را مدتي در بدن نگه مي دارد و كمي قبل از خروج نوزادان از تخم، تخم گذاري مي كند
روي تخمها تا آخرين مرحله جنيني مي نشيند و پس از خروج جنين از تخم مادر از غده هاي شيري كه در سينه دارد به آنها شير مي دهد رحم ندارند لوله تخم بردارندرشد خارج از بدن مادرتخم از بدن مادر خارج ميشود
كيسه دار، ( كانگورو – اياسوم) جنين را در ابتدا درون رحم رشد مي دهند و چون وسيله‌ي تغذيه‌ي جنين را به طور كامل در اختيار ندارند، آن را به طور نارس- به دنيا مي آروند. سپس نوزاد درون كيسه‌ي روي شكم مادر قرار مي گيرد تا از شير مادر تغذيه كند و بزرگ شود رح ابتدايي دارند با ديواره نازك رشد ناقص درون بدن مادرنوزاد نارس از بدن مادر خارج ميشود
جفت دارد( انسان و اغلب پستانداران) : جنين درون رحم رشد و نمو مي كند و از طريق جفت تغذيه مي شود.نوزاد پس از تولد، از شير مادر تغذيه مي كند رحم دارند با ديواره ضخيمرشد درون بدن مادرنوزاد از بدن مادر خارج ميشود

 

تحقیق توليد مثل جنسي در جانوران

نوشته تحقیق توليد مثل جنسي در جانوران اولین بار در فايل مارکت - بازار فايل. پدیدار شد.

لطفا از لینک زیر دانلود کنید دانلود 

فایل

Powered by WPeMatico


نوشته شده در : جمعه 31 خرداد 1398  توسط : عاطفه جهاندیده.    نظرات() .

تحقیق بيماريهاي مقاربتي

تحقیق بيماريهاي مقاربتي

اگر بيماريهاي مقاربتي با هم در نظر گرفته شوند,يكي از شايع ترين عوارض طبي بارداري خصوصا در جمعيت هاي فقير شهري كه گرفتار بلاي اعتيادوروسپيگري هستند,محسوب خواهد شد.مثلا در درمانگاهاي پره ناتال بيمارستان پاركلند عفونت كلا ميديايي در ۱۲درصد,سوزاك در ۲تا۳درصد,سيفيليس در۱تا۲درصد,هر پس تناسلي دريك درصد وعفونت نقص ايمني انساني در۴/۰درصد يافت شده است.بيماريابي,شناسايي,آموزش ودرمان بايد بخشهاي اصلي مراقبت پيش ازتولد درزنان مستعدابتلا به اين عفونتهاي شايع را تشكيل مي دهد.درنتيجه به عنوان بخشي از آزمايشهاي معمول پيش از تولد,بيماريهاي مقاربتي شايع شامل سيفيليس,سوزاك,كلاميد يا,ويروس هپاتيتB,ويروس نقص ايمني انسان وويروس پاپيلوماي انساني اغلب مورد بررسي قرار ميگرند.نويسندگان تلاش دارنددر بسياري از روشهاي درماني براي بيماريهاي مقاربتي درذيل از روشهاي درماني موثر ولي غالبا تغيير يافته كه بطور دوره اي توسط مراكز كنترل بيماريها ارائه مي شود,كمك بگيرند.

سيفيليس

تا همين اواخربروز سيفيليس در ايالات متحده افزايش داشت.بيشترين مقدار اين افزايش درسال ۱۹۹۰بوده واز آن زمان به بعد كاهش يافته است.ميزان بروز سيفيليس اوليه وثانويه در ايالات متحده درسال۱۹۳۳ ۴/۱۰در۰۰۰/۱۰۰بوده وبيش از ۳۰۰ مورد سيفيليس مادر زادي در كودكان كمتر از يك سال نيز وجود داشته است.ارتباطي بين سيفيليس مادري ومصرف مواد مخدر بويژهcrake   cocaineوفقدان مراقبتهاي پيش از تولدگزارش كردند.در تحقيقي درباره سيفيليس پره ناتال در بيمارستان شهر بوستون كه مدت ۴ماهه ادامه داشت,شيوع سيفيليس در زنان غير بارداروباردار را درسال۱۹۵۱, ۴/۲اعلام نمودند درحاليكه اين مقدار درسال ۱۹۹۱, ۹/۳درصد بوده است.آنها نتيجه گيري كردنداستمرار شيوع سيفيليس در دوره بارداري درارتباط بامصرف مواد مخدر,عفونت باويروس نقص ايمني انساني,فقدان مراقبتهاي پره ناتال,عدم موفقيت در درمان وعفونت مجدد مي باشد.سيفيليس قبل از زايمان از طريق ايجادزايمان زودرس,مرگ جنين,عفونت نوزادي ازطريق عبور از جفت يا عفونت حين زايمان مي تواندشديدا روي نتيجه بارداري تاثير گذارد.خوشبختانه ازميان بسياري از عفونتهاي مادر زادي,سيفيليس نه تنها بسهولت قابل پيشگيري است بلكه به درمان به خوبي پاسخ ميدهد.

تظاهرات باليني

پس از يك دوره نهفته۱۰تا۹۰ روزه اما معمولا كمتر از۶هفته سيفيليس اوليه پديدار مي گرددودرخلال بارداري,ضايعه اوليه دستگاه تناسلي يا گاهي اوقات ضايعات اوليه ممكن است آنقدر كوچك باشند كه ديده نشوند.مثلا شانكر سرويكس كه بيشتر درزنان باردار ديده ميشودبخاطر تلقيح باكتري در بافت شكننده سرويكس است.شانكر اوليه به صورت يك زخم نرم بدون دردبالبه هاي برجسته بافت گرانولاسيون درقاعده مشخص مي گردد.شانكر از ۲تا۶ هفته پايدار مانده وسپس بطور خود به خود بهبود مي يابداما اغلب غددلنفاوي اينگوينال بزرگ وغيرحساس ظاهر مي شوند.تقريبا پس از ۶ تا۸هفته پس ازبهبودشانكر,سيفيليس ثانويه معمولا به شكل راشهاي جلدي با اشكال بسيارمختلف بروز مي كند.حدود ۱۵درصد اززنان دراين مرحله هنوز داراي شانكر مي باشند.ضايعات سيفيليس ثانويه در۲۵درصداز بيماران خفيف بوده ومورد توجه قرار نمي گيرند.دربعضي موارد,ضايعات محدود به دستگاه تناسلي بوده وبه صورت نواحي برجسته اي تحت عنوان كونديلوماتالاتا ناميده مي شوند كه گهگاه باعث ايجاد زخمهايي درناحيه فرج مي گردند.سيفيليس ثانويه ممكن است سبب ايجاد آلوپسي شود.در بسياري از زنان سابقه اي اززخم منفرد ياراش جلدي وجود ندارد.گاه نخستين علامت اثبات بيماري بدنيا آوردن نوزاد مرده يا زنده اي است كه به شدت سيفيليس مادرزادي مبتلا است.

عفونت جنيني ونوزادي :درگذشته سيفيليس علت قريب دوسوم موارد مرده زايي به شمار مي آمد.امروزه سيفيليس نقش كوچكتر اماثابت تري درمرگ جنين ايفا مي نمايد.همانگونه كه درشكل ۲-۵۹نشان داده شده است,تعدادمبتلايان به عفونت مادر زادي به موازات وجود سيفيليس اوليه وثانويه در زنان مي باشد.دربسياري از اين مادران مراقبتهاي پيش از تولدناكافي بوده وبنابراين عفونت درآنها تشخيص داده نمي شود.موارد بسياري ازسيفيليس مادرزادي راشرح داده اند كه بدون تشخيص مانده اندزيرا فرصت پاسخ آنتي بادي تازمان زايمان درعفونت جديد مادر وجود نداشته است.گزارش كرده اندكه تيتر سرولوژيك ومدت زمان نا مشخص عفونت,عوامل خطر ساز اصلي درسيفيليس مادر زادي مي باشند.دربررسي ۳۲۲مورد سيفيليس مادرزادي گزارش نموده اند كه تنها ۲۰درصد ازنوزادان تحت بررسي كامل آزمايشگاهي شامل عكسبرداري از استخوانهاي دراز وبررسي مايع نخاعي قرار گرفته اند.ازميان ۸۰ خانمي كه درجريان بارداري تحت درمان سيفيليس قرار گرفتند تنها ۳۰درصدبطورمناسب درمان شدند.اسپيروكتها به آساني ازجفت عبور كرده وقادر به ايجاد عفونت مادر زادي هستندهر چند كه به خاطر وجود ايجاد ايمني نسبي,معمولا چنين تظاهرات باليني را پيش ازهفته ۱۸ نشان نمي دهد.شروع سيفيليس مادر زادي بسته به مرحله بيماري ومدت زمان عفونت مادري فرق كرده وبيشترين ميزان بروز آن در نوزادان به دنيا آمده از مادراني كه مبتلابه سيفيليس ابتدايي ميباشند,وكمترين ميزان بروز دراواخر سيفيليس مرحله ديررس پديد مي آيد.مهم آنكه هرمرحله اي ازسيفيليس مادري مكن است منجر به عفونت جنيني بشود.

پاتولوژي:

سيفيليس يك بيماري مزمن است واسپيروكت در اعضاي داخلي ضايعاتي ايجاد مي كندكه شامل تغييرات نسج بينا بيني ريه,كبد,طحال وپانكراس مي باشد.عفونتهاي جديدتر به احتمال زيادتري با بيماري جنيني همراه است.سيفيليس بعلاوه موجب استئوكندريت در استخوانهاي بلند مي گرددكه ازلحاظ راديو گرافي درانتهاي استخوان فمور,تيبيا,وراديوس آسانتر قابل تشخيص است.

جفت تحت تاثير عفونت سيفيليسي,بزرگ ورنگ پريده مي شود.پرزها از نظرميكروسكوپي طرح سرخسي اختصاصي خود را از دست داده اندوضخيمتر وچماقي شكل شده اند.تعداد عروق خوني كاهش يافته ودرموارد پيشرفته تر درنتيجه اندار تريت وتزايد سلولهاي استرومايي كاملا ناپديد مي شوند.مقاومت عروقي

تحقیق بيماريهاي مقاربتي

نوشته تحقیق بيماريهاي مقاربتي اولین بار در فايل مارکت - بازار فايل. پدیدار شد.

لطفا از لینک زیر دانلود کنید دانلود 

فایل

Powered by WPeMatico


نوشته شده در : پنجشنبه 30 خرداد 1398  توسط : عاطفه جهاندیده.    نظرات() .

تحقیق اصلاح عوامل خطرساز بيماريهاي قلبي عروقي كرونر و استروك

تحقیق اصلاح عوامل خطرساز بيماريهاي قلبي عروقي كرونر و استروك و بهبود آگاهي ، نگرش و عملكرد مردم و كاركنان بهداشتي در رابطه با اين عوامل

برنامه قلب سالم اصفهان :

برنامه مداخلاتي جامعه نگر براي پيشگيري و كنترل بيماريهاي قلبي عروقي طراحي ، روش اجرا و تجربيات نخست

نوشين محمدي فر (مركز تحقيقات قلب و عروق اصفهان ، مركز پزشكي امين ، خيابان ابن سينا ، اصفهان ، صندوق پستي ۱۱۸۴-۸۱۴۶۵) نضال صراف زادگان ، غلامحسين صدري ، حسين ملك افضلي ، شهناز شاهرخي ، حميد رضا طلوعي ، مسعود پور مقدس ، معصومه صادقي ، مرتضي رفيعي ، علي اكبر توسلي ، رويا كليشادي ، كتايون ربيعي ، منصور شهپريان ، نصرالله بشر دوست ، صديقه عسگري ، غلامعلي نادري ، حسن عليخاصي ، طاهره چنگيز ، عليرضا يوسفي ، فيروزه سجادي ، حسين ثمريان .

چكيده مقاله :

اين مطالعه يك برنامه مداخلاتي جامعه نگر با هدف اصلاح عوامل خطرساز بيماريهاي قلبي عروقي كرونر و استروك و بهبود آگاهي ، نگرش و عملكرد مردم و كاركنان بهداشتي در رابطه با اين عوامل و همچنين راههاي پيشگيري از آنها ميباشد . اين مطالعه مداخله اي مشتمل بر سه مرحله است . مرحله اول شامل بررسي هاي مختلف در گروه بالغين ، اطفال ، كاركنان بهداشتي ، بيماران قلبي و استروك كه بصورت مقطعي انجام شد و در آن وضعيت موجود در شهرستان هاي اصفهان و نجف آباد (شهرستان هاي مورد مداخله) و اراك (شهرستان شاهد) در رابطه با KAP  مردم (بالغين و كودكان) كاركنان بهداشتي و بيماران ، ميزان شيوع عوامل خطرساز ، شيوع بيماريهاي عروق كرونر و استروك و مورتاليته و موربيديته ناشي از اين بيماريها تعيين گرديد. كل نمونه‌ هاي مورد مطالعه ۲۰۸۰۰ نفر شامل ۱۲۶۰۰ نفر فرد سالم بالاي ۱۹ سال ، ۲۰۰۰ كودك ۶ تا ۱۸ سال ۲۰۰۰ نفر والدين آنها و ۵۰۰ نفر مسوولين و معلمين مدارس ، ۱۷۰۰ نفر كاركنان بهداشتي و ۲۰۰۰ بيمار قلبي و عروقي بود . براي جمع آوري اطلاعات در زمينه KAP  از اين  افراد ، پرسشنامه هايي كه اعتبار و روايي آن تاييد شده بود استفاده شد . شيوع عوامل خطر ساز نظير چربي هاي سرم ، ديابت ، پرفشاري خون ، و چاقي با معاينات باليني و پاراكلنيكي ، شيوع بيماريهاي قلبي با استفاده از پرسشنامه ROSE و كد مينه سوتا استاندارد شده ، شيوع استروك با استفاده از پرسشنامه ، بروز بيماريهاي قلبي و استروك از طريق پرسشنامه و موارد ثبت بيماريهاي قلبي و استروك با روش اجرا شده در مطالعه مونيكا تعيين گرديد. كليه اطلاعات پرسشنامه ها توسط افراد آموزش ديده بازبيني و پس از تاييد وارد كامپيوتر گرديد. از آنجا كه هدف برنامه ، پيشگيري از بيماريهاي قلبي و استروك مي باشد ، مداخلات از سال ۱۳۸۰ (سال دوم برنامه) در قالب ۸ پروژه ، (زنان ، كودكان ، جوانان ، افراد در محل كار ، كاركنان بهداشتي ، بيماران و پروژه تغذيه و ورزش) در كل جامعه آغاز گرديد . اين مداخلات بر اساس نتايج پرسشنامه هايي بررسيهاي انجام شده در مرحله اول در حال انجام مي باشد . پس از ۳-۴ سال مداخلات ، در سال آخر برنامه (سال پنجم تا ششم) كليه بررسي هاي انجام شده در مرحله اول در سال ۱۳۸۴ در يك جمعيت تصادفي ديگر در شهرستانهاي مورد مداخله و شاهد تكرار مي گردد. البته در تمام مدت بررسي كليه افراد بالاي ۳۵ سال مورد مطالعه قرار خواهد گرفت. همچنين براي بررسي نحوه تاثير مداخلات ، هر سال يك مطالعه بر روي نمونه كوچك تصادفي انجام مي شود .

واژه هاي كليدي : مقاله روش شناسي ، مداخلات جمعيتي ، بيماريهاي قلبي و عروقي ، اصفهان ، پيشگيري از بيماريهاي غير واگير ، شيوع .

 

بررسي فراواني نسبي علائم مثبت و منفي در بيماران اسكيزوفرنياي مزمن اصفهان

دكتر غلامحسين احمد زاده (گروه روانپزشكي ، دانشكده پزشكي ، دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني استان اصفهان ، اصفهان) دكتر تقي كريم زاده

چكيده مقاله

مقدمه ‍: تقسيم بندي بيماران به دو گروه علائم مثبت و  منفي تاثير چشمگيري بر پژوهشهاي روانپزشكي گذاشته است. با توجه به نقش عوامل فرهنگي و اجتماعي بر روي علائم بيماري مطالعه حاضر جهت بررسي اين علائم در بيماران اسكيزوفرن مزمن ايراني انجام شده  است.

روشها : جمعيت آماري مورد مطالعه ۲۰۰ بيمار مبتلا به اسكيزوفرني مزمن كه به صورت تصادفي ساده از بين بيماران سرپايي و بستري در مراكز روانپزشكي شهر اصفهان انتخاب شدند.

نتايج : بر اساس مشاهدات ۵۴ درصد بيماران در زير گروه علائم مثبت و ۴۶ درصد جزو گروه منفي بودند . شايعترين علائم شامل غير اجتماعي بودن ، لذت نبردن از زندگي ، بي ارادگي و بي تفاوتي ، هذيان و توهم بود.

بحث : نتايج مطالعه حاضر به ميزان فراواني با ساير مطالعات انجام شده در دنيا همخواني دارد ، ولي بيماران مورد مطالعه علائمي مانند پرخاشگري ، فقر كلام و هذيان هاي گزند و آسيب و حسادات را بيشتر و كندي عاطفي و توهم را كمتر از مطالعات مشابه نشان دادند .

واژه هاي كليدي : اسكيزوفرنيا , علائم مثبت و منفي ، روانپزشكي فرهنگي ، اصفهان .

غلظت سرب در موي سر كارگران معدن سرب نخلك و مقايسه آن با ساكنان روستاي محمديه نائين در اسفندماه ۱۳۷۹

دكتر نسترن ايزدي مود (گروه بيهوشي و مسمومين ، دانشكده پزشكي ، دانشگاه علوم پزشكي اصفهان و خدمات بهداشتي درماني استان اصفهان ، اصفهان.

E-mail : lzadi@med.mui.ac.ir

دكتر كامران منتظري ، دكتر نازيلا شاه منصوري

چكيده مقاله

مقدمه . مسموميت با سرب يكي از مشكلات اصلي در آلودگي محيط زيست است. تماس با سرب از طريق هوا ، آب ، خاك و غذا مي باشد. در بالغين بيشترين منبع آلوده كننده ، محيط كار است. اندازه گيري سرب مو به عنوان روشي غير تهاجمي و نسبتا ارزان توسط بسياري از محققين براي بررسي وضعيت سرب بافت هاي بدن انجام مي شود. از معادن مهم سرب ايران ، معدن سرب نخلك مي باشد. در اين مطالعه غلظت سرب موي سر كارگران معدن سرب نخلك با ساكنان روستاي محمديه نائين (شاهد) مقايسه شده است.

روشها. نوع مطالعه مشاهده‌اي مقطعي مي باشد. تعداد نمونه هاي مورد ۲۵ و تعداد نمون هاي شاهد ۲۶ نفر است كه هر دو به روش تصادفي انتخاب شدند. نمونه هاي موي سر پس از جمع آوري با دترژنت و سپس آب مقطر شستشو داده شد و به روش هضم مرطوب به صورت محلول در آمد . غلظت سرب هر نمونه توسط دستگاه جذب اتمي اندازه گيري و در دو گروه مقايسه شد.

نتايج . ميانگين غلظت سرب در گروه مورد ug/g 27.72 +- 43.52 و در گروه شاهد ug/g 43.3 +- 38.17 بود (۰٫۰۰۱ p<)

تحقیق اصلاح عوامل خطرساز بيماريهاي قلبي عروقي كرونر و استروك

نوشته تحقیق اصلاح عوامل خطرساز بيماريهاي قلبي عروقي كرونر و استروك اولین بار در فايل مارکت - بازار فايل. پدیدار شد.

لطفا از لینک زیر دانلود کنید دانلود 

فایل

Powered by WPeMatico


نوشته شده در : پنجشنبه 30 خرداد 1398  توسط : عاطفه جهاندیده.    نظرات() .

تحقیق داروسازي بيمارستاني داروهاي بيهوشي

تحقیق داروسازي بيمارستاني داروهاي بيهوشي

پروپوفول (Propofol) C12H18O

اسامي تجارتي: ديپريوان (Diprivan) كليموفول (Klimofol) ريكوفول (Recofol) در محلولهاي ۱و۲ درصد قابل دسترسي مي باشد محللو يك درصد براي تزريق وريدي و انفوزيون و محلول ۲ درصد فقط براي انفوزيون مي باشد.

يك سيستم نو و متفاوت هم براي القا و نگهداري بيهوشي در بيماران بزرگسال وجود دارد سيستم انفوزيون هدفمند اين اجازه را مي دهد كه سرعت و عمق بيهوشي را با تعيين غلظت خونهي پروپوفول در هر فرد مشخص نمود.

موارد مصرف

بيهوشي و سديشن: پروپوفول يك داروي بيهوشي تزريقي است كه براي القا و نگهداري بيهوشي تجويز مي شود همچنين براي ايجاد اثر آرام بخشي در تستهاي تشخيصي، بيماران تحت جراحي با بي حسي موضعي و در بيماران تنفسي مسن كه پيش از سه روز در بخش مراقبتهاي ويژه بستري مي باشند مورد استفاده قرار مي ‌گيرد. وقتي در بيهوشي استفاده مي شود القاء بيهوشي و بازگشت بيمار سريع صورت مي‌گيرد. اثر ضد دردي ندارد و مكمل ضد درد ممكن است نياز باشد.

تهوع و استفراغ: تهوع و استفراغ بعد از عمل با پروپوفول كمتر از ساير بيهوش كننده ها مي باشد گزارشاتي هم در مورد اثرات ضد تهوعي اين داروها داده شده كه بيشتر بخاطر سديشن اين دارو مي باشد.

خارش: يكي از بيشمار داروهاي مورد مصرف در كنترل خارش است دوزهاي پائين‌تر از دز خواب آوري پروپوفول اثر ضد اخرش داشته ودر پيشگيري از خارش ناشي از تزريق اپي دورال و اينتراتكال مورفين موثر بوده و نيز خارش ناشي از صفرا و انتقال سيگنالهاي نخاعي خارش را مهار مي كند.

مقدار مصرف:

بچه هاي بالاي ۳ سال ۵/۲ تا ۵/۳ ميلي گرم به ازاي هر كيلوگرم وزن بدن براي ايجاد بيهوشي و ۹ تا ۱۵ ميلي گرم در ساعت براي نگهداري بيهوشي.

بزرگسالان ۵/۱ تا ۵/۲ ميلي گرم به ازاي هر كيلوگرم وزن بدن براي ايجاد بيهوشي و ۴ تا ۱۲ ميلي گرم به ازاي هر كيلوگرم وزن بدن در ساعت براي نگهداري بيهوشي.

براي ايجاد بيهوشي در هر ۱۰ ثانيه ۴۰ ميلي گرم انفوزيون مي شود براي مثال در فرد ۷۰ كيلويي بايد ۱۰۵ تا ۱۵۰ ميلي گرم پروپوفول را در طي حدود ۴۰ ثانيه تزريق نمود در افراد مسن و ناتوان نصف اين مقدار بايد انفوزيون شود و براي بچه بالاي ۳ سال كه مثلاً ۲۰ كيلوگرم وزن دارد ۵۰ تا ۷۰ ميلي گرم طي حدود ۲۰ ثانيه انفوزيون مي شود.

براي سديشن در مراحل جراحي و تشخيص انفوزيون اوليه ۶ تا ۹ ميلي گرم به ازاي هر كيلوگرم وزن بدن بمدت ۳ تا ۵ دقيقه توصيه مي شود.

عوارض جانبي:

در فراورده هايي كه از روغن كرچك بعنوان حامل استفاده مي كنند باعث ايجاد واكنشهاي اتافيلاكسي مي شود كه براي جلوگيري از بروز اين مشكل از روغن سويا بعنوان حامل استفاده مي كنند از عوارض ديگر درد در محل تزريق بخصوص اگر تزري وريدهاي كوچك صورت گيري مي باشد.

كه براي كاستن از اين درد بايد تزريق در رگهاي بزرگتر و يا همراه با ليگنوكائين صورت گيرد.

اپنه به مدت بيش از ۶۰ ثانيه در ۱۲ درصد بيماران ديده شده است.

عوارض قلبي عروقي شامل كاهش فشار خون و برادي كاردي، تشنج و حركات غيرارادي.

تب، بي رنگ شدن ادرار در مصرف طولاني مدت نيز گزارش شده است.

تهوع، استفراغ و سردرد در طي ريكاوري (برگشت بيمار) ممكن است اتفاق بيفتد.

در ماه مي ۱۹۸۹ كميته سلامت داروئي انگلستان ۲۶۸ مورد از واكنش هاي داروئي به پروپوفول در ۲ ميليون بيماري كه از اين ماده استفاده كرده بودند را بررسي نمود كه در بين آنها ۳۷ مورد صرع ۱۶ مورد حركات غيرارادي ۱۰ مورد اپيتوتنوس ۳۲ مورد واكنش انافيلالتيك و ۱۳ مورد ايست قلبي و ۸ مورد تأخير در برگشت بيمار مشاهده شد.

در سال ۱۹۹۲ در مورد خطزرات استفاده از پروپوفول بعنوان آرامبخش كودكان بخش مراقبتهاي ويژه تحقيقاتي در امريكا صورت گرفت (در انگليس براي اين مورد منع مصرف وجود دارد البته براي ايجاد اثر آرامبخشي در بيماران تنفسي مسن و همچنين ايجاد بيهوشي در كودكان بالاي سه سال منع مصرفي در انگليس وجود ندارد).

در گزارش آمده است كه ۶۶ مورد عوارض عصبي، قلبي، كليوي. هيپرليپيدمي، هپاتومگالي و اسيدوز متابوليك و ۵ مورد مرگ و مير مشاهده شده است. همچنين ۱۷۰ مورد تشنجات تاخيري در بيماران تحت عمل سرپايي مشاهده شد.

تحقیق داروسازي بيمارستاني داروهاي بيهوشي

نوشته تحقیق داروسازي بيمارستاني داروهاي بيهوشي اولین بار در فايل مارکت - بازار فايل. پدیدار شد.

لطفا از لینک زیر دانلود کنید دانلود 

فایل

Powered by WPeMatico


نوشته شده در : چهارشنبه 29 خرداد 1398  توسط : عاطفه جهاندیده.    نظرات() .

پایان نامه بررسي تأثير آموزش بر روي آگاهي و نگرش بيماران هموفيل

پایان نامه بررسي تأثير آموزش بر روي آگاهي و نگرش بيماران هموفيل ۱۲ تا ۲۰ ساله مراجعه كننده به مجتمع درمانگاهي امام خميني (ره) در رابطه با بيماري هموفيلي سال ۸۲

زمينه پژوهش:

معمول ترين اختلالات انعقادي [۱] ، هموفيلي [۲] A  و B مي باشد. هموفيلي A يك اختلال انعقادي وابسته به كروموزوم X مي باشد كه در آن سطح خوني فاكتور VIII انعقادي (AHF)[3] كاهش مي يابد. هموفيلي B نيز يك اختلال وابسته به جنس مي باشد كه در آن سطح خوني فاكتور IX انعقادي (فاكتور كريسمس )‌[۴] كاهش مي يابد. علايم باليني در هر دو نوع هموفيلي يكسان مي باشد . شيوع [۵] هموفيلي احتمالاً ۲۰ در ۰۰۰/۱۰۰ مرد مي باشد كه در ۸۰-۸۵ درصد موارد مربوط به هموفيلي A مي باشد. هر دونوع هموفيلي در بين تمام نژادها و در تمام قسمت هاي دنيا شيوع يكساني دارد (لانزكوسكي [۶] ، ۲۰۰۰ ، ص ۳۰۲) . تقريباً تمام افراد گرفتار مردمي باشند. مادران و بعضي از خواهران آنها حامل هستند ولي داراي علايم نيستند. بيماري معمولا در اوايل كودكي و در دوران تازه به راه افتادن كودك شناخته مي شود (برونر – سودارث ، هندبوك ، ۱۳۷۹ ، ص ۳۹۹).

از علايم بيماري مي توان به خونريزيهاي مفاصل (همارتروز) [۷] ، دستگاه ادراري (هماتوريا) [۸] ، دهاني حلقي ، خونريزي دستگاه گوارش [۹] و CNS [10] و خونريزي رتروپريتوان [۱۱] اشاره نمود (لانزكوسكي ، ۲۰۰۰ ، ص ۳۰۷) .

بيماري هموفيلي در طول چند قرن اخير به دليل گرفتاري خانواده سلطنتي انگلستان در اروپا بيماري شناخته شده اي بوده است ملكه ويكتوريا (ملكه انگلستان ) [۱۲] ناقل بيماري هموفيلي بود و پسر او به نام لئوپلد[۱۳] هموفيلي داشت (اسدي ، ۱۳۸۱، ص ۲۷).

انجمن هموفيلي ايران (۱۳۷۷) گزارش مي دهد كه در حال حاضر تعداد ۳۲۱۵ نفر بيمار هموفيل A و تعداد ۶۶۸ نفر بيمار هموفيل B وجود دارند . رشد هموفيلي و ساير اختلالات انعقادي حدوداً در حد تشخيص يك فرد در يك روز است يعني ساليانه ۳۶۰ نفر كه رقم قابل توجهي به نظر مي رسد (ص ۳۴).

بر طبق آمارهاي ساليانه فدراسيون جهاني هموفيلي [۱۴] از ۸۳ كشور عضو اين فدراسيون فقط ۱۰۰ هزار نفر از بيماران با مشكلات انعقادي شناخته شده اند. در حاليكه برطبق محاسبات حداقل ۴۰۰ هزار نفر از اين بيماريها رنج مي برند (روان بد ،‌۱۳۸۱ ، ص ۱۱).

دولت ايران سالانه بالغ بر ۲۰ ميليون دلار فقط براي واردات فراورده هاي خوني مورد نياز بيماران هموفيل هزينه مي كند. يك گرم فاكتور VIII انعقادي در بازارهاي جهاني به قيمتي حدود ۲ ميليون دلار فروخته مي شود (چوپان ، ۱۳۸۱ ، ص ۷).

علاوه بر گران بودن قيمت فاكتورهاي انعقادي بايد به هزينه هاي مربوط به موارد بستري براي كنترل خونريزي و اعمال جراحي مختلف ،‌مراقبتهاي دندانپزشكي ، توانبخشي ، مبارزه با عوارض عفوني ناشي از تزريق فراورده هاي خوني ، واكسيناسيون و معضلات اجتماعي اقتصادي ناشي از عوارض بيماري كه بر سيستم بهداشت و درمان كشور تحميل مي شود و بروز مشكلات مالي و عاطفي در خانواده بيماران نيز اشاره نمود.

هدف از درمان در بيماري هموفيلي پيشگيري از خونريزي و كاهش دفعات آن ، جايگزيني تركيبات خوني و فراورده هاي انعقادي و مراقبت به هنگام خونريزي مي باشد (احساني و همكاران ، ۱۳۷۹ ، ص ۱۸۳).

بيماران بايد بدانند نوع و مقدار داروها و فاكتورهاي جايگزين به نوع و شدت هموفيلي آنها بستگي دارد و به دليل نيمه عمر كوتاه فاكتورها انفوزيون آنها بايد تكرار شود.

همچنين آنها بايد در مورد فعاليتهاي ورزشي مجاز، انفوزيون دارو در منزل ، نحوه محافظت از وريدها ، محاسبه مقدار مورد نياز فاكتورهاي انعقادي و احتياطات مورد لزوم جهت به حداقل رساندن دوره هاي خونريزي و بسياري از موارد ديگر نيز اطلاعات كافي داشته باشند. آموزش نكات فوق مي تواند به بهبود كيفيت زندگي بيماران[۱۵]  و كاهش موارد ناتواني آنان منجر شود. (اسپرينگ هاوز[۱۶]، ۲۰۰۲، ص ۹۷۴ و ۹۷۶).

از سوي ديگر مطالعات متعددي نشان داده كه بيماران از رويكرد برنامه ريزي شده و هماهنگ آموزش بيمار فوايدي را دريافت مي‌نمايند. كاهش در طول مدت بستري، كاهش عوارض بيماري و تعداد دفعات پذيرش مجدد در بيمارستان و كاهش هزينه هاي درماني و مراقبتي مزايايي هستند كه بيماران از آن بهره برده و اكثراً به طور گسترده اي در پژوهش هاي آموزش بيماران ثبت شده اند( پارسي نيا و همكاران ، ۱۳۸۰ ، ص ۱۴۵).

وسايل آموزشي بسياري براي اجراي برنامه آموزش بيمار در دسترس است كه در آنها از حواس بينائي و شنوائي فراگيرنده استفاده مي شود. اين وسايل شامل كتاب ها ، جزوات ، فيلم و اسلايد و … مي باشد( رحيمي ، ۱۳۷۷ ، ص ۳۹).

آموزش مفاهيم خود مراقبتي در پيشگيري از عوارض در بيماران هموفيل اهميت بسزايي دارد كه ضمن كاهش هزينه درمان و مراقبت به بهبود كيفيت زندگي آنان كمك بسزايي مي كند. در رابطه با بيماران هموفيل تحقيقات نشان مي دهد كه خود آنان مي توانند بهترين نقش را در كنترل بيماري داشته باشند لذا هسته مركزي اين پژوهش بر آموزش و بررسي تأثير آن بر آگاهي بيماران استوار خواهد شد و از طرفي طبق تجارب كاري پژوهشگر و البته تحقيقات متعدد، اين بيماران از نگرش مثبت براي ادامه برنامه هاي خود مراقبتي برخوردار نيستند لذا موضوع بررسي تأثير آموزش بر آگاهي و نگرش بيماران هموفيل در رابطه با بيماري هموفيلي مدنظر پژوهشگر قرار گرفته است. اميد است يافته هاي اين پژوهش بتواند مركز بيماريهاي خاص را براي ارائه هرچه بهتر خدمات مشاوره اي و انتخاب برنامه هاي آموزشي مطلوب تر جهت بيماران و پرستاران شاغل در مراكز مراقبت از بيماران هموفيل ياري نمايد تا بدينوسيله بتواند گامي مؤثر در بهبود و ارتقائ وضعيت بهداشتي اين قشر بردارد.

مروري بر مطالعات:

نوراني (۱۳۷۵) تحقيقي تحت عنوان بررسي تأثير آموزش بهداشت بر دانش، نگرش و عملكرد مادران داراي كودك هموفيل زير ۱۱ سال انجام داده است. هدف از اين تحقيق تعيين تأثير آموزش بهداشت بر دانش ، نگرش و عمكلرد مادران داراي كودك هموفيل زير ۱۱ سال شهر تهران نسبت به مراقبت از فرزند ، پيشگيري از خونريزي و عوارض آن و همچنين تنظيم خانواده و مشاوره ژنتيك بود. در اين پژوهش نيمه تجربي و كاربردي جامعه پژوهش را ۷۶ نفر از مادران داراي كودك هموفيل زير ۱۱ سال تشكيل دادند. اطلاعات از طريق پرسشنامه و چك ليست جمع آوري گرديد و برنامه آموزش به مدت ۴ هفته به صورت سخنراني و بحث گروهي و ۲ جلسه آموزش چهره به چهره انجام گرفت. نتايج حاصل نشانگر افزايش معني دار

فهرست

عنوان                                    صفحه

زمينه پژوهش……………………….. ۳-۱

مروري بر مطالعات…………………… ۴-۳

چارچوب پنداشتي…………………….. ۷-۴

اهداف پژوهش……………………….. ۷

فرضيه هاي پژوهش……………………. ۸-۷

تعريف واژه ها …………………….. ۹-۸

پيش فرضهاي پژوهش…………………… ۹

روش پژوهش ………………………… ۹

محيط پژوهش………………………… ۱۰

جامعه پژوهش……………………….. ۱۰

نمونة پژوهش……………………….. ۱۰

مشخصات واحدهاي مورد پژوهش…………… ۱۰

ابزارگردآوري داده ها ………………. ۱۰

اعتبار علمي ابزار………………….. ۱۰

اعتماد علمي ابزار………………….. ۱۱

تجزيه و تحليل داده ها ……………… ۱۱

محدوديتهاي پژوهش…………………… ۱۲-۱۱

اهميت پژوهش ………………………. ۱۲

ملاحظات اخلاقي………………………. ۱۳

منابع فارسي……………………….. ۱۵-۱۴

منابع خارجي ۱۶

پایان نامه بررسي تأثير آموزش بر روي آگاهي و نگرش بيماران هموفيل

نوشته پایان نامه بررسي تأثير آموزش بر روي آگاهي و نگرش بيماران هموفيل اولین بار در فايل مارکت - بازار فايل. پدیدار شد.

لطفا از لینک زیر دانلود کنید دانلود 

فایل

Powered by WPeMatico


نوشته شده در : چهارشنبه 29 خرداد 1398  توسط : عاطفه جهاندیده.    نظرات() .

تحقیق در مورد آناتومی قلب

تحقیق در مورد آناتومی قلب

آناتومی میکروسکوپی قلب

بافت قلب (میوکارد) متشکل از انواع متنوعی از سلولهاست که به همراه یکدیگر باعث ایجاد انقباض منظم قلب می شوند. سلولهای تخصص یافته سیستم الکتریکی (هدایتی) قلب را تشکیل می دهند. این سیستم باعث تولید تکانه های الکتریکی می شود و این تکانه ها را به فیبرهای عضلانی قلب (میوسیتها) منتقل می کند و میوسیتها نیز به نوبه خود موجب انقباض مکانیکی می شوند. نحوه اتصال آنها به صورت end-to-end است. این ضخامت نواحی ضخیم شده ای از غشای سلولی (سارکوم) هستند که به انتقال نیروی مکانیکی بین سلول ها کمک می کنند. سارکولم اعمالی مشابه سایر غشاهای سلولی دارد. این اعمال عبارتند از حفظ گرادیان یونی، انتشار تکانه های الکتریکی و ایجاد گیرنده برای دریافت تحریکات هورمونی و عصبی به علاوه سارکولم از طریق توبولهای عرضی(توبولهای T) کوچکی که از این غشاء به درون فضای داخل سلول گسترش یافته اند، نقش مهمی در تحریک و انقباض میوکارد دارد.

میوسیتها از ارگانلهای متعدد که انرژی مورد نياز برای انقباض را فراهم می کند، شبکه وسیع توبولهای داخل سلولی که رتیکولوم سارکوپلاسمیک نامیده می شوند و به عنوان مخزن اصلی کلسیم داخل سلولی عمل می کنند و میوفیبریلها که عناصر انقباضی سلول هستند تشکیل شده اند. هر میوفیبریل از واحدهای تکرار شونده ای به نام سارکومروپروتئین های تنظیم کننده آنها یعنی تروپونین و تروپومیوزین تشکیل شده اند، فیلامانهای اکتین و میوزین بر روی یکدیگر قرار دارند.

آناتومی ماکروسکوپی قلب

قلب از چهار حفره تشکیل شده است. دو دهلیز، دو بطن، دو پمپ مجزا و کنار هم را تشکیل می دهند که به صورت سری قرار گرفته اند. دهلیزها حفره های کم فشاری هستند که در طی انقباض بطن (سیستول) خون را ذخیره می کنند  در مرحله شل شدن بطنها (دیاستول) باعث پرشدن بطنها می شوند. دهلیزها توسط سپتوم بین دهلیزی نازکی از هم جدا می شوند.

بطنها حفره های با فشار بالا هستند که خون را به ریه ها و بافتهای محیطی پمپ می کنند. از آنجائی که بطن چپ نسبت به بطن راست فشار بالاتری ایجاد می کند، لذا دیواره بطن چپ ضخیم تر از بطن راست است. بطنها توسط سپتوم بین بطنی از هم جدا می شوند. سپتوم بین بطنی در قسمت فوقانی از ساختمان غشایی و در قسمت میانی و انتهایی از ساختمان عضلانی ضخیمی تشکیل شده است.

دهلیزها و بطنها توسط دریچه های دهلیزی- بطنی(A.V) از یکدیگر جدا می شوند. دریچه میترال دریچه دولتی است که دهلیز و بطن چپ را از یکدیگر جدا می کند، دریچه تری کوسپید دریچه سه لتی است و دهلیز و بطن راست را از یکدیگر جدا می کند. در سمت بطنی این دریچه ها نوارهای محکمی موسوم به طنابهای وتری قرار دارند، که دریچه ها را به عضلات پاپیلر از میوکارد طبیعی به داخل حفره بطنها برآمده شده اند و نقش مهمی در بسته شدن مناسب دریچه ها دارند.

دریچه های هلالی بطنها را از حفره های شریانی جدا می کنند. دریچه آئورت، بطن چپ را از شریان آئورت جدا می کند و دریچه پولمونر، بطن راست را از شریان ریوی جدا می کند. این دریچه ها طناب ندارند. به علاوه این دریچه ها از جنس بافت فیبری هستند و لبه های آنها کاملاً در کنار یکدیگر قرار می گیرند، که باعث بسته شدن مناسب دریچه ها می شوند.

تغذیه خونی قلب

قلب توسط شریان کرونری راست و چپ تغذیه می شود که این شرائین در ناودان کرونری قرار می گیرد. شریان کرونری چپ۶۰%، شریان کرونری راست۴۰% قلب را مشروب می کند. شریان کرونری راست از سینوس آئورتیک قدامی شروع می شود و ابتدا بین شریان ریوی و گوشک راست حرکت کرده و در ناودان کرونری به سمت پایین و راست می آید. کناره تحتانی قلب را دور می زند و وارد سطح دیافراگماتیک قلب می شود، در ناودان کرونری در سطح دیافراگماتیک ادامه مسیر داده تا به محل تقاطع ناودان کرونری و شیار بین بطنی- خلفی می رسد و نهایتاً شریان بین بطنی- خلفی در بریدگی راسی که در سمت راست اپکس قلب قرار گرفته با شریان بین بطنی- قدامی که شاخه کرونر چپ است، آناستوموز می یابد.

 

 

شاخه های شریان کرونری راست

بخشی از شریان کرونری راست که در سطح استرنو- کوستال قرار دارد به نام سگمان اول و بخشی از آن که در سطح دیافراگماتیک دیده می شود به نام سگمان دوم نامیده می شود.

شاخه های سگمان اول عبارتند از:

۱- شاخه ای برای شریان آئورت

۲- شاخه ای برای شریان ریوی

۳- شاخه ای برای مخروط شریانی به نام شاخه conal که با شاخه conal کرونری چپ، حلقه شریانی vieussens را می سازند که تأمین کننده خون مخروط شریانی (infundibulum) است.

۴- شاخه هایی برای دهلیز راست که دهلیز راست و گوشک راست قلب را تغذیه می کند. یکی از مهمترین شاخه های آن شاخه S.A است که به سمت ورید اجوف فوقانی رفته و گره S.A را تغذیه می کند.

۵- شاخه هایی برای بطن ها: شاخه های زیادی است که بطن راست تغذیه می کند.

۶- شاخه مارژینال راست که در طول کنار تحتانی قلب تقریباً تا اپکس قلب می آید.

شاخه های سگمان دوم عبارتند از:

۱- شاخه های دهلیزی

۲- شاخه های بطنی و شاخه های دهلیزی- بطنی که قسمت عقب دهلیز و بطن راست را تغذیه می کنند.

۳- شریان بین بطنی- خلفی(P.D.A) که در شیار بین بطنی- خلفی قرار می گیرد. در ۸۰% موارد گره A.V توسط شریان کرونری راست تغذیه می شود.

شاخه های شریانی کرونری چپ از سینوس آئورتیک خلفی چپ جدا می شود و تنه آن ۵/۱-۱ سانتی متر طول دار و بین شریان ریوی و گوشک چپ قلب قرار می گیرد. این شریان یک شاخه کونال دارد که در حلقه شریانی vieussens شرکت می کند. شاخه دیگر، شریان بطنی- قدامی(L.A.D) است که در شیار بین بطنی- قدامی پایین می آید و شاخه هایی به بطن راست و چپ می دهد و چهار پنجم سپتوم بین بطنی را تغذیه می کند.

تنه شریانی کرونری چپ بعد از اینکه شیار بین بطنی- قدامی از آن جدا شد، شریانی چرخشی یا Circomflex.Artery نام دارد که در ناودان کرونری، کناره چپ قلب را به سمت سطح دیافراگماتیک دور می زند و نهایتاً شریان چرخشی در محل تقاطع ناودان بین بطنی- خلفی و ناودان کرونری با شریان کرونری راست آناستوموز می یابد.

شریان چرخشی دارای شاخه های زیر است:

۱- شاخه های دیاگونال که این شاخه ها تعدادشان متغیر است و قسمت جلوی بطن چپ را تغذیه می کند.

۲- شاخه مارژینال چپ که در حاشیه چپ قلب، بطن چپ را تغذیه می کند.

۳- شاخه خلفی بطن چپ که این شاخه بخشی از بطن چپ را که در سطح دیافراگماتیک حرکت می کند تغذیه می نماید.

۴- شاخه های دهلیزی و بطنی که دهلیز و بطن چپ را در عقب تغذیه می کنند.

در انسداد شریان کرونری راست و چپ یا شاخه های اصلی این شرائین موجب کم خونی و ایسکمی در ناحیه ای از قلب شده و به دنبال آن منجر به مرگ سلول های عضله قلب گشته که موجب بروز انفارکتوس حاد میوکارد می شود.

سکته های قلبی در سه سطح خلاصه می شوند:

۱- انفارکتوس میوکارد قدامی: در اثر انسداد شریانهای سطح قدامی قلب به خصوص L.A.D ایجاد شده و خطرناکترین نوع MI می باشد.

۲- انفارکتوس میوکارد جانبی: در اثر انسداد شریانهایی که سمت چپ قلب را تغذیه می کنند مانند شریان مارژینال چپ که از لحاظ خطر در حد متوسط است.

۳- انفارکتوس میوکارد تحتانی: در اثر انسداد شرائین سطح دیافراگماتیک قلب به خصوص شریان P.A ایجاد شده که خطر کمتری دارد.

قلب از لحاظ پخش شدن شرائین کرونری راست و چپ به سه دسته تقسیم می شوند:

۱- left.dominant :

افرادی هستند که در آنها شرائین چرخشی از محل تقاطع شیار بین بطنی- خلفی و شیار کرونری عبور کرده و بخشی از دهلیز راست و بطن راست تغذیه می شود. در نوع left.dominant معمولاً P.D.A از کرونری چپ جدا می شود.

۲- Right.dominant:

در این افراد شریان کرونری راست بعد از اینکه P.D.A از آن جدا شد، ادامه می یابد و قسمتهای خلفی دهلیز و بطن چپ را تغذیه می کند.

۳- حالت بالانس:

حالتی است که شریان چرخشی و کرونری راست در محل تقاطع شیار بطنی خلفی و شیار کرونری با یکدیگر آناستوموز دارند. در افراد بالانس که ۷۰% را تشکیل می دهند، P.D.A از کرونری راست جدا می شود. نوع دیگری از حالت بالانس، حالتی است که دو شریان P.D.A داریم که یکی از کرونری راست و دیگری شاخه شریانی چرخشی کرونری چپ می باشد.

خون رسانی سیستم هدایتی قلب به این صورت است که گره S.A از کرونری راست، گره A.V 80% از کرونری راست و تنه دهلیزی- بطنی و دستجات دهلیزی- بطنی از کرونری چپ تغذیه می شوند.

اپیدمیولوژی بیماریهای ایسکمی قلب

آترواسکلروز یکی از علل عمده مرگ و ناتوانی در کشورهای پیشرفته است. علیرغم آشنایی با این بیماری اطلاعات کمی درباره برخی ویژگیهای اصلی آن وجود دارد. اگرچه عوامل خطر ژنرالیزه و سیستمیک زیادی وجود دارند، که مستعد بروز آترواسکلروز، این بیماری برخی نواحی دستگاه گردش خون را مبتلا می کند و باتوجه به بستر عروقی گرفتار منجر به تظاهرات بالینی مشخص می شود.

آترواسكلروز شريانهاي كرونر به طور شايع موجب انفار كتوس ميوكارد مي گردد . آترواسكلروز شريانهاي خونرساني كننده به دستگاه عصبي مركزي اغلب موجب بروز ايسكمي موقت و سكته هاي مغزي مي شوند آترواسكلروز عروق محيطي مي تواند سبب كلاوديكاسيون متناوب و گانگرن شود و قابليت ادامه حيات اندام مبتلا را به خطر اندازد . گرفتاري جريان خون احشايي ميتواند موجب ايسكمي مزانتر گردد . آترواسكلوروز مي تواند به طور مستقيم كليه را گرفتار كند مثلاً‌موجب تنگي شريان كليوي شود . وجود آترواسكلروز زمينه را جهت ايسكمي فراهم مي كند ايسكمي به معني محروميت از اكسيژن به علت ناكافي بودن خونرساني به ميوكارد است ، كه منجر به تعادل بين عرضه و تقاضاي اكسيژن مي شود . شايع ترين علت ايسكمي ميوكارد بيماري آترواسكلروز ز انسداد شريانهاي كرونري اپيكارديال است . بيماري ايسكميك قلب ( IHD) در كشورهاي پيشرفته بيشترين علت مرگ و ناتواني و بار مالي را نسبت به ساير بيماريها ايجاد مي كند .

بيماري ايسكميك قلب شايع ترين و جدي ترين بيماري مزمن و تهديد كننده حيات در ايالات متحده است . در اين كشور بيش از ۱۲ ميليون نفر به بيماري ايسكميك قلب ، بيش از ۶ ميليون نفر به آنژين قفسه صدري و بيش از ۷ ميليون نفر به انفاركتوس ميوكارد مبتلا مي باشند .

رژيم غذايي غني از چربي و انرژي ، سيگار كشيدن ، شيوه زندگي ساكن با ظهور بيماري ايسكميك قلبي همراه بوده است . چاقي ، مقاومت به انسولين ، ديابت تايپ دو در حال افزايش مي باشند كه اينها خود عوامل خطر مهمي براي بيماري ايسكميك قلبي محسوب مي‌شود .

تحقیق در مورد آناتومی قلب

نوشته تحقیق در مورد آناتومی قلب اولین بار در فايل مارکت - بازار فايل. پدیدار شد.

لطفا از لینک زیر دانلود کنید دانلود 

فایل

Powered by WPeMatico


نوشته شده در : دوشنبه 27 خرداد 1398  توسط : عاطفه جهاندیده.    نظرات() .

تحقیق روشهاي مكانيكي جلوگيري از بارداري

تحقیق روشهاي مكانيكي جلوگيري از بارداري

دستگا ههاي پيشگيري از بارداري داخل رحمي(IUD )

از ابتداي اين قرن,تلاشهايي به عمل آمد تاوسيله اي ساخته شود  تا با قرار دادن آن در رحم بتوان با حداقل اثرات جانبي جلوي بارداري را گرفت .اين تلاشها از سال ۱۹۶۰ حالت جدي تري پيدا كرد. دريكي از داستانهاي جالب وتاييد نشده نقل مي شود كه در سفرهاي طولاني با كاروان ,با قرار دادن سنگهاي كوچك در داخل رحم شترها از بارداري آنها جلوگيري به عمل مي آوردند.تخمين مي زدند كه در يك زمان در ايالات متحده حدود۷%از زنان فعال از نظر جنسي از IUD جهت پيشگيري از بارداري استفاده مي كردند .دو نوع IUDتاييد شده در شكل۱-۶۱ و۲-۶۱ نمايش داده شده اند. ميزان بارداري در مطالعات وسيعتر معمولا از ۵%تا۵درصد درسال فرق مي كند(Hatcer وهمكاران,۱۹۹۴ ).در سال ۱۹۸۶ ,دو نوع IUD پر طرفداركه توسط  زنان آمريكايي استفاده مي شد توسط توليد كنندگانشان از بازار جمع آوري شده اند.دليل جمع آوريLippes  Loop   وcu7 ,فشار مالي ناشي از پرداخت خسارت مربوط به شكايت هاي قضايي اعلام گرديد.نزديك به دو ميليون خانم به طور ناگهاني در ادامه استفاده از اين روش موثر وايمن پيشگيري كه توسطFDA تاييد شده بود دچار ترديد شدند.در آن زمان, حدود نيمي از زنان در ايالات متحده كه ازIUD استفاده مي كردند ,نامزدهاي مناسبي جهت مصرف قرصهاي ضد بارداري بودند. تعدادي از بقيه خانمها به استفاده از IUD پلاستيكي بي اثر كه مي توان آنرا براي مدت نا مشخصي در محل باقي گذاشت,ادامه دادند.اما بسياري از زنان مجبور به استفاده از روشهاي ضد بارداري كم اثرتر ويابستن دائمي لوله ها بودند.خوشبختانه فروش دستگاهProgestasert (شكل۱-۶۱ )به مقدار محدود در بازارهاي ايالات متحده ادامه يافت هر چند كه بهاي آن براي مصرف كننده زياد بود.اگر چهIUD نوع Copper   T   مدل ۳۸۰A   پيش ازآن وتوسط موسسه غير انتفاعيPopulation  Council   ساخته شده بود اما تاسال ۱۹۸۸ در بازار ايالات متحده وجود نبود.اين نوع نيز بسيارگران است.

فوائد فرضيIUD

شرايط دلخواه يك IUD آن است كه يك بار كار گذاشته شده وپيشگيري كامل از بارداري ايجاد نمايند,به طور خود به خود خارج نشده وبه خاطر اثرات جانبي مجبور به خارج كردن از آن نباشيم,واينكه پس از خارج نمودن آن بتوان يك بارداري برنامه ريزي شده را فراهم كرد ,ونكته آخر اينكهIUD      باعث ايجاد تغييرات مضر براي بارداري نشود.

 

انواعIUD 

كلا اين دستگاها بر دو نوع مي باشد:۱-انواع خنثي از نظر شيميايي كه از يك ماده غير قابل جذب كه اكثرا پلي اتيلن است ساخته شده وبراي حاجب شدن در زمان پرتو نگاري باسولفات باريم مخلوط شده است,۲-انواع فعال از نظر شيميايي كه كم وبيش مواد شيميايي چون مس يا يك عامل پروژستروني را آزاد مي نمايد.

از ميان انواع خنثيLippes-loop-IUD   تا پيش از آنكه درسال ۱۹۸۵از بازار جمع آوري شود بسيار مورد توجه واستفاده بود.بعضي اززنان آمريكايي هنوز از اينIUD استفاده مي كنند كه پيش از آن تاريخ مصرف مي شدند .

Progestasert :اين دستگاه يك كوپليمر اتيلن وينيل استات به شكل Tهمراه با يك ساقه عمودي است كه حاوي۳۸ميلي گرم پروژسترون وسولفات باريم در يك بنيان از جنس سيليكيون) silicone )  مي باشد. اين منبع پروژستروني روزانه به طور تقريبي۶۵ ميكروگرم پروژسترون را به مدت يكسال به داخل حفره رحمي آزاد ميكند.اين مقدار,ميزان پروژسترون پلاسما راتغيير نمي دهد.اين دستگاه۳۶ميلي متر طول,۳۲ميليمتر عرض,و داراي يك نخ آبي تيره مايل به سياه است كه به ابتداي ساقه آن وصل  مي باشد(۱-۶۱).براي اين گذاشتنIUD مي بايست از روش عقب كشيدن استفاده نمود كه در صفحات بعدي شرح آن داده خواهد شد.

IUD لوونورژسترل(LNg-IUD  ):

اين دستگاه شبيه لوونورژ سترل ميباشد اين دستگاه امروزه در اروپا وايالات متحده بطور فراوان آزمايش مي شود.فايده اصلي آن تعويض دستگاه هر ۵سال يكباراست در حاليكه در موردProgestasert  مي بايست دستگاه بطور ساليانه عوض گردد.اين نوعIUD سبب آزاد سازي لوونورژسترل به درون رحم وبه ميزان ثابت۲۰ميكرو گرم در روز ميگرددكه به ميزان قابل توجهي اثرات سيستميك پروژستين راكاهش مي دهد.اين نوعIUD پلي اتيلني وشبيه به حرفT بوده وپايه ان توسط استوانه اي متشكل از تركيب پلي دي متيل سيلوگزان/لوونورژ سترل پوشيده شده است.يك غشاي نفوذ پذير اين تركيب را احاطه كرده وميزان آزاد سازي هورمون را تنظيم مي نمايد.

دستگاهCopper   T    ۳۸۰A :

اين دستگاه نيز به شكل T  است ولي از جنس پلي اتيلن وسولفات باريم مي باشد.ساقه آن توسط يك سيم مسي نازك با سطحي معادل ۳۱۴ ميلي متر مربع پيچانده شده است وهر كدام از بازوهاي آن داراي يك حلقه مسي باسطحي برابر با ۳۳ميلي متر مربع مي باشند  كه بدين ترتيب اين دستگاه مجموعا ۳۸۰ ميليمتر مربع سطح مفيد جهت آزاد سازي مس خواهد داشت. دو عدد نخ نيز ازپايين ساقه آن اويزان است. در ابتدا اين نخها آبي رنگ بودند ولي اكنون به رنگ سفيد توليد مي شوند.حرف(A)درنام اين مدل ازIUD معرف اين است كه پايين ساقه آن بزرگتروكروي شكل است.گفته مي شود كه وجود چنين حالتي,احتمال ايجاد سوراخ درسرويكس وانتهاي تحتاني رحم توسط ساقه عموديIUD را كاهش مي دهد.به هنگام گذاشتن اينIUD نمي بايست بيش از ۵ دقيقه آن را در لوله پلاستيكي جاي دهنده نگاه داشت.بازوهاي قابل انعطاف سبب حفظ((خاطره))جاي دهنده

(inserter )مي شوند.

مكانيسم اثرIUD

مكانيسم هايي كهIUD  به توسط آنها از بارداري جلو گيري مي كند بدرستي مشخص نشده اند.زماني باور بر اين بود كه IUD  از لانه گزيني تخم در داخل رحم ممانعت

تحقیق روشهاي مكانيكي جلوگيري از بارداري

نوشته تحقیق روشهاي مكانيكي جلوگيري از بارداري اولین بار در فايل مارکت - بازار فايل. پدیدار شد.

لطفا از لینک زیر دانلود کنید دانلود 

فایل

Powered by WPeMatico


نوشته شده در : دوشنبه 27 خرداد 1398  توسط : عاطفه جهاندیده.    نظرات() .

پایان نامه بررسي ميزان آگاهي،‌ بينش و عملكرد پزشكان عمومي مراجعه كننده به سمينارهاي بازآموزي

پایان نامه بررسي ميزان آگاهي،‌ بينش و عملكرد پزشكان عمومي مراجعه كننده به سمينارهاي بازآموزي شهر تهران در مورد روشهاي پيشگيري اضطراري از بارداري (EC) در سال ۱۳۸۱

چكيده

باوجود دسترسي به روشهاي مؤثري كه در زمينة جلوگيري از باروري وجود دارد ، بسياري از    حاملگي ها غير برنامه ريزي شده و ناخواسته مي باشد. براي زنانيكه در معرض يك مقاربت محافظت نشده قرار ميگيرند روشهاي پيشگيري اضطراري مؤثري وجود دارد كه بسيار كارآمد مي باشند. ولي متأسفانه بخاطر اطلاعات ناكافي افراد نسبت به موضوع استفاده لازم از اين روشها نمي شود. از آنجا كه پزشكان خانواده و عمومي به عنوان مرجعي براي كسب اطلاعات مردم در اين زمينه مي باشند. در يك مطالعه مقطعي از پزشكان عمومي مراجعه كننده به سمينارهاي بازآموزي به روش نمونه گيري آسان از طريق پرسشنامه با حجم نمونه ۴۰۰ نفر در مورد آگاهي ، بينش و عملكرد نسبت به روشهاي پيشگيري اضطراري از بارداري Emergency contraception  مورد تحقيق قرار گرفت . در اين تحقيق ۱۰۰% پزشكان EC را شنيده بودند در حاليكه ۱۴% كاندوم را جزء روشهاي EC مي دانستند، ۳۲% افراد  IUD و ۸۳% افراد HD))OCP را جزء روشهاي EC مي دانستند. ۷% پزشكان معتقد بودند روشهاي هورموني Emergency Hormonal contraception(EHC) بدون عارضه است . در حاليكه عوارضي تهوع و استفراغ ۸۷% ،‌خونريزي و لكه بيني ۶۳% ،‌ترومبو آمبولي ۳۱% ، سردرد ۷۰% توسط بقيه ذكر شدند. ۱۴% افراد به ميزان تأثير واقعي EHC واقف بودند ،‌۸۳% به درستي مي دانستند EHCمنع مصرفي ندارد . ۴۰% افراد مدت اثربخشي را ۷۲ ساعت مي دانستند . ۳۹% پزشكان EHC را به مراجعين خود توصيه نمي كردند. ۶۲% در صورت لزوم براي خود EC استفاده مي كردند. ۴۱% پزشكان معتقد بودند جامعه دسترسي گسترده به روشهاي EC داشته باشد ،‌۴۱% دسترسي را كاملاً محدود و كنترل شده مي خواستند . ۷۱% از نظر شرعي روشهاي EC را مجاز و ۷% غير مجاز         مي دانستند ،‌۵۰% معتقد بودند فقط پزشكان بايد EC را تجويز نمايند.

در بررسي بعمل آمده آگاهي با سن ، ازدواج و سابقة‌ طبابت ارتباط معني داري داشت  (P<0/0001) . آگاهي با كاهش سن و كاهش سابقة طبابت بيشتر مي شد، همچنين آگاهي افراد مجرد بيشتر بود و

آگاهي با جنس ارتباطي نداشت.۵/۴۰ % افراد بدرستي مي توانستند به مراجعين خود يك روش مؤثر EC را پيشنهاد و طريقه مصرف آن را بيان نمايند.

عملكرد افراد با سن ،‌سابقه طبابت و جنس ارتباط معني داري داشت (P<0/001). افراد جوان با سابقة طبابت كمتر عملكرد بهتري داشتند. همچنين عملكرد خانم ها برخلاف آگاهي نسبت به آقايان بهتر بود. عملكرد با وضعيت تأهل ارتباط معني داري نداشت (P=0/97). همچنين بينش افراد با سابقة طبابت ،‌سن ، جنس و وضعيت تأهل ارتباط معني داري نداشت .

از نتايج اين تحقيق مشخص شد بسياري از پزشكان نمي توانند بخوبي و دقيق و كامل نسبت به EC به مردم اطلاعات بدهند و يا آنرا تجويز نمايند. لذا به مسئولان امر توصيه مي شود كه نسبت به آموزش پزشكان در مراكز بازآموزي در مورد EC توجه و تأكيد بيشتري شود.

فصل اول

بيان مسئله و اهداف

بيان مسئله:

عليرغم دسترسي به روش‌هاي بسيار مؤثري كه در زمينة جلوگيري از بارداري استفاده مي‌شود بسياري از حاملگي‌ها غير برنامه‌ريزي شده و ناخواسته هستند. كه در اين موارد ميزان سقط جنايي افزايش مي‌يابد.۱ شانس حاملگي در يك مقاربت محافظت نشده مي‌تواند به اندازه باشد.‌۱ براي زنانيكه در معرض مقاربت محافظت نشده قرار مي‌گيرند، براي مثال به كار نبردن روش‌هاي پيشگيري، پاره شدن كاندوم، فراموش نمودن خوردن قرص‌هاي جلوگيري اضطراري از بارداري و يا تجاوز جنسي، روش‌هاي جلوگيري از بارداري اضطراري براي جلوگيري از حاملگي ناخواسته توصيه مي‌شود.‌۱

طبق آمار موجود در آمريكا ۶۰% حاملگي‌ها ناخواسته است كه نيمي از آنها منجر به سقط مي‌شود.‌۲ طبق برآورد who هر ساله ۲۰۰۰۰۰ زن يعني هر ۳ دقيقه يك زن جان خود را در اثر سقط و عوارض آن از دست مي‌دهد و ۹۹% اين مرگ و ميرها و عوارض در كشورهاي در حال توسعه رخ مي‌دهد.‌۳ اگر هر زن در معرض يك مقاربت محافظت نشده از روش‌هاي جلوگيري اضطراري از بارداري استفاده كند، مقدار حاملگي ناخواسته تا كم مي‌شود.‌ تخمين زده مي‌شود كه اگر پيشگيري اضطراري از بارداري (*EC) به صورت گسترده در آمريكا به كار گرفته مي‌شد مي‌توانست از ۷/۱ ميليون بارداري ناخواسته كه منجر به ۸/۰ ميليون ختم به روش سقط شد جلوگيري كند.‌۴

عوارض بالاي حاملگي ناخواسته و سقط‌هاي غيرقانوني ناشي از آن و توجه به اين نكته كه تنظيم خانواده يكي از اولويت‌هاي سيستم بهداشتي كشور مي‌باشد، لزوم آگاهي جمعيت در سنين باروري كشور از Morning after pills بعنوان گام دوم در برنامه بهداشت خانواده ايران مي‌رساند تا در مواقع لزوم با استفاده از اين روش‌ها ريسك يك بارداري ناخواسته را به خود، خانواده و جامعه تحميل نكنند.

مورد مهم ديگر بررسي سطح آگاهي و بينش و عملكرد پزشكان نسبت به EC به عنوان گروهي كه مرجع افراد جامعه در مورد مشكلات بهداشتي مي‌باشند و در بهبود سلامت جامعه نقش مهمي ايفا مي‌نمايند مي‌باشد.

روشي كه اكثراً در جلوگيري اضطراري از بارداري استفاده مي‌شود رژيم Yuzpe است. روشي كه متخصصين زنان و مامايي كانادا براي اولين بار ابداع كردند. رژيمYuzpe شامل۲۰۰ (ميكرو‌‌ گرم) اتنيل‌استراديول* همراه mgr 2 (ميلي‌گرم) نورژسترول يا mg1 (ميلي‌گرم) لوونرژسترول مي‌باشد كه به دو مقدار** مساوي تقسيم مي‌شود. و به فاصله ۱۲ ساعت استفاده مي‌گردد. رژيم Yuzpe بايد هر چه زودتر تا ۷۲ ساعت بعد از مقاربت محافظت نشده مصرف گردد.‌۵ رژيم ديگري كه به كار برده مي‌شود، خوردن يك قرص ۷۵۰ ميكرو‌گرم لوونرژسترول هر چه زودتر در عرض ۷۲ ساعت پس از مقاربت محافظت نشده و تكرار آن در ۱۲ ساعت بعد، يا به جاي آن از ۲۵ قرص Mini pill كه معادل همان ۷۵۰ ميكرو‌گرم است براي هر روز استفاده كرد.‌۵

البته ممكن است جذب هورمون هنگامي كه تعداد زيادي قرص مصرف شود كمتر شود.‌ پزشكاني كه با تصميم براي تجويز EC روبرو مي‌شوند در مورد تجويز آن مشكل دارند. كه علت آن آموزش ناكافي درباره چگونگي مصرف آن است. پزشكاني كه در اين مورد كار كرده‌اند از نقص دانش تجربي خود آگاهند و علاقمند به بهبود دانش خود مي‌باشند.‌۶

در يك مطالعه درباره EC در كاروليناي شمالي در رابطه با بينش و عملكرد پزشك و مراقبت اوليه در سال ۲۰۰۱ انجام شد ]بررسي كايزر (۱۹۹۷) نشان داد كه كمتر از ۴۰% پزشكان خانواده به بيماران درباره دسترسي به EC اطلاعات مي‌دهند و اطلاعات ناقص پزشكان و جامعه دليل اصلي بهره‌برداري ناكافي از اين روش بود.[

فهرست مطالب

 

عنوان                                                                                  صفحه

فصل اول: بيان مسئله و اهداف و سؤالات و فرضيات

بيان مسئله …………………………………….. ۲

اهداف طرح ………………………………………. ۵

هدف كلي ………………………………………… ۵

هدف جزيي………………………………………… ۵

سوالات……………………………………………. ۶

فرضيات………………………………………….. ۶

فصل دوم: بررسي متون………………………

لزوم آگاهي جامعه در مورد پيشگيري اضطراري از بارداري (EC) 8

تاريخچه روشهاي EC ……………………………. 9

روشهايي كه مي‌توان جهت EC به كار برد. …………. ۱۰

مكانيسم اثر در روشهاي EC ………………………. 13

ميزان مجاز استفاده از روشهاي EC ………………. 14

عوارض استفاده از روشهاي EC ……………………. 14

موارد منع مصرف استفاده از روشهاي EC ………….. 15

مطالعات مشابه انجام شده………………………………………………………………………۱۶

فصل سوم : روش بررسي ………………………

جدول فهرست و مشخصات متغيرهاي تحقيق ……………

نوع مطالعه …………………………………….. ۲۳

جمعيت مورد مطالعه…………………………………… ۲۳

الف) تعريف جامعه مورد مطالعه…………………… ۲۳

ب) معيارهاي ورود و حذف از مطالعه………………. ۲۳

ج) روش نمونه گيري ……………………………… ۲۳

حجم نمونه و شيوة محاسبه آن…………………….. ۲۳

مكان و زمان انجام مطالعه………………………. ۲۴

روش جمع‌آوري داده‌ها و اجراي طرح………………… ۲۴

روش تجزيه و تحليل داده‌ها………………………. ۲۴

مشكلات و محدوديتها………………………………. ۲۵

فصل چهارم: نتايج………………………..

نتايج…………………………………………………      ۲۷

فصل پنجم: بحث و نتيجه‌گيري…………………

بحث و نتيجه گيري……………………………….. ۳۸

منابع ………………………………………….. ۶۵

 

 

فهرست جداول و نمودارها

عنوان
صفحه

جدول و نمودار شماره (۱): توزيع فراواني سني افراد مورد مطالعه             ……………………………………………………… ۴۸

جدول و نمودار شماره (۲): توزيع وضعيت تأهل افراد مورد مطالعه    ۴۹

جدول و نمودار شماره (۳): توزيع فراواني جنسي افراد مورد مطالعه  ۵۰

جدول و نمودار شماره (۴): توزيع فراواني سابقة طبابت افراد مورد مطالعه     …………………………………………………. ۵۱

جدول و نمودار شماره (۵): توزيع ميزان آگاهي نسبت به EC برحسب سن در نمونه مورد مطالعه………………………………………. ۵۲

جدول و نمودار شماره (۶): توزيع ميزان آگاهي نسبت به EC برحسب جنس در نمونه مورد مطالعه………………………………………. ۵۳

جدول و نمودار شماره (۷): توزيع ميزان آگاهي نسبت به EC برحسب وضعيت تأهل در نمونه مورد مطالعه………………………………… ۵۴

جدول و نمودار شماره (۸): توزيع ميزان آگاهي نسبت به EC برحسب سابقة طبابت در نمونه مورد مطالعه………………………………… ۵۵

جدول و نمودار شماره (۹): توزيع ميزان عملكرد نسبت به EC بر حسب سن در نمونه مورد مطالعه………………………………………. ۵۶

جدول و نمودار شماره (۱۰): توزيع ميزان عملكرد نسبت به EC برحسب جنس در نمونه مورد مطالعه …………………………………….. ۵۷

جدول و نمودار شماره (۱۱): توزيع ميزان عملكرد نسبت به EC برحسب وضعيت تأهل در نمونه مورد مطالعه………………………………… ۵۸

جدول و نمودار شماره (۱۲): توزيع ميزان عملكرد نسبت به EC برحسب سابقة‌ طبابت در نمونه مورد مطالعه……………………………… ۵۹

جدول و نمودار شماره (۱۳): توزيع فراواني تعداد پاسخ به سؤالات بينش افراد مورد مطالعه…………………………………………… ۶۰

جدول و نمودار شماره (۱۴): توزيع بينش نسبت به EC  برحسب سن در نمونه مورد مطالعه…………………………………………… ۶۱

جدول و نمودار شماره (۱۵): توزيع بنيش نسبت به EC برحسب وضعيت تأهل در نمونه مورد مطالعه………………………………………. ۶۲

جدول و نمودار شماره (۱۶): توزيع بينش نسبت به EC برحسب جنس در نمونه مورد مطالعه…………………………………………… ۶۳

جدول و نمودار شماره (۱۷) : توزيع بينش نسبت به EC برحسب سابقه طبابت در نمونه مورد مطالعه………………………………………. ۶۴

پایان نامه بررسي ميزان آگاهي،‌ بينش و عملكرد پزشكان عمومي مراجعه كننده به سمينارهاي بازآموزي

نوشته پایان نامه بررسي ميزان آگاهي،‌ بينش و عملكرد پزشكان عمومي مراجعه كننده به سمينارهاي بازآموزي اولین بار در فايل مارکت - بازار فايل. پدیدار شد.

لطفا از لینک زیر دانلود کنید دانلود 

فایل

Powered by WPeMatico


نوشته شده در : دوشنبه 27 خرداد 1398  توسط : عاطفه جهاندیده.    نظرات() .

تحقیق بررسي نسب وارث كودك ناشي از تلقيح مصنوعي

تحقیق بررسي نسب وارث كودك ناشي از تلقيح مصنوعي

«مقدمه»

جامعه بشري دائماً در حال تغيير و تحول است. روز به روز مسائل جديدي پيش مي آيد كه از جنبه هاي مخلف نياز به بررسي و پژوهش دارد.

علم حقوق نيز ناگزير است تا همزمان با اين تحولات، توسعه يابد تا جوابگوي نيازهاي جامعه باشد چون در غير اينصورت مشكلات عديده اي بر سر راه جامعه قرار مي گيرد. لذا فقدان قانون در مورد مسائل جديد منجر به هرج و مرج مي گردد. يكي از مسائل جديد كه از جنبه هاي مختلف قابل بررسي است تا مسئاله روشهاي جديد باروري به طريقه مصنوعي مي باشد. مسئاله تلقيح مصنوعي ابتداءاً در مورد گياهان و حيوانات انجام شد و كم كم در مورد انسان هم انجام شد و نتايج مثبتي داشت. تلقيح مصنوعي مي تواند باعث حل مشكلات بسياري از خانواده ها شود كه از نعمت داشتن فرزند محروم اند. ولي البته همچون ديگر مسائل جديد، باعث نگراني ها و مخلفت هايي هم شده است. اين مسئاله فقط از جنبه حقوقي اهميت ندارد و چه بسا جنبه هاي اخلاقي و اجتماعي آن مهمتر از جنبه حقوقي آن باشد. مسائلي همچون تركيب اسپرم با تخمك در خارج از رحم، انتقال جنين زوجين به رحم زن ثالث، تركيب اسپرم مرد وزن بيگانه، پرورش جنين در لوله آزمايشگاه، اهداء تخمك/ جنين و ….. سئوالات بيشماري را ايجاد مي كند.

تلقيح مصنوعي انواع گوناگوني دارد: از جمله تلقيح مصنوعي با اسپرم شوهر، تلقيح مصنوعي با اسپرم بيگانه، حالت مادر جانشين و حالت اهداء تخمك / جنين: كه مادر اين نوشته به بررسي تلقيح با اسپرم شوهر و با اسپرم بيگانه و حالت مادر جانشين پرداخته ايم و بحث اهداء تخمك/ جنين را مورد بررسي قرار نداده ايم.

دراين نوشته، آنچه بيشتر مورد توجه است، بررسي مشروعيت يا عدم مشروطيت طرق تلقيح مصنوعي و بررسي نسب و آثار آن از جمله ارث طفل حاصل از اين طرق است. به اين معنا كه طفل حاصل از طرق تلقيح مصنوعي به چه كس يا كساني ملحق مي شود و آثار اين الحاق چيست؟

و همچنين نظرات فقهاء و حقوقدانان را مورد بررسي قرار داده ايم.

 

فصل اول

۱- تعاريف و كليات:

تلقيح مصنوعي عبارت است از داخل كردن مني مرد به وسيله آلات پزشكي و يا  هر وسيله ديگر غير از مقاربت در رحم زن.

طفل حاصل از عمل مزبور را طفل حاصل از تلقيح مصنوعي مي نامند

لقاح در لغت به معناي آبستن شدن و تلقيح به معناي آبستن كردن است.

بنابر اين معناي لغوي لقاح از معناي حقوقي آن دور نگرديده است چون لقاح مصنوعي د اصطلاح حقوقي يعني بارور شدن جنس مؤنث ( اعم از انسان و حيوان و گياه) با وسايل مصنوعي و تلقيح مصنوعي هم به معناي باروركردن  جنس مؤنث ( اعم از انسان و حيوان و گياه) از راه وارد كردن اسپرم در رحم جنس مؤنث با وسايل مصنوعي است بدون انجام مقاربت طبيعي

نسب:

نسب از نظر لغت، مصدر و به معني قرابت و علاقه و رابطه بين دو شيئي است و در زبان فارسي، آن را نژاد مي گويند[۱]

نسب از نظر اصطلاح حقوقي:

در قانون مدني ايران تعريفي از نسب نشده است ولي علماء حقوق تعاريفي ارائه داده اند:  از جمله آقاي محمد عبده بروجردي نسب را چنين تعريف كرده است:

« نسب علاقه اي است بين دونفر كه به سبب تولد يكي از آنها از ديگري يا تولدشان از شخص ثالث حادث مي شود»

آقاي دكتر سيد حسن امامي نسب را چنين تعريف كرده است:« نسب، مصدر است و به معني قرابت و خويشاوندي مي باشد. و اضافه كرده است: « نسب امري است كه به واسطه انعقاد نطفه از نزديكي  زن و مرد به وجود مي آيد. از اين امر، رابطه طبيعي خوني بين طفل وآن دو نفر كه يكي پدر و ديگري مادر باشد موجود مي گردد»[۲]

نسب، اعم از پدري يا مادري ممكن است مشروع باشد يا نامشروع و همچنين ممكن است حاصل از نزديكي طبيعي باشد يا حاصل از تلقيح مصنوعي

روش تلقيح مصنوعي توانسته است باعث از بين رفتن مشكلات خانواده هايي شود كه به دلايلي از جمله عنن يا انزال سريع و يا عيوب مجاري آلات تناسلي زن و مرد از نعمت داشتن فرزند محروم بوده اند.

۲- تعريف مسئاله و موضوع تحقيق:

در حال حاضر امكان فرزند دارشدن زوجين نا بارور از طريقي جديد وجود دارد كه در اين جريان ممكن است از اسپرم مرد بيگانه و يا تخمك زن بيگانه استفاده شود ويا تخمك و اسپرم زن و شوهر در خارج از رحم تركيب شوند و يا از رحم زن ثالثي استفاده شود و يا از جنين اهدايي استفاده شود كه بررسي وضعيت حقوقي طفل حاصل از اين روشها از اهميت فراواني برخوردارمي باشد.

۳- سئوالات اصلي تحقيق:

۱- آيا نسب طفل ناشي از تلقيح مصنوعي از نظر شرعي مشكلي دارد يا خير؟

۲- آيا طفل ناشي از تلقيح مصنوعي در انواع گوناگون آن ارث مي برد يا خير؟

۳- نسب طفل ناشي از تلقيح مصنوعي به چه كسي مي رسد و از چه كسي ارث مي برد؟

۴- فرضيه هاي تحقيق:

۱- نسب طفل ناشي از باروري مصنوعي در انواع مختلف آن مشروع و قانوني است.

۲- در حالت مادر جانشين، طفل منسب به پدر و مادرحكمي خواهد شد.

۵- اهداف تحقيق:

۱- تبيين و روش ساختن نسب وارث طفل ناشي از تلقيح مصنوعي

۲- بررسي موانع و مشكلات تلقيح مصنوعي از جمله در مورد نسب وارث كودك ناشي از آن

۳- بررسي وضعيت طفل در شرع و قانون

۶- اهميت تحقيق:

با توجه با اينكه اين مسائل در جامعه ظهور مي كند و انجام مي شود و تقاضاي زيادي هم ممكن است براي آن وجود داشته باشد و از طرف ديگر در مورد مسائل حقوقي و تكاليف و وظايف حقوقي طرفين ابهام و پيچيدگي وجود دارد، اهميت اين تحقيق روشن ميشود.

۷- روش تحقيق و شيوه گرد آوري مطالب:

روش اين تحقيق، روش تحليل منطقي و استدلالي است.و روش اصلي گرد آوري مطالب، روش كتابخانه اي است و همچنين استفاده از شبكه هاي اطلاعاتي كامپيوتري.

فصل دوم

تاريخچه تلقيح مصنوعي:

تلقيح مصنوعي به شكل علمي تقريباً موضوعي جديد است كه توانستد مشكلات خانواده هايي  را برطرف كند. تلقيح مصنوعي در ابتدا نژاد يا تكثير نسل حيوانات مورد استفاده قرار گرفت و اولين آزمايش را در اين مورد يك دانشمند آلماني به نام Lud wig Jacobi در سال ۱۷۶۵ ميلادي روي ماهي ها انجام داد. در نيمه اول قرن نوزدهم تلقيح مصنوعي روي ماريان و گاو وگوسفند انجام شد و نتيجح مثبت حاصل گرديد. در اواخر قرن نوزدهم يكي از دانشمندان روسي به نام Elie Ivenoff تلقيح مصنوعي را در چهار پايان با متدي خاص معمول ساخت كه بعدها آن روش به طور گسترده مورد عمل قرار گرفت.

با پيشرفت صنايع و فنون، دامنة تلقيح مصنوعي به انسان نيز سرايت نمود. تكنيك هاي جديد تلقيح مصنوعي در امر توالد موجود انساني به كار گرفته شد و دنبالة آزمايش ها روي انسان انجام پذيرفت. يك پزشك انگليسي در سال ۱۷۹۹ گزارش در اين زمينه به دولت انگلستان داده است كه گزارش مزبور مضبوط است.[۳] يكي از پزشكان فرانسوي در سال ۱۸۶۸ ميلادي طي گزارش خود خاطر نشان ساخته است كه در فرانسه ده مورد تلقيح مصنوعي در روي زن ها انجام شده و قديمي ترين آنها را مربوط به سال ۱۸۳۸ دانسته است.[۴]

در ايلات متحده امريكا دكتر Marion Sins اولين آزمايش خود را درسال ۱۸۶۶ ميلادي در بيمارستان زنان نيويورك سيتي به مرحله اجرا در آورد.

ازسال ۱۹۱۴ به بعد تقريباً موضوع تلقيح مصنوعي كاملاً توجه علماء و پزشكان را به خود جلب كرد.

[۱] – اسدا…امامي ، مطالعه تطبيقي نسب در حقوق ايران و فرانسه، چايخانه موسوي، تهران ۱۳۴۹٫ص۶

[۲] -همان كتاب، صفحه ۶٫

[۳] – عباس نايب زاده، بررسي حقوقي روش هاي نوين باروري مصنوعي،چاپ اول، ( انتشارات مجد، تهران۱۳۸۰ ) صفحات ۱۰-۹

[۴] – همان، ص۱۰

«فهرست تفصيلي مطالب»

 

مقدمه……………………………..

فصل اول- تعاريف و كليات……………..

تعريف مسأله و موضوع تحقيق……………

سئوالات اصلي تحقيق…………………..

فرضيه هاي تحقيق…………………….

اهداف تحقيق………………………..

اهميت تحقيق………………………..

روش  تحقيق و شيوه گرد آوري مطالب……..

فصل دوم- تاريخچه تلقيح مصنوعي………..

فصل سوم- تلقيح مصنوعي……………….

مبحث اول- تلقيح مصنوعي با اسپرم شوهر….

گفتارنخست- جواز يا حرمت تلقيح مصنوعي با اسپرم شوهر

گفتار دوم- آثار مالي و غير مالي نسب ناشي از تلقيح مصنوعي با اسپرم شوهر………………………

بند اول- آثار مالي………………….

الف) توارث…………………………

ب) نفقه……………………………

ج) ساير آثارمالي……………………

بند دوم- آثار غير مالي………………

الف)حرمت نكاح………………………

ب) حضانت…………………………..

ج) تربيت…………………………..

د) ولايت……………………………

مبحث دوم- تلقيح مصنوعي با اسپرم بيگانه..

گفتار نخست- وضع حقوقي – فقهي ( جواز يا حرمت) تلقيح مصنوعي با اسپرم بيگانه

گفتار دوم- دلايل مخالفان و موافقان اين روش

۱- اطلاق و عموم پاره اي از آيات قرآن ….

۲- اطلاق و عموم پاره اي از روايات……..

۳- مقتضاي قاعده احتياط………………

گفتار سوم- نسب ناشي از لقاح مصنوعي با اسپرم بيگانه

بند اول- نسب ناشي از لقاح به شبهه با اسپرم اجنبي

بند دوم- نسب طفل ناشي از لقاح عمدي با اسپرم غير شوهر(اجنبي)………………………..

۱-قائلين به عدم ثبوت نسب…………….

۲- قائلين به ثبوت نسب……………….

الف) رابطه طفل با زوج ( شوهر زن)……..

ب) رابطه طفل با زوجه (مادر)………….

ج) رابطه طفل با صاحب آب……………..

فصل چهارم- مادر جانشين………………

مبحث اول- قرارداد مادر جانشين………..

گفتار اول- تعريف قرارداد مادر جانشين….

گفتار دوم- نظرات مخالفان و موافقان……

مبحث دوم- وضعيت فقهي حالت مادر جانشين…

گفتار اول- لقاح داخل رحمي……………

بند اول- حالت جانشيني در بارداري……..

بند دوم- حالت جانشيني با باروري مصنوعي..

گفتار دوم- لقاح خارجي رحمي ………….

بند اول- فراهم كردن زمينه لقاح بين اسپرم و تخمك در آزمايشگاه………………………….

بند دوم- انتقال جنين تشكيل شده به رحم مادر جانشين

مبحث سوم- نسب در حالت مادر جانشين…….

مبحث چهارم- مادر كيست؟………………

گفتار اول- حالت جانشيني در بارداري……

گفتار دوم- حالت جانشيني با باروري مصنوعي

مبحث پنجم- آثار نسب…………………

گفتار اول-حرمت نكاح…………………

گفتار دوم-حضانت…………………….

گفتار سوم- ولايت قهري………………..

گفتار چهارم- الزام به انفاق………….

بند اول- انفاق بين كودك و صاحب اسپرم….

بند دوم- انفاق بين كودك و صاحب رحم اجاره اي

گفتار پنجم- توارث…………………..

بند اول- توارث بين صاحب اسپرم و كودك….

بند دوم- توارث بين طفل و صاحب تخمك……

بند سوم- توارث بين طفل و صاحب رحم اجاره اي

نتيجه گيري كلي……………………..

 

«فهرست اجمالي مطالب»

مقدمه …………………………….

فصل اول- تعاريف و كليات……………..

فصل دوم-تاريخچه…………………….

فصل سوم- تلقيح مصنوعي……………….

فصل چهارم- مادر جانشين………………

نتيجه گيري كلي……………………..

تحقیق بررسي نسب وارث كودك ناشي از تلقيح مصنوعي

نوشته تحقیق بررسي نسب وارث كودك ناشي از تلقيح مصنوعي اولین بار در فايل مارکت - بازار فايل. پدیدار شد.

لطفا از لینک زیر دانلود کنید دانلود 

فایل

Powered by WPeMatico


نوشته شده در : دوشنبه 27 خرداد 1398  توسط : عاطفه جهاندیده.    نظرات() .

قالب وردپرس آژانس مسافرتی و تور travel tour

قالب وردپرس آژانس مسافرتی و تور travel tour

این قالب حرفه ای تور با امکانات عالی که در زیر می توانید قالب تور و گردشگری را مشاهده کنید

 • سفارشی سازی نوع تور
 • نوع تور – شما می توانید نوع یک تور را یک روز ه یا چند روزه تنظیم کنید.
 • روش زمان بندی – با این قابلیت این اجازه را دارید که تور را فقط یکبار در دسترس قرار دهید یا آن را تکرار کنید.
 • تنظیمات قیمت انعطاف پذیر – شما می توانید بین قیمت ثابت و یا متغیر قیمت را انتخاب کنید. برای قیمت ثابت قیمت یک نفر خواهد بود. با این حال، قیمت متغیر می تواند قیمت های مختلف بین بزرگسالان، کودکان، دانش آموز و نوزاد را تعیین کنید. شما همچنین می توانیددر این قالب حرفه ای وردپرس قیمت اتاق پایه را برای تور انتخاب کنید که قیمت آن بر مقدار اتاق هتل متکی است.
 • قیمت گذاری فصلی – امکان ایجاد قیمت های متفاوت در دوره های زمانی مختلف در این قالب وردپرس  زیبا و حرفه ای تور
 • کد تخفیف ایجاد کنید – شما می توانید کد تخفیف ، مبلغ تخفیف، تاریخ انقضا تخفیف را تنظیم کنید و شما می توانید نوع تخفیف را به عنوان درصد یا میزان اعتبار خاص تنظیم کنید.

امکانات بخش مدیریت مشتری قالب TravelTour :

 • رزرواسیون – مشتری می تواند تمام رزروها و وضعیت آن ها را بررسی کند.
 • فاکتورها – امکان مشاهده و چاپ صورتحساب و رسید پرداخت.
 • نقد و بررسی – پس پایان تور، مشتریان قادر خواهند بود تور موردنظر را از هر نظر بررسی کنند و امتیاز و دیدگاه خود را در مورد آن بیان کنند.
 • لیست علاقه مندی ها – مشتریان می توانند تورهای مورد علاقه را ذخیره و بعدا آنها را مشاهده کنند.

امکانات بخش کاربری مشتریان قالب گردشگری تراول تور :

 • ۱۰ سبک برای نمایش تورها
 • نوار جستجو – مشتری می تواند برای جستجوی با استفاده از کلمات کلیدی، محل، مدت زمان، تاریخ سفر، قیمت حداقل و حداکثر قیمت را جستجو کند
 • لیست مقصد – امکان لیست تورهای گروهی
 • نوار رزرو زیبا و کاربر پسند.
 • بارگذاری آژاکس در صفحه پرداخت به مشتریان اجازه می دهد تا پرداخت خود را به راحتی انجام دهند.

 قالب گردشگری تراول تور پوسته وردپرس گردشگری و حرفه ای تراول تور
قالب TravelTour | قالب گردشگری تراول تور پوسته وردپرس گردشگری و حرفه ای تراول تور
قالب TravelTour | قالب گردشگری تراول تور پوسته وردپرس گردشگری و حرفه ای تراول تور
قالب TravelTour | قالب گردشگری تراول تور پوسته وردپرس گردشگری و حرفه ای تراول تور

قالب TravelTour

اين قالب فقط شامل بسته نصبي اسان همانند دمو در ۵ دقيقه مي باشد
همراه هديه ويژه افزونهwordpress-seo-premium

دمو قالب

قالب وردپرس آژانس مسافرتی و تور travel tour

نوشته قالب وردپرس آژانس مسافرتی و تور travel tour اولین بار در فايل مارکت - بازار فايل. پدیدار شد.

لطفا از لینک زیر دانلود کنید دانلود 

فایل

Powered by WPeMatico


نوشته شده در : شنبه 25 خرداد 1398  توسط : عاطفه جهاندیده.    نظرات() .

قالب وردپرس حرفه ای چندمنظوره TheCraft

قالب وردپرس حرفه ای چندمنظوره TheCraft

اطلاعات
ویژگی های محصول
میزان بهینه سازی قالب  :
نـام مـحصول : قالب وردپرس Thecraft
ورژن مـحصول : نسخه تیم ما ۱/۲ – نسخه تم فارست :۱/۲
سازگـار با وردپرس : نسخه ۴٫۶ به بالا
آپدیت و پشتیبانی به صورت مادام العمر برای کاربران عزیز
سـازگار با افزونه های : ،روولیژن اسلایدر،ووکامرس،wpml،سیستم whmcs،ویژوال کامپوزر
سازگار با مرورگـرهای: خرید قالب وردپرس
فـونت ها : داری فونت های گوگل وچند فونت فارسی
حالت ریسپانسیو  دارد ( این قالب بصورت کامل قابل نمایش در انواع دستگاه های نمایش دهنده میباشد  )
تصویر ضمانت اورجینال بودن محصول : قابل نمایش در تمامی مرورگرها و دستگاههای نمایش ،تبلت ها ،موبایل ها

 

محصولی که امروز قصد داریم برای شما عزیزان ارائه و معرفی کنیم ، از دسته قالب وردپرس چندمنظوره میباشد ، قالبی که بین وردپرس کاران بسیار پر طرفدار میباشد و تعداد بسیار زیادی از کاربران از این قالب پرکاربرد استفاده میکنند ، در ادامه مطلب این محصول را معرفی کرده و به ویزگی های آن خواهیم پرداخت ، با ما همراه باشید .

قالب وردپرس Thecraft

همانطور که در متن بالا برایتان توضیح دادم ، قالبی که امروز قصد معرفی ان را برایتان داریم ، در دسته قالب های چندمنظوره میباشد ، این قالب وردپرس حرفه ای  Thecraft نام دارد و در وبسایت تم فارست موجود میباشد ، تعداد بیشماری از وردپرس کاران و علاقمندان به وردپرس این قالب را خریداری کرده و در حال استفاده از آن میباشند ، ویژگی های بیشمار و حرفه ایی و همچنین کاربرد بسیار زیاد این قالب باعث شده تا در بین کاربران وردپرس از محبوبیت بالایی برخوردار باشد ، قالب وردپرس Thecraft بدون نقص بوده و مناسب با هر کاری طراحی شده است ، در ادامه مطلب برای شما دوستان عزیز وبسایت کسب و کار اینترنتی کابین وب تمامی ویژگی های این قالب وردپرس را توضیح خواهیم داد ، همراه ما باشید .

قالب وردپرس Thecraft کاملا واکنش گرا و رسپانسیو

یکی از بارز ترین و مهم ترین ویزگی های قالب وردپرس چندمنظوره  Thecraft ، واکنش گرایی و رسپانسیو بودن آن میباشد ، شما با استفاده از قالب وردپرس Thecraft میتوانید وبسایتی طراحی نمایید که هر کاربر با هر دستگاهی که در دسترس دارد ، بتواند به وبسایت شما مراجعه کرده و نیاز خود را برطرف کند ، بدون اینکه ذره ایی ناهماهنگی و بهم ریختگی در وبسایت شما مشاهده کند ، در نظر داشته باشید که طراحی و نمایش وبسایت یکی از عامل های مهم در موفقیت وبسایت شما خواهد بود ، پس سعی کنید در این مورد ، فعالیت های زیادی را انجام دهید و کم کاری نکنید .

قالب وردپرس Thecraft با سئو بسیار قوی و هوشمند

از دیگر ویژگی های قالب وردپرس چندمنظوره Thecraft میتوانیم به سئو یا همان بهینه سازی این قالب چندمنظوره اشاره نماییم ، یکی از ملزمات یک قالب منحصر به فرد و عالی ، سئو و بهینه سازی آن میباشد ، این ویژگی در پیشرفت وبسایت شما تاثیر بسیار به سزایی دارد و باعث محبوبیت وبسایت شما نزد موتورهای جستجو گر و همچنین کاربران وبسایتتان خواهد شد ، به علاوه اینکه حجم ترافیک وبسایتتان افزایش می یابد و این مورد باعث بالا رفتن میزان خرید و پیشرفت شما خواهد شد.

قالب وردپرس Thecraft دارای نمایشگر رتینا

از دیگر ویزگی های قالب وردپرس Thecraft میتوانیم به نمایشگر رتینا اشاره کنیم ، این ویژگی به نمایش وبسایت شما بسیار کمک خواهد کرد ، حجم پیکسلی شما را افزایش خواهد داد و جلوه و ظاهر وبسایت شما بسیار زیبا و شگفت انگیز خواهد شد .

قالب وردپرس Thecraft سازگار با پلاگین ووکامرس

یکی از مهمترین ویزگی های قالب وردپرس Thecraft ، سازگاری و پشتیبانی از پلاگین کاملا حرفه ایی و پر کاربرد ووکامرس میباشد ، این ویژگی قالب وردپرس چندمنظوره Thecraft به شما کمک خواهد کرد که به علاوه وبسایت مد نظرتان ، یک فروشگاه اینترنتی در وبسایتتان راه اندازی کرده و محصولاتی که در دسترس دارید ومد نظرتان هست را به دست کاربرانتان برسانید ، به صورت کاملا آنلاین میتوانید برای خود در وبسایتتان یک فروشگاه انلاین احداث کنید ، این مورد به پیشرفت شما بسیار کمک خواهد کرد همچنین میتوانید مقدار سود دهی خود را افزایش دهید .

قالب وردپرس Thecraft دارای مگامنوی کاملا حرفه ایی و اصولی

از دیگر ویژگی های قالب وردپرس Thecraft ، مگامنوی حرفه ایی و اصولی آن میباشد ، صد در صد وبسایت هایی را مشاهده کرده اید که دارای دسته بندی بهم ریخته و ناهماهنگ هستند و موارد وبسایتشان مانند برگه ها و نوشته ها به صورت کاملا ناهماهنگ و بهم ریخته برایتان نمایش داده میشود ، صد در صد این مورد بسیار ناخوشایند بوده و آن وبسایت در نظر شما بدجلوه میشود و نمیتوانید به آن اعتماد کرده و نیاز خود را بر طرف کنید ، توجه داشته باشید که این مورد باعث میشود کاربران با مشاهده این وضع به وبسایت رقیبان مراجعه کرده و از محصولات انها استفاده میکنند ، اما قالب وردپرس Thecraft برای شما این امکان را فراهم میکند که بتوانید موارد وبسایتتان را به بهترین شکل ممکن دسته بندی کرده و در اختیار آنها قرار دهید ، این ویژگی باعث میشود کاربرانتان به راحتی به موردی که به آن نیاز دارند دسترسی پیدا کنند و به راحتی نیاز خود را برطرف کرده و در زمان خود صرفه جویی کنند .

قالب وردپرس Thecraft با طراحی منحصر به فرد و زیبا

یکی از مهم ترین ویژگی هایی که یک قالب وردپرس باید حتما داشته باشد ، جذابیت و طراحی منحصر به فرد آن میباشد ، شما میتوانید با استفاده از این ویژگیقالب وردپرس Thecraft کاربران بیشتری را به سمت وبسایت خود جذب نموده  باعث پیشرفت و افزایش میزان بازدید وبسایتتان شوید ، طراحی در جذب کاربران و اعتماد انها بسیار تاثیر گذار بوده و همچنین احساس خوبی به کاربرانتان خواهد داد ، یکی از ویژگی های قالب وردپرس چندمنظوره Thecraft ، طراحی مدرن و بینظیر آن میباشد ، شما میتوانید با استفاده از قالب وردپرس Thecraft ، وبسایتی زیبا و منحصر به فرد طراحی نموده و از ان کسب درآمد نمایید .

قالب وردپرس Thecraft راستچین و فارسی سازی شده

این قالب توسط تیم وبسایت کسب و کار اینترنتی  برای شما دوستان عزیز فارسی سازی و راستچین شده است ، شما میتوانید به راحتی وبسایت خود را با استفاده از قالب وردپرس چندمنظوره Thecraft طراحی و راه اندازی نمایید و از ان به بهترین شکل ممکن کسب درامد نمایید ، دوستان عزیز هرگونه کپی برداری از قالب وردپرس Thecraft غیر مجاز بوده و پیگرد قانونی دارد .

دوستان عزیز وبسایت کسب و کار اینترنتی ، همانطور که مشاهده نمودید ما به صورت کاملا خلاصه و مفید ، برخی از ویژگی های قالب وردپرس Thecraft را توضیح دادیم ، امیدواریم که قالب وردپرس Thecraft براش ما عزیزان مثمر ثمر واقع شده و بتوانید با استفاده از آن یک وبسایت بینظیر و حرفه ایی را طراحی نمایید .

 

قالب وردپرس چندمنظوره TheCraft

قالب وردپرس چندمنظوره TheCraft

اين قالب فقط شامل بسته نصبي اسان همانند دمو در ۵ دقيقه مي باشد
همراه هديه ويژه افزونهwordpress-seo-premium

دمو قالب

قالب وردپرس حرفه ای چندمنظوره TheCraft

نوشته قالب وردپرس حرفه ای چندمنظوره TheCraft اولین بار در فايل مارکت - بازار فايل. پدیدار شد.

لطفا از لینک زیر دانلود کنید دانلود 

فایل

Powered by WPeMatico


نوشته شده در : شنبه 25 خرداد 1398  توسط : عاطفه جهاندیده.    نظرات() .

قالب وردپرس حرفه ای شرکتی TheSeo

قالب وردپرس حرفه ای شرکتی TheSeo

اطلاعات
ویژگی های محصول
حالت ریسپانسیو  دارد ( این قالب بصورت کامل قابل نمایش در انواع دستگاه های نمایش دهنده میباشد  )
نـام مـحصول : قالب وردپرس شرکتی TheSeo
ورژن مـحصول : نسخه تیم ما ۲٫۹٫۹٫۶ – نسخه تم فارست :۲٫۹٫۹٫۶
سازگـار با وردپرس : نسخه ۴٫۶ به بالا
آپدیت و پشتیبانی به صورت مادام العمر برای کاربران عزیز
سـازگار با افزونه های : ،روولیژن اسلایدر،ووکامرس،wpml،سیستم whmcs،ویژوال کامپوزر
سازگار با مرورگـرهای: خرید قالب وردپرس
فـونت ها : داری فونت های گوگل وچند فونت فازسی
بهینه سازی کابین وب
تصویر ضمانت اورجینال بودن محصول : قابل نمایش در تمامی مرورگرها و دستگاههای نمایش ،تبلت ها ،موبایل ها

 

قالب وردپرس TheSeo

قالب وردپرس TheSeo یکی از بهترین قالب های شرکتی وردپرس میباشد ، شما میتوانید با استفاده از این قالب حرفه ایی و پرکاربرد ، یک وبسایت حرفه ایی شرکتی طراحی نموده و خدمات دهی خود را برای کاربرانتان شروع کنید ، قالب وردپرس TheSeo مخصوص خدمات رسانی سئو و دیگر موارد میباشد ، اما به صورت اختصاصی برای خدمات رسانی سئو و بهینه سازی طراحی شده است ، این قالب دارای ویژگی های بسیار زیادی بوده که قصد داریم در ادامه مطلب آنها را برای شما عزیزان شرح دهیم .

قالب وردپرس TheSeo دارای سئو و بهینه سازی حرفه ایی

یکی از ویژگی های حرفه ایی قالب وردپرس TheSeo ، بهینه سازی و سئو قدرتمند آن میباشد ، شما میتوانید با استفاده از این قالب حرفه ایی شرکتی ، وبسایتی طراحی نمایید که از لحاظ بهینه سازی و سئو بسیار پیشرفته و حرفه ایی باشد ، از ویژگی های سئو میتوان به سرعت بسیار بالای بار گذاری صفحات وبسایت اشاره نمود ، همچنین وبسایت هایی که بهینه سازی شده اند در موتور های جستجو گر به سرعت محبوب شده و از بازدید بسیار بالایی برخوردار خواهد شد ، شک نکنید که این ویژگی باعث پیشرفت شما شده و مثمر ثمر واقع خواهد بود .

قالب وردپرس TheSeo دارای مگا منو های منحصر به فرد

از دیگر ویژگی های قالب وردپرس TheSeo ، میتوانیم به مگا منو های حرفه ایی آن اشاره نماییم ، شما میتوانید با استفاده از مگا منوهای بینظیر قالب وردپرس TheSeo ، موارد وبسایتتان را به بهترین شکل ممکن دسته بندی نموده و در اختیار کاربارنتان قرار دهید ، همچنین شایان ذکر است که مگا منو ها در طراحی و زیبایی وبسایت شما تاثیر گذار بوده و باعث زیبا تر شدن وبسایت شما خواهد شد ، همچنین ناگفته نماند که ، کاربرانتان میتوانند به مواردی که نیاز دارند سریع تر دست پیدا کرده و از انها استفاده نموده و از وقت خود صرفه جویی نمایند .

قالب وردپرس TheSeo کاملا رسپانسیو

یکی از مهمترین و حرفه ایی ترین ویژگی های قالب وردپرس TheSeo ، میتوان به طراحی رسپانسیو و واکنش گرای آن اشاره نمود ، شما میتوانید با استفاده از این ویژگی وبسایتی طراحی نمایید که از لحاظ واکنش گرایی کاملا بدون نقص بوده و هر کاربری این توانایی را دارد که با هر دستگاهی که در دسترس داشته باشد با هر رزولوشن تصویری خاصی ، به وبسایت شما مراجعه کرده و آن را بدون هیچگونه بهم ریختگی و نیاز به زوم کردن مشاهده نماید ، همچنینی شایان ذکر است که ، واکنش گرایی در سئو سایت شما نیز تاثیر گذاشته و باعث افزایش میزان بازدید وبسایت شما خواهد شد .

قالب وردپرس TheSeo دارای صفحه ساز داخلی

قالب وردپرس TheSeo دارای یک صفحه ساز هوشمند و حرفه ایی و البته اختصاصی میباشد ، شما میتوانید با استفاده از این صفحه ساز فوق پیشرفته و منحصر به فرد برگه های وبسایت خود را در یک محیط کاملا گرافیکی و بدون نیاز به یک خط کد نویسی طراحی نموده و در اختیار کاربران وبسایتتان قرار دهید ، این ویزگی به شما کمک میکند تا در زمانبندی خود صرفه جویی کرده و بتوانید دیگر فعالیت هایتان را نیز انجام دهید .

قالب وردپرس TheSeo برای خدمات دهی

شما میتوانید با استفاده از قالب وردپرس TheSeo ، یک وبسایت خدمات حرفه ایی طراحی نمایید ، این قالب دارای برگه های حرفه ایی مانند ، صفحه قیمت گذاری ، ارزیابی ، نمونه کارها ، وبلاگ ها و دیگر موارد میباشد ، شک نکنید که اگر قصد دارید یک وبسایت خدماتی عالی طراحی نمایید ، قالب وردپرس TheSeo بهترین گزینه برای شما عزیزان خواهد بود .

قالب وردپرس TheSeo دارای طراحی بسیار زیبا

مهمترین ویژگی کلیدی قالب وردپرس TheSeo ، طراحی بسیار زیبا و مد روز آن میباشد ، این قالب آنقدر زیباست که میتواند چشم هر کاربری را به خود جذب نماید ، شما میتوانید با استفاده از قالب وردپرس TheSeo ، یک وبسایت بسیار زیبا در زمینه خدمات طراحی نموده که کاربران زیادی را به خود جذب خواهد کرد ، اکثر کاربران به وبسایت هایی مراجعه میکنند که از لحاظ ظاهری ، جلوه های خاص و زیبایی داشته باشد ، طراحی پارالکس این قالب به شدت زیباست و جلوه بسیار خاصی را به آن داده است ، همیشه این موضوع را در نظر داشته باشید که قالب های زیبا همیشه در لیست پر طرفدار ترین قالب ها قرار گرفته اند .

قالب وردپرس TheSeo کاملا فارسی سازی شده و راستچین

قالب وردپرس شرکتی TheSeo

قالب وردپرس شرکتی TheSeo

قالب وردپرس شرکتی TheSeo

قالب وردپرس شرکتی

اين قالب فقط شامل بسته نصبي اسان همانند دمو در ۵ دقيقه مي باشد
همراه هديه ويژه افزونهwordpress-seo-premium

دمو قالب

 

قالب وردپرس حرفه ای شرکتی TheSeo

نوشته قالب وردپرس حرفه ای شرکتی TheSeo اولین بار در فايل مارکت - بازار فايل. پدیدار شد.

لطفا از لینک زیر دانلود کنید دانلود 

فایل

Powered by WPeMatico


نوشته شده در : شنبه 25 خرداد 1398  توسط : عاطفه جهاندیده.    نظرات() .

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic