امروز:

تحقیق مديريت بستر در سالنهاي پرورش جوجه هاي گوشتي

تحقیق مديريت بستر در سالنهاي پرورش جوجه هاي گوشتي

\n

مقدمه:
\nاز اصلي ترين عوامل موثر براي دستيابي به حداكثر توليد اقتصادي، مديريت پارامترهاي محيطي و بخصوص مديريت يستر در سالن پرورش مي باشد. چرا كه وجود بستر مناسب خود حكايت از مناسب بودن شرايط محيطي در سالن دارد. بطور كلي بستر به مخلوطي از فضولات دفعي طيور وكاه و كلش كه در در ابتداي دوره در سالن پرورش پخش شده، اطلاق مي شود. هر دو عامل تهويه و وضعيت حرارتي سالن، از جمله فاكتورهاي بحراني هستند كه دائما بايد توسط پرورش دهندگان كنترل شوند. به عنوان مثال اگر رطوبت سالن به دقت تحت نظارت قرار نگيرد، بستر موجود در سالن خيس شده و سطح لغرنده و چسبناكي را بوجود خواهد گرفت كه اصطلاحا Caked litterناميده مي شود. در چنين وضعيتي، بستر به سادگي از آب اشباع شده و به آب به حالت راكد در سالن مي ايستد. يكي چنين بستر مرطوبي عمدتا در سالنهايي كه از آبخوريهاي فنجاني و قطره اي استفاده مي كنند، دقيقا در نزديكي محل آبخوري به وفور مشاهده مي شود. لذا تعبيه شيارهاي خروج آب در چنين محلهايي از مسائل مهم مديريتي محسوب ميشود. بهر حال اگر رطوبت بستر ، بيش از حد مجاز باشد شيوع بيماريهاي باكتريايي و ايجاد يك محيط غير بهداشتي پيامدي اجتناب ناپذير خواهد بود و چه بسا كه بوي نامطبوع آمونياك در سالن منتشر شده و يا عواقبي مانند تجمع حشرات موذي و وارد شدن جراحتي در نواحي كف پاها و تاولهاي در سينه را به دنبال داشته باشد. نبايد فراموش كرد كه تحت چنين وضعيتي، لاشه حاصل از اين جوجه هايي، بازارپسندي و تقاضاي كمي دارد. يك توصيه كاربردي در اين زمينه اينست كه ميانگين رطوبت بستر، همواره بايد در دامنه ۲۵ الي ۳۵ درصد نگهداشته شود. بستر مناسب و عاري از بيماري را مي توان مجددا در دوره پرورش آتي نيز مورد استفاده قرارداد. بطور كلي فاكتورهاي متعددي در بوجود آوردن يك بستر خيس دخيل مي باشند و با رعايت بعضي اصول و توصيه هاي كاربردي مي توان راهكارهاي مديريتي مناسبي در بستر سالن، پياده كرد.
\nهدف اين مقاله بررسي جنبه هاي مختلف موجود در اين زمينه و ارائه راهكارهاي مناسب پيشگيري كننده از بروز آنها مي باشد.
مدفوع خيس:
\nاسهال از جمله مواردي است كه تحت تاثير عدم توازن موادمغذي جيره و يا ابتلا گله به عوامل عفوني ديده مي شود . به عنوان مثال افزايش بيش از حد مجاز مواد معدني مانند پتاسيم و سديم و منيزيم و سولفور يا كلرور همواره باعث افزايش ميزان مصرف آب در سالن و نتيجتاً باعث افزايش دفع فضولات به صورت آبكي مي گردد. بهر حال در صورتي كه پرورش دهنده با خيسي بستر مواجه شود، در اولين فرصت بايد محتواي سديم و پتاسيم(نمك) جيره را اندازه گيري نماييد. نبايد فراموش كرد كه ممكن است با وجود اينكه در بالانس جيره، درصد نمك در حد مجاز باشد، ولي مخلوط كردن جيره به درستي صورت نگيرد. مضاعفاُ اينكه آب مورد مصرف طيور نيز همواره از لحاظ غلظت يونها مهمي همانند ميزان سديم و منيزيم مورد آزمون قرار گيرد.

\n

تحقیق مديريت بستر در سالنهاي پرورش جوجه هاي گوشتي

\n

 

\n

نوشته تحقیق مديريت بستر در سالنهاي پرورش جوجه هاي گوشتي اولین بار در یک وی دو سایت خرید و فروش فایل پدیدار شد.

\r\nلطفا از لینک زیر دانلود کنید \r\n\r\nدانلود فایل


نوشته شده در : شنبه 22 آبان 1395  توسط : عاطفه جهاندیده.    نظرات() .

متن جزوه رفتارشناسی حیوانات اهلی

متن جزوه رفتارشناسی حیوانات اهلی

\n

مقدمه:

\n

در طول چندين هزار سال انسان شکارچی و مصرف کننده گوشت مي‌باشد. انسان Homoerectus در ۴۰۰ هزار سال قبل شکار و استفاده از آتش را برای پختن گوشت آغاز کرد. بر اساس يافته هايی در تانزانيا استراتژی شکار انسانهای اوليه بر اساس شناخت رفتار حيوان مورد مطالعه قرار گرفته، و آقای Leakey به عنوان نمود در اين استراتژی ميگويد اگر شکارچی در محدوده حدود ۱۵ متری خرگوش يا حيوان ديگری باشد بايد مستقيما و بلافاصله به سوی شکار هجوم برد. در اين شرايط حيوانات کوچک در ابتدا در جای خود ميخکوب مي‌شوند سپس در فاصله ۲ تا ۳ متری شکارچی بايد به سرعت به سوی چپ يا راست بچرخد. چون رفتار طبيعی فرار، حرکت سريع به يک جهت خواهد بود، اگر شکار و شکارچی هر دو به سوی چپ حرکت کنند شکارچی در بالای سر شکار خواهد بود و مي‌تواند آن را با دست خالی بگيرد و يا آن را با يک سنگ مورد هدف قرار دهد. اگر شکارچی حدس درستی نزده باشد بايد توقف کند، تغيير مسير دهد و به دنبال حيوان بدود تا شايد موفق به گرفتن شکار گردد. اين اولين استفاده انسان‌های اوليه از رفتارشناسی حيوانات بود. انسان‌های Homosupianse به مشاهده و بررسی رفتارها و خصوصيات حيوانات روی آوردند. چون هم به استفاده خوراکی آنها نياز داشتند و هم مجبور بودند با شناخت رفتارهای تهاجمی خود را از خطر صيادان دور نگه دارند. شکارچيان دوره Paleolithic حدود ۳۵ هزار تا ۱۰ هزار سال قبل احتمالاً از آتش به منظور راندن شکارها به سوی صخره‌ها يا مکان‌های بن بست استفاده می‌کردند. نقاشی های ماقبل تاريخ در فرانسه و اسپانيا جنبه‌های ديگری از ارتباط بين بشر و حيوانات خبر مي‌دهد. اين نقاشی‌ها، حيواناتی را که برای مسابقات و سرگرمی مورد استفاده انسان‌ها قرار می‌گرفتند و دوره‌های مختلف زندگی اين حيوانات را به نمايش می‌گذارند و اولين گام‌های استفاده از حيوانات به منظور پرورش و اهلی کردن آنها را نشان مي‌دهد. گونه‌های که اهلی شدند به منظور توليد گوشت، شير، تخم‌مرغ و پشم مناسب بودند اما علاوه بر داشتن اين صفات اين گونه‌ها دارای ويژگي‌های رفتاری‌ای بودند که اهلی سازی آنها را امکانپذير می‌نمود.

\n

* پتانسيل کاهش پاسخ ضدصيادی نسبت به انسان

\n

* تهاجم کم نسبت به انسان

\n

* توليد مثل کافی

\n

از صفات اصلی به منظور اهلی سازی حيوانات بودند.

\n

به منظور استفاده از اين صفات، به اهلی سازی حيوانات از دوره‌های قديم تاکنون اهلی کنندگان حيوانات و پرورش دهندگان آنها بايد قادر به شناسايی و ارزيابی رفتارهای حيوانات باشند.

\n

با آغاز قرن بيستم و افزايش نيازهای بشر، استفاده از حيوانات اهلی به سرعت گسترش پيدا کرد و به شکل صنعتی درآمد. نگهداری و پرورش متراکم حيوانات بخصوص در سال‌های پس از ۱۹۷۰ سيستم‌های پيشرفته پرورش گاو و طيور مورد استفاده قرار گرفت و مرتباً تعداد دام نگهداری شده در فضای محدود افزوده گرديد. اين شرايط باعث افزايش انتقال بيماري‌ها و مشکلات پرورشی گرديد و حيوانات مجبور به تطابق فيزيولوژيکی و تطابق رفتاری گرديد. حيوانات مي‌توانند با محدوديت‌های محيطی خود را تطبيق دهند و اين تطابق در رفتارهای آنها قابل مشاهده است و دانش شناخت رفتارهای دام‌ها تحت شرايط سيستم‌های پرورشی متراکم به بهبود اين سيستم‌های مديريتی کمک ميکند.

\n

بسياری از مشکلات امروزه دامپروری با روش‌های تغذيه‌ای فيزيولوژيکی يا دامپزشکی قابل حل نيستند و نياز به شناخت دقيق رفتارهای حيوان دارند. واژه اتولوژی به معنای مطالعه علمی رفتارهای حيوانات در شرايط طبيعی، اغلب برای مشاهده و توصيف جزئيات رفتاری به منظور شناخت نقش مکانيسم‌های زيستی بکار مي‌رود. مطالعه علمی رفتارهای حيوانات در طی ۳۰ سال اخير گسترش فوق العاده‌ای داشته است. تکنيک‌های جديد در رفتارشناسی در فيزيولوژی، گستره وسيعی از علم رفتارشناسی، از جمله بررسی تحريک‌ها، کنترل حرکات، اثرات هورمونی، غرايز، رفتارهای حفظ جان، رفتارهای توليد مثلی و شناخت رفتارهای حيوانات اهلی برای افرادی که در دامپروری فعاليت می‌کنند يک ضرورت است.

\n

 

\n

رفتار و توليدات حيوان:

\n

کليه افرادی که در صنعت دامپروری فعاليت مي‌کنند مانند فروشندگان دام، مديران واحدهای دامپروری، مسئولين جابه‌جايی دام‌ها و طراحان لوازم و دستگاه‌های مورد استفاده در مصارف پرورش دام ضرورتاً بايد با رفتار دام‌ها آشنا باشند. اين اطلاعات در طول ساليان گذشته با انجام تجربيات عملی در رفتارشناسی بسيار مهم است. بعنوان مثال رفتارهای تغذيه‌ای يکی از موضوعات مهم برای مديران واحدهای دامپروری مي‌باشد. کنترل تغذيه، انتخاب نوع غذا يا مرتع و شناخت رفتارهای رقابتی بين دام‌ها از عوامل مهم در تنظيم ميزان دريافت خوراک و بهبود ضريب تبديل می‌باشد.

\n

رفتارهای توليد مثلی از عوامل مهم در کنترل تعداد دام‌های گله می‌باشد. روشهای توليد مثلی از مهمترين روش‌های تشخيص فحلی در گاو می‌باشد.

\n

کار و بررسی بر روی تمايل به جفتگيری و عواملی که ميل جنسی را تحت تاثير قرار می‌دهند از اصول مديريتی گله‌های گوسفند، بز، گاوهای گوشتی و اسبها می‌باشند که در اين گله ها افزايش ميزان جفتگيری هدف مدير واحد است.

\n

هر دامی که در توليد نسل بعد موفق نشود يا تولد فرزند را به تاخير اندازد باعث خسارت مالی به گله مي‌شود. رفتارهای مادری و محافظت از بره‌ها و گوساله‌ها نيز نقش مهمی را در حفظ نتاج و افزايش اندازه گله‌ ايفا مي‌کند. در مواقعی که دام‌ها به صورت گله‌هايی متراکم در کنار يکديگر قرار می‌گيرند، شناخت رفتارهای اجتماعی مي‌تواند به تعيين تعداد دام‌های نگهداری شده در هر بهاربند يا اصتبل يا سالن کمک می‌کند. اگر مديريت مزرعه در مورد رفتارهای اجتماعی بطور صحيح اعمال نشود می‌توانند باعث جدال، ايجاد جراحت يا ترس بين دام‌ها گردد و منجرب کاهش راندمان مصرف خوراک، کاهش ارزش لاشه و افزايش تلفات مي‌گردد، بنابراين با شناخت رفتارهای اجتماعی دام‌ها می‌توان از بروز اين خسارات جلوگيری کنيم.

\n

 

\n

رفتار ها و دامپزشکی:

\n

موقعيتهايی که در دامپزشکی در تعامل با دام حائز اهميت است عبارتند از:

\n

در اختيار گرفتن دام و استفاده از رفتارهای دام بعنوان علائم تشخيص افتراقی. همچنين برای جراح دامپزشک شناخت علائمی که نشان دهنده دام برای حمله يا ضربه‌زدن است بسيار مهم است.

\n

در معالجه دام‌ها به شکل کلينيکی داشتن تاريخچه دام که مجموعه‌ای از رفتارهای گذشته دام است ضروری است. مانند داشتن کاهش اشتها، تغيير فعاليت يا کاهش وزن که نشان دهنده وضعيت سلامت دام می‌باشد و دامپزشک می‌تواند با شناخت رفتارهای طبيعی دام از اين علامت‌ها در جهت تشخيص و درمان بيماری استفاده نمايد.

\n

 

\n

رفتارهای توليد مثلی در جنس نر و ماده

\n

توانايی توليد مثل:

\n

رفتارهای توليد مثلی جزء گروهی از رفتارهای دام‌های اصلی می‌باشد که به صورت مقطعی و متناوب بروز می‌کند. بروز رفتارهای توليد مثلی نياز به مکانيسم‌های بلوغ (Maturation) و مکانيسم‌های تحريکی دارد تا قادر به توليد رفتارهای توليد مثلی گردد. قسمت عمده رفتارهای توليد مثلی به وضعيت هورمونی ناشی از تحريکات حسی بستگی دارد. توانايی بروز رفتارهای توليد مثلی به مجموعه وسيعی از عوامل متنوع مانند مکانيسم‌های عصبی، مکانيسم‌های هورمونی و مکانيسم‌های فرومونی (Pheromone) و دريافت تحريک بيرونی می‌باشد. مجموعه اين شرايط حيوان را به وضعيت بروز رفتارهای توليد مثلی می رساند که در ادامه به دليل اولويت بالای غريزی اين رفتار ساير رفتارهای حيوان را تحت‌الشعاع قرار مي‌دهد.

\n

 

\n

عوامل تحريک کننده:

\n

۱- بويائی (Olfaction): حس بويائی اهميت زيادی در تحريک بروز بسياری از رفتارهای حيوانات در به عنوان مثال زمانی که حس بويائی را در دام متوقف کنيم، رفتار توليد مثلی کاهش می‌يابد. رايحه يا بو می‌تواند از عوامل اصلی تحريک جنسی نر باشد. ترکيباتی که توسط يک حيوان توليد می‌شود و موجب انتقال اطلاعات و علائم از طريق بويائی به حيوان ديگر می‌شود فرمون‌ها (Pheromones) نام دارد. فرمون‌ها دارای مکان‌های سنتز و دريافت می‌باشند. به عنوان مثال در خوک نر (Boar) اين فرمون‌ها در غدد بزاقی تحت‌الفکی  سنتز می‌شوند و از طريق مايعات بزاقی ترشح می‌گردند. بوهای متنوعی در حيوانات نر از جمله انسان شناسايی شده‌اند که در هر گونه از حيوانات وظيفه ارسال پيام به ديگر اعضای آن گونه را بر عهده دارد و نيز در ضمينه ارتباط مادر با فرزند ترشح اين مواد حاوی بو نقش مهمی را بر عهده دارند.

\n

۲- بينايی (Photoperiodism): پس از شناسايی اوليه توسط سيستم بويائی، سيستم بينايی به عنوان دومين عامل شناسايی بين فرزند و مادر شکل می‌گيرد، همچنين طول روز به عنوان عاملی در جهت بروز رفتار توليد مثلی در حيوانات اهلی حائز اهميت است. فتوپريوديسم به دو شکل بر روی رفتار حيوان تاثير می‌گذارد:

\n

الف) برخی از حيوانات رفتارهای توليد مثلی را در بخشی از سال که دوره روشنايی روز طولانی‌تر است نشان می‌دهد به عنوان مثال، فصل توليد مثل اسب‌ها در بهار می‌باشد که در اين فصل طول روز شروع به افزايش می‌کند و شدت نور نيز بيشتر است و در طول زمان تا فصل تابستان افزايش طول روز ادامه دارد.

\n

ب) برخی از گونه‌های حيوانی زمان توليد مثل خود را در بخشی از سال که حداقل طول روز را دارد قرار می‌دهند که در اين فصل طول روز کمتر از طول تاريکی شب می‌باشد و تا فصل زمستان مرتباً کاهش می‌تابد.

\n

۳- تحريک شنوايی: شواهد زيادی در دست است که تحريک شنوايی نقش مهمی                                در ايجاد ارتباط بين مادر و فرزند ايفا می‌نمايد حيوانات نسبت به اصوات مختلف پاسخ‌های رفتاری متفاوتی را از خود بروز می‌کنند.

\n

۴- عوامل هورمونی و فرومونی: رفتارهای توليد مثلی بر اساس تفاوت‌های جنسی که در مغز در زمان جنينی رخ می‌دهد پايه‌گذاری می‌شود. انجام رفتار جنسی بر اساس

\n

متن جزوه رفتارشناسی حیوانات اهلی

\n

نوشته متن جزوه رفتارشناسی حیوانات اهلی اولین بار در یک وی دو سایت خرید و فروش فایل پدیدار شد.

\r\nلطفا از لینک زیر دانلود کنید \r\n\r\nدانلود فایل


نوشته شده در : شنبه 22 آبان 1395  توسط : عاطفه جهاندیده.    نظرات() .

گزارش کار درمانگاه دام و طیور

گزارش کار درمانگاه دام و طیور

\n

تیلربوز (کنه زدگی): علائم: انعکاس صدای قلب در تقریباً تمام نواحی بدن به خصوص اطراف ستون مهره ها / پتشی در مخاط چشم/ تورم عقده لنفاوی prescapular و  prefemoral (پیش رانی)/تتراسیکلین (اکسی وت) (هفت درد)  cc10-3 در عضله کپل+آهن+B12. با شستن مرتب  و دادن تفاله گوجه فرنگی و هندوانه تب را پایین آورد. درو تا چند بار تکرار شود . کنه حامل ریپی سفالوس بوده که تیلریا آنولاتا را منتقل می کند. سم ضد تیلریوز شامل: مک تاک و سایر مترین و نگوون می باشند.

\n

۲- سخت زایی: در حالت طبیعی سر و گردن گوساله به طرف جلو است. در اینجا سر برگشته است. تا وقتی جنین است به راحتی خارج می شود. اینجا خشک شده است و می میرد. طناب را دور مچ دست یا پوزه بسته و می کشیم. نباید تا دو روز شیر را به طور کامل دوشید. درمان: نئومایسین + کلسیم + فسفر + اکسی تتراسیکلین داخل رحم- هر ۱۲ ساعت cc15 اکسی توسین قبل از دوشش می زنیم. گاهی پارگی رحم دارد که آنتی بیوتیک + آهن B12 تزریق می کنیم.

\n

۳– ورم پستان گانگلیونی در گوسفند (سیاه سینه): سر پستانک سیاه و سرد می شود و تب دارد. درمان: پنی سیلین و بتامتازون- هردو IM) و پماد پستانی.

\n

۴- MCF (تب نزله ای بدخیم): بیماری ویروسی گوسفند که گاو را آلوده می کند. گاو زمین گیر بوده و تنفس پر صدا و فش فش دارد . کراتیت و کدورت قرنیه داریم که Centrifugal (از طرف به مرکز) بوده و قهوه ای می شود. پرزهای داخل دهان پرخون بوده و بضی از آنها سفید و نکروزه شده اند. سرفه/ اشتهای کم/ عقده های لنفاوی متورم و تب نیز داریم. بیماری کشنده است و دارو ندارد.

\n

۵- یکی از دلایل استفراغ در نشخوار کننده (گاو) دندان کج است که به آن دگزامتازون تزریق می شود.

\n

۶- پوسته پوسته شدن پستان: پس از ضد عفونی با پنس و اسکالپل آن را بریده و از اسپری اکسی تتراسیکلین (O.T.O) استفاده می کنیم.

\n

۷- جابجایی خفیف شیردان: با حرکات مشکی (Ballottemnt) در پایین محوطه بطنی چپ صدای شلپ شلپ (Splashing Sound) دارد و در تمام سمت چپ محوطه بتنی با ضربه زدن صدای زنگی قوی(Metalic Sound) شنیده می شود. اشتها ندارد و غذا نمی خورد و شکمبه آتون است. درمان: حل کردن و خوراندن پودر سوءهاضمه (Porgative)/ پارافین (مسهل) و دواندن زیاد).

\n

۸- جفت ماندگی: بعد از تولد جفت نیامده است. برخی عقیده دارند که ماندن آن اشکال ندارد و برخی آی را بیرون می کشند. با دست از طریق واژن جفت را از اتصالهایش جدا می کنیم و سپس ۱۰ عدد بلوس اکسی تتراسیکلین (ابلت رحم) در رحم می گذاریم. در اثر عدم درمان و نکشیدن جفت متریت ایجاد می شود.

\n

۹- انسداد پستان: گاهی یک سرپستانک گوشت اضافی درآورده و شیر خارج نمی شود و باید جراحی شود. اگر تنگ بود (Stenosis پستان) با کورت آن را تراشیده و گشاد می کنیم.

\n

۱۰- انگل طیور: طیور خودشان را می خوارانند و دامدار روی زمین تعدادی کرم متحرک نشان می دهد که اسکاریس طیور است. درمان: آلبندازول.

\n

۱۱- ورم پستان: گاهی در اثر کرم زدگی پستان ورم کرده و سفت می شود. درمان: تزریق پنی سیلین و مالیدن پماد کرزول به سر پستانک.

\n

۱۲- سندروم گاو زمین گیر (Downer cow syndrome): مانند تب شیر است. ولی به سختی بلند می شود. تب شیر پس از زایمان است ولی دانر کاو غیر از زمان زایمان است. اگر دهیتدارته باشد (آزمایش الاستیسیته پوست دنده ها) سرم تزریق می کینم. کلسیم هم از طریق  IV استفاده می شود. اگر تب داشت اکسی تتراسیکلین IM هم می زنیم. سپس یک چوب زیر گاو گذاشته و با دادن شوک به کمک چند نفر بلند می کنیم.

\n

۱۳– تب شیر (Milk Fever) : پس از زایمان است. تونوسیته (قدرت ضربان) قلب کم بوده و آریتمی دارد. گاو زمین گیر است. درمان: CMP (کلسیم- منیزیم- فسفر) به شکل IV و فنیل بوتازون + ویتامین AD3E از طریقIM . شیر را تا چند روز نمی دوشیم تا فقط گوساله بخورد. با گذاشتن چوب زیر گاو و شوک آن را بلند می کنیم. بعد از تزریق کلسیم ضربان قلب قوی و منظم می شود.

\n

۱۴- عدم تعادل: احتمال کم خونی وجود دارد. درمان کلسیم و ویتامین B12 + آهن را به طور IM تزریق کرده و اگر غش کرد و دست و پا سیخ شد دچار هیپومنیزمی (Gross Tetani) شده و منیزیم تزریق می کنیم. (IV) .

\n

۱۵- ورم پستان(Mastitis) : در زمان دوشیدن شیر به صورت پته پته (دلمه دلمه همراه با چرک) خارج می شود. درمان: لینکومایسین + دگزامتازون. اگر ورم پستان فیزیولوژیک و ناشی از ادم بود و جای دست روی آن می ماند از داروی مدر مثل فورزماید و یا از ویتامین B12 یا B- complex استفاده می شود.

\n

۱۶- نیوکاسل در طیور زنده: بر اساس اطلاع دامدار علایم عصبی و چند عدد تلفات بوده است. درمان ندارد و  به بقیه واکسن روغنی می زنیم.

\n

۱۷– بابزیوز : هماچوری و همو گلویینوری و وجود خون در ادرار و بزرگی عقده های لنفاوی  تب و تمام علائم  تیلریوز ( انعکاس صدای قلب و … ) وجود دارد. (بابزیوز در فصول گرم فراوان هستند) درمان: بوتالکس.

\n

۱۸- سالمونلوز: وجود اسهال خونی در اطراف مقعد/ زورش (Tenesmus) و تب بالا. درمان: سولفادیمیدین در زیر پوست گردن+  پودر Scor Stop که ضد اسهال است. (محلول در آب) +  نئومایسین سولفات (بولوس سفید. شیر سرد و ظرف کثیف هم باعث اسهال است.

\n

۱۹- وجود خون در شیر : درمان: اکسی توسین + فنیل بوتازون + ویتامین K.

\n

۲۰- اسهال: الف) عامل آن در هفته اول تولد کولی باسیل بوده که اسهال سفید می دهد. درمان: انروفلوکسازین + نئومایسین + سرم قندی- نمک. ب) اسهال در بعد از هفته اول ناشی از سالمونلا که سبز و خونی است و زورش و تب دارد. ج) اسهال زردی ناشی از استرپتو کوکوس که تب دارد. درمان پنی سیلین یا نئومایسین. د) اسهال متابولیک که در اثر خوردن شیر زیاد یا شیر سرد که تب ندارد و خود به خود خوب می شود. گوساله نباید بیش از ۱۰% وزن خود در روز شیر بخورد.

\n

۲۱- ورم پستان گوسفند همراه با انگل (کخ روده و کرم): با آب گرم شستشو داده و به آن محلول کرولین زده تا مگس ننشیند. پنی سیلین و دگزامتازون را به صورت IM تزریق کرده و پماد نئومایسین و پماد Tetranebanol را نیز به سر پستانک می مالیم.

\n

گزارش کار درمانگاه دام و طیور

\n

نوشته گزارش کار درمانگاه دام و طیور اولین بار در یک وی دو سایت خرید و فروش فایل پدیدار شد.

\r\nلطفا از لینک زیر دانلود کنید \r\n\r\nدانلود فایل


نوشته شده در : شنبه 22 آبان 1395  توسط : عاطفه جهاندیده.    نظرات() .

مقاله در مورد گاو و دامپروری

مقاله در مورد گاو و دامپروری

\n

زايمان و اولين ماه بعد از زايمان دوره بحراني گاوهاي شيري مي باشد بنابراين مديريت صحيح گاوهاي خشك نقش مهمي در كنترل بيماريهاي متابوليكي در زايمان يا دوره نزديك به زايمان را بر عهده دارد، مسائل عمده بوجود آورنده اين اختلالات متابوليكي كه با يكديگر در ارتباط هستند از مسائل مديريتي تغذيه ناشي مي گردند.

\n

اختلالات عمده متابوليكي در گاوها تازه زا عبارتند از:

\n

۱- تب شير
\n۲- ادم يا خيز پستاني
\n۳- كتوزيس
\n۴- سندرم كبد چرب
\n۵- جفت ماندگي
\n۶- جابجايي شيردان
\n۷- اسيدوزيس
\n۸- لنگش (Laminitis)

\n

تب شير:
\nتب شير يا فلج ناشي از زايمان يكي از اختلالات متابوليكي معمول در دوره زايمان مي باشد منظور از بيماري تب شير داشتن تب واقعي نيست. بروز تب شير در گاو با سن دا م مرتبط مي باشد و اكثراً در گاوهاي پر توليد با سن بالا ديده مي شود. در حدود ۷۵ % از موارد بروز تب شير ۲۴ ساعت و حدود ۵% آن ۴۸ ساعت بعد از زايمان روي مي دهد.

\n

علايم عمومي بروز تب شير:
\n– از دست دادن اشتها
\n– عدم فعاليت دستگاه گوارش
\n– سرد شدن گوشها و خشك شدن پوزه
علايم اختصاصي بروز تب شير:
\n– عدم تعادل حين راه رفتن
– زمين گير شدن گاو كه اين حالت در سه مرحله انجام مي گيرد:
\n– ايستادن همراه با لرزش
\n– افتادن روي سينه
\n– افتادن روي پهلو و بي اعتنا بودن به تحريكات محيطي
\nتغييرات عمده در خون گاو مبتلا به تب شير شامل كاهش سطح كلسيم خون است, حد طبيعي كلسيم در خون گاوهاي خشك ۸- ۱۰ ميلي گرم در ۱۰۰ ميلي ليتر خون مي باشد، كه اين مقدار در حين زايمان به كمتر از ۸ ميلي گرم در ۱۰۰ ميلي ليتر خون مي رسد. در گاو مبتلا به تب شير سطح كلسيم خون به ترتيب در سه مرحله ذكر شده به ۵/۶, ۵/۵ و ۵/۴ ميلي گرم در ۱۰۰ ميلي ليتر خون كاهش مي يابد كه اين كاهش سطح كلسيم خون همراه با كاهش فسفر و افزايش سطوح پتاسيم و منيزيم خون مي باشد.
سطوح كلسيم خون در گاوهاي مبتلا به تب شيربه ترتيب شامل موارد ذيل مي باشد:
\nگاو با شير دهي طبيعي ۴/۸ – ۲/۱۰ mg/dl
\nزايمان طبيعي                ۸/۶ – ۶/۸ mg/dl
\nبروز تب شير خفيف          ۵/۷ –۹/۴ mg/dl
\nبروز تب شير متوسط        ۸/۶ –۲/۴ mg/dl
\nبروز تب شير شديد          ۷/۵ –۵/۳ mg/dl
علل بروز تب شير:
\nتب شير در اثر خروج كلسيم از طريق شير بعد زايمان همراه با ناتواني گاو در متعادل نگه داشتن سطح كلسيم خون روي مي دهد. ناتواني گاو نسبت به تغيير متابوليسم كلسيم احتمالاً در اثر عدم تعادل كلسيم, فسفر و منيزيم و افزايش سطح پتاسيم ايجاد مي شود بطور كلي تب شير با تعادل آنيونها و كاتيونها در ارتباط مي باشد. گاو شيري كلسيم مورد نياز خود را از دو منبع تامين مي نمايد: استخوان و جذب كلسيم از دستگاه گوارش.
\nدر بدن تعادل كلسيم توسط هورمون پاراتيروئيد تنظيم مي گردد و كاهش سطح كلسيم خون باعث آزاد سازي اين هورمون مي شود، اثرات عمده اين هورمون حركت كلسيم از استخوان به طرف خون است. آزادسازي هورمون پاراتيروئيد در گاو مبتلا به كمبود كلسيم موجب تحريك ۱و۲۵ دي هيدروكسي (ويتامين D ) مي شود كه باعث افزايش جذب كلسيم در روده كوچك ميگردد. فرم فعال ويتامين D در گاو مبتلا به تب شير افزايش مي يابد ولي تأخير در پاسخ به افزايش اين ويتامين مانع تأثير مناسب آن مي گردد.
درمان:
\nروش مناسب براي درمان بيماري تب شير تزريق وريدي محلول گلوكونات كلسيم مي باشد. از ديگر روشها مي توان تجويز خوراكي ۱۰۰ گرم كلريد آمونيوم بمدت ۲۰۴ روز و يا بلوسهاي حاوي كلسيم بالا ( gr75) هشت ساعت قبل از زايمان را نام برد. گاوهايي كه به درمان جواب مثبت نمي دهند مي توان ۸۰۰-۷۰۰ گرم Epsom يا سولفات دومنيزي محلول در آب را به گاو داد تا علاوه بر تأمين منيزيم، سموم موجود در روده را نيز دفع نمايد.
پيشگيري:
\nراه سنتي پيشگيري از بيماري تب شير شامل محدود نمودن مصرف كلسيم در دوره خشكي گاو مي باشد تا اينكه گاوها نسبت به كمبود كلسيم سازگاري يافته و توانايي مناسبي در پاسخ به احتياجات بالاي كلسيم در اوايل شير دهي داشته باشند. بنابراين گاوهايي كه در دوره خشكي با جيره هاي محدود از نظر كلسيم و فسفر تغذيه شده اند استخوانها و روده كوچك آنها نسبت به تحريك هورمون پاراتيروئيد و ويتامين D پاسخ مناسبي ميدهد.
\nجهت محدود كردن مصرف كلسيم در دوره خشكي از راههاي زير مي توان استفاده نمود.
\n– كاهش مصرف كلسيم به ۵۰ گرم در روز (كمتر از ۵/۰%جيره)
\n– كاهش مصرف فسفر به gr 45در روز (كمتر از ۳۵/۰%)
\nتغذيه با علوفه هايي خشبي داراى كلسيم بالا از قبيل يونجه خشك و سيلاژ در دوره خشكي گاوها بايد محدودتر گردد و بخشي از يونجه جيره غذايي با گراسها يا سيلاژ جايگزين شود تا بدين ترتيب با محدود نمودن مصرف كلسيم در دوره خشكي حدالمقدور از بروز تب شير جلوگيري نمائيم.
\nاستفاده از مكمل نمكهاي آنيوني در جيره گاوهاي خشك روش موثر ديگر در پيشگيري از بروز بيماري تب شير مي باشد. نمكهاي آنيوني با افزايش آزادسازي كلسيم از استخوانهابروز تب شير را كاهش مي دهند همچنين نمكهاي آنيوني در جيره هاي با سطوح كلسيم بالا نيز موثر مي باشند(۱۵۰ گرم در روز).

\n

مقاله در مورد گاو و دامپروری

\n

نوشته مقاله در مورد گاو و دامپروری اولین بار در یک وی دو سایت خرید و فروش فایل پدیدار شد.

\r\nلطفا از لینک زیر دانلود کنید \r\n\r\nدانلود فایل


نوشته شده در : جمعه 21 آبان 1395  توسط : عاطفه جهاندیده.    نظرات() .

مقاله در مورد كشتارگاه

مقاله در مورد كشتارگاه

\n

مقدمه

\n

در حال حاضر در بيشتر كشتارگاههاي صنعتي بخشي از منابع سود آوري اين تاسيسات قسمت صنايع جنبي كشتارگاه و استفاده از مواد حاصل از كشتار دام مي باشد. از نظر اقتصادي بر اين عقيده هستند كه سودي كه از اين بخش حاصل مي گردد به مراتب بيشتر از بخش كشتار دام و توليد گوشت مي باشد. كه مي تواند در بالانس هزينه ها وسود سالانه نقش موثر داشته باشد زيرا در بسياري از موارد هزينه هاي كشتار دام و آماده سازي گوشت به مراتب بيشتر از هزينه دريافت شده به ازاي واحد آن مي باشد.

\n

از يك دام كشتاري –پوست –روده-آلايش خوراك-خون-ضايعات غير قابل مصرف –چربي خوراكي و بسياري از مواد شيميايي استحصال مي گردد، صنايع جنبي و توليدات حاصل از آن در كشتارگاهها علاوه بر ارزش اقتصادي آن از نظر بهداشتي اهميت فراوان دارد زيرا:

\n

۱-مواد حاصله در همان مجتمع قرار گرفته و مصرف مي شود و در اثر انتقال خطرات بهداشتي براي محيط زيست و اشاعه امراض دامي وبيماري مشترك را ندارد.

\n

۲-از نظر اقتصادي نياز به هزينه هاي اضافي جهت جمع آوري و انتقال و يا افزايش آنها ندارند.

\n

۳-اشتغال سازنده و مفيدي را ايجاد مي نمايد.

\n

بنابراين آنچه به طور خلاصه مي توان بيان كرد اين است كه صنايع جنبي كشتارگاهها سبب مي شود تا دام به عنوان مواد اوليه وارد و متعاقب عمليات و مراحل توليد فرآورده هايي از مجتمع هاي كشتارگاهي خارج كرد . اين فرآورده ها شامل:

\n

۱-گوشت و انواع مختلف آن

\n

۲-روده شرت شده و آماده مصرف جهت پوشش سوسيس و كالباس و توليد نخ قابل جذب

\n

۳-پوست به صورت سالامبور و يا كراست و در برخي از مجتمع ها بصورت چرم.

\n

۴-روغن غير خوراكي و صنعتي

\n

۵-روغن خوراكي

\n

۶-بعضي از مواد اوليه جهت ساخت دارو مثل غده لوزالمعده-صفرا –خون(توليد انسولين)

\n

۷-آلايش خوراك دام مثل جگر-قلوه-زبان و مغز

\n

۸-جمع آوري شاخ جهت مصارف صنعتي-داروئي و بخصوص لايه خارجي شاخ گاو ميش

\n

۹-پودر گوشت-استخوان وخون

\n

۱۰-پلاسما براي صنايع دارو سازي همچنين توليد نوعي چسب

\n

۱۱-كنسرو گوشت جهت مصرف انساني

\n

۱۲-غذاي حيوانات

\n

۱۳-كود جهت مصارف كشاورزي –حاصل از سانتريفوژن فاضلاب(فاضلاب حاصل از كشتارگاه به عنوان كود ازته ارزش زيادي در كشاورزي دارد)

\n

۱۴-فرآورده هاي گوشتي به صورت سوسيس و كالباس –گوشت خشك شده و ساير فرآورده ها.

\n

۱۵-ژاتين حاصله از استخوان در مرحله توليد پودر استخوان.

\n

 

\n

ضمناٌ كارخانجات يا قسمت هاي توليد قوطي كنسرو-پلاستيك زني و نخ سازي را نيز مي توان جزئي از واحد فعال مجتمع هاي كشتارگاهي و صنايع جنبي وابسته به آن به حساب آورد.

\n

 

\n

روده:

\n

استفاده از روده كوچك گوسفند و بز و همچنين روده كوچك گاو از مدتها پيش در جهت پوشش هاي طبيعي و قابل مصرف فراوردهاي گوشتي(سوسيس و كالباس) در بسياري از كشورهاي جها ن مرسوم بوده و هست. و از طرفي روده كوچك گوسفند جهت توليد نخ هاي بخيه قابل جذب نيز استفاده مي شود. بخش قابل استفاده و با ارزش روده لايه sumbucsusal است كه از فيبرهاي كاژن تشكيل شده است.بنابراين جهت توليد روده قابل مصرف قسمتهاي داخلي و خارجي روده بوده و از آن جدا مي شود. كلاژن يك پلي پپتيد است كه تحت تاثير آنزيم ها هضم و جذب مي شود.

\n

نحوه عمليات كارگاهي توليد روده )روده پاك كني شرت):

\n

روده پس از استحصال از دام كشتاري به منظور طي مراحل بعدي به كارگاه لش گيري منتقل مي شود. در اين قسمت ابتدا روده از مزانتر يا روده بند و ساير بافت ها از جمله چربي جدا شده و محتويات آن خارج مي شود.اين قسمت ازروده پاك كني مي تواند توسط دستگاه و ماشين هاي مكانيكي صورت پذيرد.

\n

آنچه در حال حاضر در كارگاههاي روده پاك كني در ايران مرسوم مي باشد استفاده از چوب خيزران مي باشد كه افراد ماهر در اين كار با عبور دادن و كشاندن روده از بين آن ضمن خارج نمودن بخش هاي داخلي لايه بخش هاي خارجي آن را نيز جدا مي نمايد. و حاصل از اين كار باقيمانده لايه تحت موكوسي sumbucsusal مي باشد كه محصول روده پس از لش گيري است

\n

مقاله در مورد كشتارگاه

\n

نوشته مقاله در مورد كشتارگاه اولین بار در یک وی دو سایت خرید و فروش فایل پدیدار شد.

\r\nلطفا از لینک زیر دانلود کنید \r\n\r\nدانلود فایل


نوشته شده در : جمعه 21 آبان 1395  توسط : عاطفه جهاندیده.    نظرات() .

مقاله كربنات كلسيم جهت مصرف در خوراك دام و طيور و آبزيان

مقاله كربنات كلسيم جهت مصرف در خوراك دام و طيور و آبزيان

\n

فهرست مطالب

\n

 

\n

مقدمه

\n

هدف

\n

دامنه كاربرد

\n

ويژگيها

\n

بسته  بندي و نشانه  گذاري

\n

نمونه  برداري

\n

روش  هاي آزمون

\n

شرايط نگهداري و انبار كربنات كلسيم

\n

 

\n

 

\n

بسمه تعالي

\n

پيشگفتار

\n

استاندارد ويژگي  هاي كربنات كلسيم جهت مصرف در تغذيه دام  ، طيور و آبزيان بوسيله كميسيون فني مربوطه تهيه و تدوين شده و در دويست و سي و سومين كميته ملي استاندارد كشاورزي و غذايي مورخ  ۱۳۷۷/۷/۲۸مورد تائيد قرار گرفته  ، اينك باستناد بند  ۱ماده  ۳قانون اصلاحي قوانين و مقررات مؤسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران مصوب بهمن ماه  ۱۳۷۱بعنوان استاندارد رسمي ايران منتشر مي  گردد.

\n

براي حفظ همگامي و هماهنگي با پيشرفتهاي ملي و جهاني در زمينه صنايع و علوم  ، استانداردهاي ايران در مواقع لزوم مورد تجديدنظر قرار خواهند گرفت و هر گونه پيشنهادي كه براي اصلاح يا تكميل اين استانداردها برسد در هنگام تجديدنظر در كميسيون فني مربوط مورد توجه واقع خواهد شد.

\n

بنابراين براي مراجعه به استانداردهاي ايران بايد همواره از آخرين چاپ و تجديدنظر آنها استفاده نمود.

\n

در تهيه و تدوين اين استاندارد سعي شده است كه ضمن توجه به شرايط موجود و نيازهاي جامعه حتي  المقدور بين اين استاندارد و استاندارد كشورهاي صنعتي و پيشرفته هماهنگي ايجاد شود.

\n

لذا با بررسي امكانات و مهارتهاي موجود و اجراي آزمايش  هاي لازم اين استاندارد با استفاده از منابع زير تهيه گرديده است :

\n

 – ۱دكتر محمود شماع و همكاران – غذاي دام و طيور  – ۱۳۷۶چاپ دانشگاه تهران

\n

 – ۲نتايج آزمايشات استاندارد و آزمايش در آزمايشگاه دانشكده دامپزشكي دانشگاه تهران .

\n

۳) D.C. Chuch, 1986 Lives tock feeds and feeding

\n

prentice – Hall publish ern U.S.A.

\n

۴) ENCY Clopedia – of chimical – Technology kirk – othmer جلد چهاردهم   ۱۹۸۱

\n

۵) NRC. 1989. Nutrient. Requirement. of. Dairy Cattle.

\n

six Revised Edition – National Academy, press – washington D.C

\n

۶) The Condensed – Chemical Dictionary 1981

\n

Cessner, G.Hanley

\n

 

\n

كربنات كلسيم جهت مصرف در خوراك دام و طيور و آبزيان

\n

 – ۰مقدمه

\n

كربنات كلسيم به فرمول شيميائي CaCo3 در طبيعت بصورت كاني آراگونپت ، پوسته صدف  هاو كالسيت  ، كالك  ، سنگ آهك  ، سنگ مرمر و تراور تن و غيره وجود دارد. امروزه از كربنات كلسيم بصورت بصورت پودر يا دانه گونه ۱ بعنوان يكي از منابع اصلي تأمين كلسيم در جيره غذائي دام و طيور آبزيان استفاده مي  شود.

\n

كربنات كلسيم بصورت پودر در خوراك دام و طيور گوشتي و گرانول آن در جيره غذائي طيور تخم  گذار مورد استفاده قرار مي  گيرد.

\n

مقاله كربنات كلسيم جهت مصرف در خوراك دام و طيور و آبزيان

\n

 

\n

نوشته مقاله كربنات كلسيم جهت مصرف در خوراك دام و طيور و آبزيان اولین بار در یک وی دو سایت خرید و فروش فایل پدیدار شد.

\r\nلطفا از لینک زیر دانلود کنید \r\n\r\nدانلود فایل


نوشته شده در : جمعه 21 آبان 1395  توسط : عاطفه جهاندیده.    نظرات() .

مقاله كاربردهاي بيوتكنولوژي در ژنتيك و اصلاح دام

مقاله كاربردهاي بيوتكنولوژي در ژنتيك و اصلاح دام

\n

بيوتكنولوژي يا فنآوري زيستي، كه به صورت توانائي بكارگيري فرآيندهاي زيستي در بعد صنعتي تعريف ميشود در دو دههِ گذشته، كاربردهاي گستردهاي در عرصه هاي كشاورزي وبهداشت، محيط زيست و غيره يافته است.
\nبيوتكنولوژي در مفهوم عام و نزد اكثريت مردم معناي درآمد بي دردسر را تداعي نموده است و در دههِ اخير اين كلمه را غالبا به مفهوم همه چيز براي همهِ مردم كار مي برند.
\nتاريخچه بيوتكنولوژي نشان مي هد كه سابقه استفاده از آن به ۸ هزار سال قبل مي رسد. درزمان سومريان و روميها از ميكروارگانيزمها استفاده ميكردند. حتي در جنگ جهاني نيز آلمانها كه ازواردات گليسرول براي تهيه مادهِ منفجره نااميد شده بودند از راه توليد ميكروبي از مخمر به گليسرول رسيدند‌‌ از دهه۱۹۸۰، بيوتكنولوژي زمينهِ جديدي را براي رشد پيدا نمود كه‌اين تغيير مرهون پيشرفتي است كه حاصل فن‌آوري برش و اتصال مولكولDNA به صورت دلخواه ميباشد. اكنون اين تفكر كه بيوتكنولوژي با تكيه بر دستاوردهاي مهندسي ژنتيك قادر است منافع عظيمي را نصيب بشريت نمايند، به شدت تقويت يافته است.
\nمهندسي ژنتيك در واقع انقلاب عظيمي را در علوم زيستي به وجود آورده‌و با سابقهِ كوتاه قريب بيست سال، سرشار از نتايج مثبت است. تحليلگران آگاه قرن آينده را قرن امپراطوري مهندسي ژنتيك، كامپيوتر و ليزر ناميده‌اند. امروزه در اثر مطالعات عميق و بررسيهاي ژرف مرزهاي ژنتيك مولكولي و يافته هاي‌ مربوطه شناخت ژنها به گونه‌اي دور از تصور گسترش يافته و حجم اط‌اعات حاصله و رشد روزافزون آن قابل مقايسه با هيچ دوراني نمي باشد. نمودار زير به بعضي ازتوانمنديهاي بيوتكنولوژي در علوم مختلف اشاره مي كند:

\n

تلقيح مصنوعي
\n‌‌‌‌اكنون تلقيح مصنوعي به يك فن‌آوري كاربردي با قدمت پنجاه ساله مبدل شده است وسطح وسيع در جمعيتهاي گاوهاي شيري براي كاهش هزينه نگهداري گاو نر و همچنين سرعت بخشيدن به پيشرفت ژنتيكي انجام مي گيرد. تلقيح مصنوعي برنامه هاي تست نتاج را در مقياس گسترده امكانپذير مي كند براي استفاده از اين تكنيك روشهاي ديگري براي انجماد اسپرم با نيتروژن مايع و رقيق كردن اسپرم ابداع گرديده است. در بعضي از كشورها همانند دانمارك و هلند استفاده عملي از تلقيح مصنوعي در صددرصد گاوداريها انجام مي گيرد.

\n

انجماد جنين
\nLeibo از اولين گاو آبستن از جنين منجمد شده در بيست سال پيش گزارش مي هد و نتيجه گرفت كه جنين منجمد شده نسبت به جنين تازه ۰۱% باروريش را از دست داده است در هر بار تخمكريزي ماده گاوها در شرايط طبيعي فقط يك اووسيت آزاد ميكنند كه صورت باروري دورهِ آبستني طولاني را نيز به دنبال دارد بنابراين‌ از اين طريق پيشرفت ژنتيكي از يك نسل به نسل ديگر كند است. از سويي ديگر ماده گاو در طول عمر باروري خود، فقط چند گوساله توليد خواهد كرد كه معمولا از ده گوساله كمتر است. از اينرو روشهائي كه بتوانند تعداد گوساله ناشي از ماده گاوهاي با ارزش ژنتيكي بالا را افزايش دهند، مزاياي شايان توجهي خواهند داشت. يكي ازاين روشها سوپر اوولاسيون است كه باعث افزايش امكان دوقلوزائي در گله مي شود.

\n

انتقال جنين
\n‌‌‌ انتقال جنين از ديگر ابزار و تكنيكهاي‌ اصلاحگران‌ براي‌ سرعت‌ بخشيدن‌ به‌ پيشرفت‌ ژنتيكي گله‌ مي‌باشد. عيب‌ روشهاي‌ انتقال‌ جنين‌ اينست‌ كه‌ گوساله‌هاي‌ بدست‌ آمده‌ ممكن‌ است‌ متعلق‌ به‌يك‌ جنس‌ نباشند و بنابراين‌ احتمال‌ ايجاد گوسالهِ فريمارتين‌ افزايش‌ مي‌يابد. با انتقال‌ جنين‌ مي‌توان‌ميانگين‌ تعداد زايش‌ در طول‌ عمر اقتصادي‌ گاو را از چهار شكم‌ به‌ بيست‌ و پنج‌ يا بيشتر افزايش‌ داد ودر نتيجه‌ نتاج‌ دامهاي‌ مادهِ انتخاب‌ شده‌ در برنامه‌هاي‌ اصلاحي‌ افزايش‌ مي‌يابد
لقاح‌ آزمايشگاهي
\n‌‌‌‌لقاح‌ آزمايشگاهي(IVF)يكي‌ از روشهايي‌ است‌ كه‌ جنين‌هاي‌ مورد نياز براي‌ انتقال‌ را فراهم مي‌كند اين‌ فرايند شامل‌ مراحل‌ زير است:
\n– تحريك‌ تخمك‌ گذاري‌ در گاوهاي‌ ماده‌ و جمع‌ آوري‌ اسپرم‌ در گاوهاي‌ نر
\n– كنترل‌ رشد فوليكول‌ بوسيله‌ اولتراسوند
\n– جمع‌ آوري‌ تخمك‌ بوسيلهِ لاپارسكوپي‌
\n– لقاح‌ در آزمايشگاه‌ و كشت‌ جنين‌
\nاين‌ جنين‌ها پس‌ از آمادگي‌ گاو گيرنده‌ آماده‌ انتقال‌ مي‌شوند
\nتعيين‌ جنسيت
\n‌‌‌‌يك‌ تفاوت‌ بارز ژنتيكي‌ بين‌ افراد جنسيت‌ است. توانائي‌ تعيين‌ جنسيت‌ در جنين‌ مي‌تواند مديريت‌ برنامه‌هاي‌ اصلاح‌ نژادي‌ مهم‌ باشد يكي‌ از بهترين‌ مثالها در صنعت‌ گاوشيرده‌ جايگزين‌كردن‌ ماده‌هاست‌ كه‌ هميشه‌ موردنياز است. از آنجائي‌ كه‌ معمولاإ ۰۵% آبستني‌ها، توليد گوساله‌ ماده‌مي‌كند اهميت‌ توسعه‌ روشهاي‌ تعيين‌ جنسيت‌ جنين‌ در پرورش‌ گاوهاي‌ شيرده‌ و نيز گاوهاي‌ گوشتي‌محرز است‌ (۲۷، ۲۸۱). چندين‌ روش‌ براي‌ تشخيص‌ جنسيت‌ به‌ طور موفقيت‌ آميز استفاده‌ مي‌شودكه‌ به‌ ترتيب‌ عبارتند از روش‌ سيتوژنتيكي، تفكيك‌ اسپرمهاي‌ حاوي‌ كروموزمهاي‌ متفاوت، تعيين‌ايمينولوژيكي‌ آنتي‌ژنH-Y ‌، استفاده‌ از كاوشگرهايDNA ‌ مي‌باشد.
\nحيوانات‌ همانندسازي‌ شده‌
\n‌‌‌‌در اين‌ روشها هستهِ سلولهاي‌ بالغ‌ و تمايز يافته‌ را در مرحلهِ خاصي‌ به‌ داخل‌ سلول‌ تخم غيرباروري‌ كه‌ هسته‌ آن‌ خارج‌ شده‌ است‌ منتقل‌ مي‌نمايند. بدين‌ ترتيب‌ تولد بره‌هاي‌ زنده‌ از سلولهاي‌سوماتيك‌ مثل‌ غدد پستاني‌ امري‌ شدني‌ است‌ و از مزاياي‌ اين‌ عمل‌ كاهش‌ فاصلهِ نسل‌ و استفاده‌ ازتعداد محدودي‌ از حيوانات‌ بسيار شايسته‌ و در نتيجه‌ پيشرفت‌ ژنتيكي‌ سريع‌ در گله‌ است‌ (۳۷۱).
\nروشهاي‌ ايجاد حيوانات‌ تراريخت‌
\n‌‌‌‌امروزه‌ از روش‌ انتقال‌ مستقيم‌ ژنهاي‌ كنترل‌ كنندهِ هورمونها به‌ ژنوم‌ حيوانات‌ استفاده‌ مي‌شود هر چند مطالعات‌ نشان‌ داده‌ است‌ كه‌ انتقال‌ ژن‌ به‌ تنهائي‌ كافي‌ نيست‌ و تنظيم‌ دقيق‌ و بيان‌ يا تظاهر ژن‌نيز لازم‌ است. با انتقال‌ ژن‌ مورد نظر به‌ سيستم‌ ژنتيكي‌ حيوان‌ مي‌توان‌ ميزان‌ توليد هورمون‌ را به‌ مقدارزيادي‌ افزايش‌ داد. از حيوانات‌ ترانس‌ ژنيك‌ نظير موش‌ جهت‌ تشخيص‌ بيماريهاي‌ مهلك‌ و خطرناك‌نظير سرطان‌ و كم‌خوني‌ استفاده‌ مي‌شود توليد پروتئينهاي‌ داروئي‌ نيز توسط‌ حيوانات‌ ترانسژنيك‌امكانپذير است. براي‌ توليد پروتئين‌ داروئي‌ ابتدا ژن‌ مورد نظر با تكنيكهاي‌ ريز تزريقي‌ و غيره‌ به‌داخل‌ جنين تك‌ سلولي‌ تزريق‌ مي‌گردد. سپس‌ جنينها را داخل‌ رحم‌ مادران‌ گيرنده‌ جايگزين‌ مي‌كنندبه‌ اين‌ ترتيب‌ تعدادي‌ از فرزندان‌ متولد شده‌ ترانسژنيك، خواهند بود كه‌ قادر هستند ژن‌ را به‌ نسلهاي‌بعد انتقال‌ دهند. عيب‌ اين‌ روشها اينست‌ كه‌

\n

مقاله كاربردهاي بيوتكنولوژي در ژنتيك و اصلاح دام

\n

نوشته مقاله كاربردهاي بيوتكنولوژي در ژنتيك و اصلاح دام اولین بار در یک وی دو سایت خرید و فروش فایل پدیدار شد.

\r\nلطفا از لینک زیر دانلود کنید \r\n\r\nدانلود فایل


نوشته شده در : جمعه 21 آبان 1395  توسط : عاطفه جهاندیده.    نظرات() .

مقاله کمبود مس در جانوران

مقاله کمبود مس در جانوران

\n

عناصـر معــدني

\n

عناصر معدني  ۵-۲ درصد وزن بدن جانوران را تشكيل مي دهند كه ۷۵ درصد از اين ميزان در استخوانها متمركز ميباشد. اكثر عناصر معدني طبيعت در بدن يافت شده اند و وجود آنها در غذا ضروري مي باشد. تعداد ۱۶ عنصر از مواد معدني در متابولسيم بدن نقش دارند كه مواد معدني ضروري مي باشند. اين ۱۶ عنصر بر اساس تراكم در بدن به دو دسته تقسيم ميشوند:

\n

۱ـ ماكرومينرال                  Macromineral

\n

۲ـ ميكرومينرال                 Micromineral

\n

دسته ماكرومينرالها نسبت به ميكرومينرالها در بدن تراكم بيشتري دارند و بايستي مقدارشان در غذاي دام بيشتر باشد. مقدار اين مواد معدني را به درصد بيان مي كنيم مانند: سديم، كلر، كلسيم، فسفر، پتاسيم، منيزيم و گوگرد.

\n

دسته ميكرومينرالها يا عناصر كم مقدار: چون مقدارشان كم است بر اساس درصد بيان نميشوند. از P.P.M يا mg/kg استفاده ميشود از اين گروه ميتوان يد، آهن، مس، سلنيوم، موليبدن، فلوئور، كبالت، منگنز و روي را نام برد.

\n

 

\n

نقـش يا وظائـف عنـاصر معــدني:

\n

۱ـ بعضي از اين عناصر در ساختمان اسكلت و دندانها بكار رفته و باعث استحكام اين بافتها مي شوند مانند كلسيم و فسفر.

\n

۲ـ بعضي در ساختمان مواد آلي بكار مي روند مانند فسفوليپيدها و اسيدهاي نوكلئيك كه فسفر دارند و هموگلوبين كه داراي آهن است و اسيد آمينه هايي مانند سيستئين و ميتيونين كه حاوي گوگرد مي باشند.

\n

۳ـ بعضي از عناصر معدني بصورت كوآنزيم عمل مي كنند، يعني باعث فعال شدن آنزيمهائي ميشوند. مثل منيزيم، منگنز و روي.

\n

۴ـ بعضي بصورت محلول در خون و ساير مايعات بدن وجود دارند كه هر كدام يك نقش فيزيولوژيكي مهمي را بعهده دارند. مانند سديم و پتاسيم كه در تنظيم فشار اسمزي و تحريك پذيري سلولهاي ماهيچه اي و عصبي دخالت دارند.

\n

 

\n

شـرايط كلـي ايجـاد كمبـود عنـاصر معــدني:

\n

 

\n

۱ـ كمبود در غذا:

\n

جيره متعادل بايد مخلوطي از چند غذا باشد اما به لحاظ اينكه دامدار صرفه اقتصادي را در نظر مي گيرد و عموماً از غذاهاي اطرافش جهت دامهايش استفاده ميكند. عموماً كمبود مواد معدني را بدنبال دارند. مثلاً عناصر لگومينه مواد معدني بيشتري دارند كه اگر كم مصرف شوند نهايتاً كمبود داريم.

\n

 

\n

۲ـ كمبود در خاك:

\n

بعضي مناطق بطور طبيعي داراي خاك فقيري هستند و در نتيجه گياهانشان نيز فقير ميباشند. اگر در يك ناحيه چندين سال متوالي فقط يك نوع گياه كاشته شود. بسته به نوع گياه بعضي از مواد معدني در خاك كم ميشوند به خصوص ميكرومينرالها گاهي اوقات عناصر معدني موجود در خاك كافي ميباشد اما شرايطي در خاك وجود دارد كه از جذب اين عناصر جلوگيري مي كند. مثلاً در خاك قليايي جذب منگنز كم ميشود.

\n

 

\n

۳ـ عدم تعادل بين مقدار عناصر معدني:

\n

وجود عناصر معدني در غذا به تنهايي براي رفع احتياجات كافي نيست. براي جذب صحيح بايد بين بعضي از عناصر معدني يك نسبت متعادل برقرار باشد. مثلاً بهترين نسبت بين كلسيم و فسفر ۱/۲ يا ۱/۱ ميباشد. اگر ميزان كلسيم بالا باشد از جذب فسفر، منگنز و روي كاسته مي شود.

\n

عناصر معدني در بدن ذخيره ميشوند و به همين دليل كمبود آنها احساس نميشود و حتي بدن ممكن است مكانيسم هايي براي نگهداري آنها داشته باشد. كمبود ممكن است كم باشد و ظاهر حيوان چيزي را نشان ندهد ولي تمام كمبودها دير يا زود حيوان را تحت تاثير قرار ميدهد. مثلاً توليد شير با پشم كاهش مي يابد. تشخيص كمبود ها آسان نمي باشد زيرا علائم اختصاصي نداريم و با علائم كمبود ويتامينها و ناراحتي هاي انگلي و
\nبيماريهای عفونی اشتباه مي شوند و گاهي ممكن است كمبود دو يا چند عنصر را داشته باشيم و يا همراه با كمبود مواد معدني باشد. در شرايط عادي كمبود فلوئور و موليبدن اصلاً ايجاد نمي شود. چون در تمامي غذاها موجود مي باشند بيشتر زياد بودن اين دو عنصر مطرح است چون سمي مي باشند. كمبود پتاسيم و روي نادر است. كمبود بعضي از عناصر مانند مس و سلنيوم و يد بيشتر در مناطقي با خاك فقير ديده مي شوند.

\n

 

\n

مـس «Cu» :

\n

مس بطور عمده در كبد، مغز، كليه ها، قلب و در بخشهاي رنگي چشم و موها و پشم وجود دارد. مس يكي از عناصر ضروري بافتهاي خون از نظر رشد سلولهاي خون يا ترمبوسيتها است بعلاوه نگهداري سلولهاي فوق با مقدار كافي مس در بدن هم بستگي دارد و در اثر كمبود مس ممكن است اختلالاتي در ادامه فعاليت ترمبوسيستها از نظر مكانيسم انعقاد خون رخ دهد. در آزمايشهايي كه بوسيله مس نشاندار در تغذيه گوسفند بعمل آمده مس بلافاصله در خون حيوان ظاهر مي شود و با فراكسيون آلبومين باند اتصالي تشكيل مي دهد. بعد از ۲۴ ساعت قسمت بيشتر مس نشاندار در سرولوپلاسمين، (پروتئين مس دار خون) و متصل با جزء گلوبولين آن مشاهده مي شود.

\n

آزمايش نشان داده است كه تقريباً نصف مس موجود در بدن گوسفند در عضلات متمركز گرديده است و نصف بقيه در تمام بافتهاي بدن وجود دارد. مس در درجه اول در كبد و آنگاه در مغز استخوان و به مقدار كمتر در بافتهاي ديگر گوسفند ذخيره        مي شود.

\n

مقدار مس ذخيره در بدن بره هنگام تولد مشابه آهن ذخيره، تقريباً زياد است و چون شير از نظر مس فقير است، مس ذخيره در بدن بره نوزاد، ميتواند احتياجات حيوان را از اين نظر برطرف سازد.

\n

مس بعنوان كاتاليزور در سنتز هموگلوبين نقشي بعهده دارد و از نظر فيزيولوژي با متابوليسم آهن در بدن ارتباط مي يابد. در اثر كمبود در بدن انتقال آهن از بافتها به پلاسماي خون كاهش يافته و هيپوفريمي يا كاهش غلظت آهن در خون بوجود مي آيد و نهايتاً كم خوني (Anemia) را داريم.

\n

مس براي جذب آهن و آزاد شدن آهن از محل ذخيره لازم است. ترانسفرين آهن را بصورت Fe3+ در خون حمل مي كند و لازم است كه آهن هم در موقع جذب و هم در زمان آزاد شدن از محل ذخيره بصورت Fe3+ حمل شود، ۳ آنزيم زنين اكسيداز و سرولوپلاسمين و فراكسيداز، در اين مرحله نقش حياتي دارند.

\n

مس از اعضاي مهم اين سه آنزيم فوق ميباشد و حال اگر حيوان با كمبود مس مواجه شود جذب آهن و آزادسازي آهن ازمحل ذخيره كم ميشود و نهايتاً كم خوني را بدنبال خواهد داشت. بعلاوه مس موجود در مجراي روده جذب آهن را بداخل سلولهاي مخاطي تسريع مي كند و بهمين جهت در اثر كمبود مس جذب آهن نيز كاهش مي يابد.

\n

مس در بسياري از سيستمهاي آنزيمي نيز شركت و يا دخالت دارد. مس در سيستم آنزيمي سنتزكراتين شركت دارد و كراتين خود از اجزاي متشكله مو و پشم ميباشد. بعبارت ديگر كمبود مس سبب نقصان سنتزكراتين و موجب اختلالاتي در ساختمان و اندازه رشد مو و پشم مي شود. كمبود مس باعث تغييرات كيفي در مو و پشم گوسفند نيز مي شود. بعلت شركت مس در سيستم آنزيمي سنتزالاستين، پشمهاي نخي و موي شكل كه سست و براق بوده و داراي پيچش طبيعي نيستند ظاهر ميشود علت اين است كه پروتئين پشم كراتين است كه اسيد آمينه گوگرددار سيستئين در آن زياد بكار رفته است. براي ايجاد جعد، بين مولكولهاي سيستئين بايستي كه پيوند دي سولفيدي ايجاد شود كه آنزيم پلي فنيل اكسيداز Poly Phenyl Oxidase اين وظيفه را بعهده دارد. مس يكي از اجزاي اين آنزيم مي باشد كه در

\n

مقاله کمبود مس در جانوران

\n

نوشته مقاله کمبود مس در جانوران اولین بار در یک وی دو سایت خرید و فروش فایل پدیدار شد.

\r\nلطفا از لینک زیر دانلود کنید \r\n\r\nدانلود فایل


نوشته شده در : جمعه 21 آبان 1395  توسط : عاطفه جهاندیده.    نظرات() .

قرقاول مشخصات بيولوژيكي، اهميت و سودمنديها نكات مديريتي در پرورش و كنترل بيماري متداول

قرقاول مشخصات بيولوژيكي، اهميت و سودمنديها نكات مديريتي در پرورش و كنترل بيماري متداول

\n

بيماري متداول

\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n
معرفي:
\nجدول شماره يك بعضي از مشخصات بيولوژيكي مشترك گونه قرقاولهاي دنيا را به طور خلاصه نشان مي دهد.
\nرديف
نام علميPhasianus-Clochicus
۱ وزن نر(اونس) ۴۶-۴۱
۲ وزن ماده(اونس) ۳۴-۳۱
۳ طول(سانتيمتر) ۳۶-۳۰
۴ سرعت پرواز(مايل در ساعت) ۴۸-۳۸
۵ محل پراكنش علفزارها و بوته زارها
۶ نحوه جفتگيري پلي گامي(يك نر با چند ماده)
۷ فصل لانه سازي پيك لانه سازي ارديبهشت تا خرداد
\nدامنه تخمگذاري فروردين تا مرداد
۸ تعداد تخم درهر بار(عدد)۱۱
۹ مشخصات تخمقهوه اي زيتوني
۱۰ طول جوجه كشي(روز) ۲۳
۱۱ ميزان زنده ماني(سالانه)۷۰%
۱۲ مرگ ومير(سالانه) ۳-۲ %

توضيحات مترجم: يك اونس معادل۳۵/۲۸ گرم

\n

تاريخچه قرقاول در ايران:
\nپرورش قرقاول در سالهاي اخير در بسياري از كشورهاي جهان به خاطر استفاده از گوشت، رهاسازي در شكارگاهها و بهره برداري به صورت شكار به يك شاخه مهم از پرورش پرندگان تبديل شده است. با آن كه پرورش اين پرنده در عمل به دليل ريزه كاريهايش مشكلاتي را در بردارد اما در مقياس كوچكتر با توجه به قابليت استفاده از محيط زيست و نادر بودن نوع وحشي آن، يكي از سودآورترين پرندگان نسبت به ديگرا پرندگان همطراز از خود است.
\nقرقا ول از جمله پرندگان بومي و نادر در ايران است كه در مراتع و بوته زارها زندگي مي كند . اين پرنده در زبان محلي تورنگ يا تيرنگ ناميده مي شود.قرقاول يكي از زيباترين پرندگان ايران است و به نوعي جز مجموعه تنوع زيستي ايران محسوب مي شود كه با تغذيه از دانه هاي گياهي و حشرات مي تواند در حفظ محصولات كشاورزي مفيد باشد.
\nقرقاولهاي ايران همه از يك گونه اند ولي با توجه به پراكندگي جغرافيايي و تفاوتهاي ظاهري برخي آنها را به ۴ زير گونه تقسيم مي كنند:
\n۱- قرقاولهاي ارسباران و دشت مغان
\n۲- قرقاولهاي تالش از آستارا تا چالوس
\n۳- قرقاولهاي گلستان از بابل تا گلستان
\n۴- قرقاولهاي سرخس و حوالي رودخانه مرزي هريرود
\nطبق مدارك موجود در سازمان محيط زيست كشور، اين پرنده در دهه چهل شمسي به علت ابتلا به بيماري نيوكاسل مرغي، تخريب محيط زيست و مهاجرت مردم به مناطق ميان دشت و ارتفاعات براي ساخت بناهاي مسكوني و نيز به علت شكار بي رويه و سم پاشي هاي مزارع و باغها در معرض انقراض و نابودي قرار گرفت .اما با تلاشهاي و پيگيري دوستداران طبيعت و محيط زيست قوانين و مقررات شكار و صيد در بيست و نهم خرداد ۱۳۴۶ به تصويب رسيد كه به موجب آن حمايت و حفاظت از قرقاول در دستور كار مسئولان قرار گرفت و مناطقي از جنگلها و مراتع شمال ايران به محلهاي حفاظت شده براي وحوش نادر تبديل شد.
\nدر سال ۱۳۵۷ به گواهي اسناد موجود تعداد قرقائلهاي موجود در حصار مركز پرورش قرقاول بابل كنار ۵۰۰۰ قطعه بود.در سال ۱۳۵۹ تاسيسات مركز پرورش قرقاول بابل كنار تبديل به مركز پرورش مرغ لاين و اجداد شد كه امروزه به عنوان يك مركز موفق و بي نظير در خاورميانه اقدام به توليد مرغ اجداد كرد.
اهداف تحقيقات قرقاول در ايران:
\nعمده اهداف پرورش قرقاول در ايران ايجاد پرورشگاههاي مناسب و مزارع مادر براي توليد تخم هاي نطفه دار، رها سازي تعدادي از اين پرنده در مكانهاي كه نسل اين پرنده در حال انقراص است، حفظ ذخائر ژنتيكي كشور، جذب توريست و شكارچيان به مناطق ديدني و بكر كشور، تهيه قرقاول براي باغ وحشها به منظور بازديد عموم مي باشد.
تفاوت ظاهري جنس نر و ماده:
\nجنس نر و ماده قرقاول كاملا با هم فرق دارند.آنها معمولا از گونه به گونه ديگراز لحاظ رنگ پر متفوتند. نرهاي بالغ پرو بال رنگين و دمي دراز و سر و گردن آنها سبز تيره و براق است. قرقاولهاي ماده داراي رنگ پرهاي نخودي تيره، بالكه هاي قهوه اي زياد و به رنگ محيط اطرلف مي باشد. قرقائلهاي نر داراي صدايي شبيه به كوركور مي باشند و غالبا به هنگام هيجان و تحريك سرو صداي زيادي در زيستگاه خويش ايجاد مي كنند. نرهاي ۸۷/۸۸ سانتيمتر و ماده ها بين ۵۳ تا ۶۲ سانتيمتر طول دارند. سر اين پرنده به رنگ سبز براق و پوست برهنه دور چشمش قرمز روشن است.
\nشكل شماره يك- مشخصات و تفاوتهاي ظاهري قرقاولهاي نر و ماده را نشان مي دهد.
\nقرقاول مشخصات بيولوژيكي، اهميت و سودمنديها نكات مديريتي در پرورش و كنترل بيماري متداول

\n

نوشته قرقاول مشخصات بيولوژيكي، اهميت و سودمنديها نكات مديريتي در پرورش و كنترل بيماري متداول اولین بار در یک وی دو سایت خرید و فروش فایل پدیدار شد.

\r\nلطفا از لینک زیر دانلود کنید \r\n\r\nدانلود فایل


نوشته شده در : جمعه 21 آبان 1395  توسط : عاطفه جهاندیده.    نظرات() .

مقاله فرآیند های فیزیولوژی تولید مثل در دام ها

مقاله فرآیند های فیزیولوژی تولید مثل در دام ها

\n

فرایند تولید مثل شامل مجموعه ای از وقایع فیزیولوژیکی می باشد که هر واقعه در زمان مناسب خود اتفاق می افتد. دستگاه غدد درون ریز از طریق تولید هورمونها مسئول کنترل زمان بندی این وقایع می باشد. فرآیند تولید مثل در دام های مزرعه ای به عنوان یکی از مهمترین بخش های نظام دامداری ودامپروری ازجایگاهی ویژه برخوردار است. علت این اهمیت را می توان در حفظ و نگهداری نسل، آماده نمودن بستری مناسب برای برنامه های اصلاح نژاد، پرواربندی و دوره های منظم شیرواری جستجو نمود. اگر فرآیند فیزیولوژی تولید مثل تحت تاثیر شرایط نامساعد محیطی قرار داشته باشد احتمالا” در ادامه نسل ها مشکلات زیادی بوجود آمده و حیوانات در خطر انقراض قرار می گیرند. فشار های فیزیولوژیکی ناشی از استرس گرمایی، دوره آبستنی (بخصوص در اواخر ) و دوره شیرواری نقش بسزایی در کاهش ظرفیت های تولید مثلی دام های ماده دارند.

\n

مطالعات نشان می دهد که درجه حرارت بالای ۲۷ درجه سانتی گراد بر روی مصرف خوراک، ضریب تبدیل غذایی و عملکرد تولید مثلی تأ ثیر دارد. لذا تغییرات محیطی نظیر تهویه هوا، خنک کننده های تبخیری و موضعی، ایجاد سایبان، آب خنک و تازه و کاهش فیبر در غذای مصرفی در ساعات گرم روز از عوامل کاهش اثرات زیان آور استرس گرمایی هستند. صفات تولید مثلی در مقایسه با دیگر صفات مانند میزان رشد یا تولید شیر بیشتر تحت تأثیر عوامل محیطی هستند.

\n

سایرعوامل تاثیر گذار بر فرایند فیزیولوژی تولید مثل دام عبارتند از:

\n

تغذیه:

\n

علاوه بر آب و هوا تغذیه نقش بسیار مهم و تاثیر گذاری بر صفات تولید مثلی دارد. اغلب مشکلات بوجود آمده در تولید مثل ناشی از عدم توازن انرژی جیره می باشد. در هنگام توازن منفی انرژی، متابولیسم غده پستانی نسبت به فعالیت تخمدانی از اولویت بر خوردار بوده و در نتیجه تغییر در کارکرد تخمدان در بروز علائم فحلی بسیار موثر خواهد بود. توازن منفی انرژی سبب کاهش وزن دام گردیده و اثر ممانعت کننده بر رشد و تکامل فولیکولی دارد. حتی ممکن است باعث طولانی شدن روزهای باز و تلقیح دوباره گردد لذا تأمین میزان خوراک از نظر انرژی و پروتئین و سایر مواد مغذی، قابل هضم بودن خوراک و همچنین میزان احتمالی مواد زیان آور از عوامل مؤثر تغذیه می باشند که صفات تولید مثلی را تحت تأثیر قرار می دهند. بنابراین تأمین نیازهای دام باید با شرایط و وضعیت تولیدی دام مناسب باشد. علاوه بر این تغذیه می تواند  اثرات مهمی بر فرایند تولید مثل داشته باشد که مهمترین آنها عبارتند از:

\n
 • طولانی شدن بلوغ جنسی، ضعف و کاهش در تولید تخمک و اسپرم، به طوری که حیوان ماده یا باردار نشده یا نتاج کمتری نسبت به حالت طبیعی تولید می کند.
 • \n
 • تأخیر در ظهور علائم فحلی، کاهش فعالیت فولیکولی و آزاد نشدن بموقع  تخمک از اثرات تغذیة نامناسب می باشد.
 • \n
 • افزایش میزان خوراک در گوسفند “فلاشینگ” تأثیر تحریک کننده بر روی فعالیت های تخمدانی نشان داده است. این تاثیر گذاری بر روی دیگر دام ها نسبی می باشد.
 • \n
 • در گاوهای سنگین تر بجز دام های بسیار چاق، نتایج باروری بهتر از دام هایی بوده است که در وضعیت کاهش وزن قرار داشتند.
 • \n
 • اگرچه تغذیه جنین توسط مادر در اولویت قرار دارد، اما کمبود مواد غذایی، به خصوص دراواخر( یک سوم ) دوره آبستنی عامل بدنیا آمدن نتاج بسیار ضعیف می باشد.
 • \n

 

\n

پرورش و نگهداری:

\n

در رابطه با اثرات روند پرورش و نگهداری بر فرایند فیزیولوژی تولید مثل می توان به نمونه های زیراشاره نمود:

\n
 • عوامل تنش آور از قبیل حرارت بالا (گرمای شدید)، نحوه انتقال دام و فشار های اجتماعی در گله بر راندمان تولید مثلی اثر منفی دارد..
 • \n
 • فشار های روانی تأثیر بسیار زیادی بر روی سقط جنین دارند.
 • \n
 • نحوه نگهداری بصورت فردی یا گله ای، آزاد در مراتع یا مهار شده در سالن، از دیگر عوامل و روش های پرورشی می باشند که در بروز فحلی تأثیر دارند. بعنوان مثال نگهداری میش در کنار قوچ بر روی بروز فحلی مؤثر است.
 • \n

 

\n

بهداشت و درمان دام:

\n

 بهداشت و درمان بموقع دام یکی از شروط بسیار مهم در کسب نتیجة عالی در میزان راندمان تولید مثل محسوب می شود. تزریق به موقع واکسن، کمک های مناسب زایمانی، درمان بیماری های تناسلی و عمومی، حتی سم چینی به موقع و مناسب از ضروریات امر بهداشت و درمان دام محسوب می شوند.

\n

بنابراین کنترل عوامل محیطی و میزان تواناییهای مدیر دامداری می تواند باعث موفقیت در نتیجة افزایش راندمان تولید مثل و اقتصادی بودن فعالیت دامداری شود.

\n

 

\n

اصلاح نژاد:

\n

از دیگر عوامل تاثیر گذار بر صفات تولید مثل تغییر ساختار ژنتیکی دامها در طی ۱۲۰۰۰ سال گذشته توسط انسان است که اهلی کردن دام شروع و تا به امروز ادامه دارد. درفرآیند اهلی شدن ازتغییر ترکیبات ژنتیکی گونه های مختلف، فقط تعدادی اندکی اهلی و بوجود آورنده کلیة دام های اهلی امروزی می باشند.

\n

نسبت به شرایط زیست محیطی و در مراحل آغازین اهلی شدن، دام هایی که  قدرت  سازگاری بالا و نسبت به شرایط محیطی مقاوم تر بودند انتخاب و سپس تغییر رفتارهای کلی دام ها از قبیل رفتارهای جنسی و تغذیه ای آغاز شده است. در ادامه پرورش دام ها، روند اصلاح نژاد صفات مختلف ابعاد گسترده تری یافته و در ارتباط با شرایط زیست محیطی مورد توجه قرار گرفتند. لذا در چرخه اهلی شدن و انتخاب (اصلاح نژاد)،  فیزیولوژی تولید مثل نیز تحت تاثیر قرار گرفت. بعنوان مثال فیزیولوژی تولید مثل فصلی موجود در بعضی از نژادهای گاو و خوک وحشی به فعالیت جنسی غیر فصلی تغییر یافت. این نوسانات امروزه حتی در گونه های اهلی از قبییل گوسفند، بز و اسب دیده می شود، هر چند فصلی بودن  دام های با تولید مثل فصلی نسبت به همگونه های وحشی خود ضعیف تر می باشد.

\n

تأثیر فرآیند های اهلی شدن و اصلاح نژاد بر روی دامها به گونه ای بود که امروزه  فعالیت تخمدانی در خوک در طول سال مشاهده می گردد. همچنین تعداد جسم زرد آن ها به ۱۵- ۱۴ عدد افزایش یافته است. تعداد توله های پرورش یافته نیزحتی با توجه به میزان تلفات بالا ۱۲-  ۱۰ توله میباشد. اعداد نامبرده در خوک های وحشی ۹-۸ جسم زرد و ۶-۵ توله می باشد. طول دوره آبستنی نیز در خوک های وحشی ۱۱۹ روز ولی در خوک های اهلی ۱۱۴ می باشد.

\n

در مقطعی از زمان که محوریت انتخاب در برگیرندة خالص سازی نژادها بود، تغییرات و اصلاح نمودن صفات تولید مثلی از نظر متخصصین اصلاح نژاد، زمان بر و مشکل بنظر می رسید. علت این استدلال بر این اصل بنا شده بود که صفات تولید مثلی در گروه صفاتی قرار دارند که در شکل گیری آنها عوامل متعددی نقش دارند همچنین اجزاء عناصر تشکیل دهنده این صفات ( از قبیل کنترل هورمونی، فعالیت تخمدانی، لوله رحمی، رحم و کیفیت اسپرم) نه تنها خود تحت  تأثیر فرآیند وراثت پذیری ناشی از چند عاملی می باشند، بلکه  با دیگر فعالیت های بدن در ارتباط بوده و تحت تأثیر عوامل محیطی نیز قرار دارند. بعلاوه جمع آوری دقیق داده های صفات تولید مثلی به لحاظ ساختاری و فنی مشکل است. در نتیجه وراثت پذیری این صفات بندرت به مرز بیش از ۵% می رسد.

\n

 

\n

بیوتکنولوژی:

\n

استفاده از علم بیوتکنولوژی درافزایش میزان باروری دام، ابعاد گسترده ای به خود گرفته است.

\n

تلقیح مصنوعی به عنوان یکی از این تکنیک ها بصورت فراوان مورد استفاده قرار می گیرد. مثلاً می توان با رقیق نمودن یک وعده  اسپرم جمع آوری شده از گاو، در حدود ۱۰۰۰ پرس اسپرم تازه و یا ۵۰۰ پرس اسپرم منجمد تهیه نمود. اسپرم گاو با توجه به نتایج موفقیت آمیزی که در برنامه های اصلاح نژاد و تلقیح مصنوعی در سطح جهان دارد براحتی قابل انتقال و برای مدت

\n

مقاله فرآیند های فیزیولوژی تولید مثل در دام ها

\n

 

\n

نوشته مقاله فرآیند های فیزیولوژی تولید مثل در دام ها اولین بار در یک وی دو سایت خرید و فروش فایل پدیدار شد.

\r\nلطفا از لینک زیر دانلود کنید \r\n\r\nدانلود فایل


نوشته شده در : جمعه 21 آبان 1395  توسط : عاطفه جهاندیده.    نظرات() .

مقاله غنی سازی تخم مرغ با استفاده از رنگدانه های طبیعی

مقاله غنی سازی تخم مرغ با استفاده از رنگدانه های طبیعی

\n

صنعت تولید تخم مرغ همواره به عنوان یک صنعت تولیدی بی نظیر در دنیا مطرح بوده است. در حال حاضر دو رویکرد مختلف عمومی و اختصاصی در ارتباط با صنعت تولید تخم مرغ وجود دارد. در رویکرد عمومی، تخم مرغ به عنوان یک کنسرو طبیعی و غنی از پروتئین، انواع ویتامین ها و املاح معدنی مطرح می باشد که برای مصرف کنندگان  همواره قابل دسترس، ارزان قیمت و سهل الوصول بوده است.

\n

در طول ۳۰ سال گذشته مصرف تخم مرغ در جهان با نوسانات مختلفی روبرو بوده است. دلیل کاهش مصرف تخم مرغ در طول این سال ها، به تصور منفی مرتبط با میزان بالای کلسترول تخم مرغ (۱۹۵ الی ۲۵۰ میلی گرم به ازاء هر تخم مرغ) و ارتباط این ماده با بروز بیماری های قلبی – عروقی مربوط بوده است. این تبلیغات سوء موجب گردید که که محققین تغذیه مطالعات وسیع و دامنه داری را در این ارتباط آغاز نمایند و میلیون ها دلار را صرف شناخت ارتباط واقعی بین کلسترول تخم مرغ و بروز بیماری های قلبی – عروقی بنمایند.

\n

در این ارتباط می دانیم که مولکول کلسترول بر پایه اندازه ذرات و غاظت ذرات، به دو جزء کلسترول خوب (HDL) و کلسترول بد (LDL) تقسیم می شود. همبستگی مثبت بین کلسترول خوب و کاهش وقوع بیماری های قلبی و عروقی کاملاً به اثبات رسیده است. نقش منفی مولکول های LDL در ارتباط با بروز بیماری های قلبی و عروقی در حضور رادیکال های آزاد بروز می یابد عوامل مختلفی در بدن منجر به تولید رادیکال های آزاد می گردند.  واکنش های مربوط به زنجیره انتقال الکترون، آنزیم های اکسیداتیو، آلودگی هوا و تابش اشعه خورشید، از جمله عواملی هستند که باعث تولید رادیکال های آزاد در بدن می شوند. رادیکال های آزاد مولکول هایی با میل ترکیبی بالا هستند. این رادیکال ها اگر مولکول مشابه خود را در بدن پیدا نکنند، با سایر مولکول های موجود در سلول واکنش نشان می دهند. هنگامی که کلسترول بد در بدن تحت تاثیر رادیکال های آزاد قرار می گیرد، اکسید می شود و تولید مولکول های LDL اکسید شده را در بدن می نمایند. LDL اکسید شده موجب آسیب رساندن به عروق خونی می شود که به دنبال آن مونوسیت ها به طرف عروق جراحت یافته مهاجرت می نمایند. این امر منجر به باریک شدن عروق خونی شده و در نتیجه بیماری تصلب شرائین بروز می نماید. به این ترتیب مشخص گردید که کلسترول خام تخم مرغ به تنهایی نمی تواند به عنوان یک عامل منفی در بروز بیماری های قلبی و عروقی موثر باشد. کلسترول یک ترکیب مهم و موثر در بدن همه موجودات زنده است که در مورد انسان، ۷۵% از آن در بدن و به وسیله کبد ساخته می شود. کلسترول نقش حیاتی و ضروری در سوخت و ساز و تعادل بدن بر عهده دارد و به عنوان یک مولکول پایه جهت سنتز انواع هورمون های جنسی و استروئیدی در بدن نقش های عمده ای را ایفا می نماید.

\n

این یافته ها منجر گردید که محققین تغذیه و بیوشیمی تلاش زیادی را جهت از بین بردن این تصور منفی در مصرف کنندگان نمایند و از ترکیبات مختلفی جهت بهبود ارزش تغذیه ای تخم مرغ و کاهش وقوع واکنش های منفی در تخم مرغ استفاده نمایند.

\n

به این ترتیب رویکرد اختصاصی در صنعت تولید تخم مرغ بوجود آمد. از دستاوردهای بسیار با ارزش این رویکرد، تحقیقات مختلفی بود که در ارتباط با غنی سازی تخم مرغ مطرح گردید و به این ترتیب تخم مرغ های غنی شده از نظر انواع مواد معدنی، ویتامین ها و اسیدهای چرب امگا ۳ به بازار مصرف ارائه گردیدند. به موازات این تنوع تغذیه ای، مباحثی همانند تولید تخم مرغ مایع، جداسازی صنعتی زرده و سفیده تخم مرغ، پاستوریزاسیون تخم مرغ، تولید صنعتی پوسته تخم مرغ، تولید صنعتی غشاء های تخم مرغ و معرفی کاربری آن ها، در این رویکرد مورد بررسی قرار گرفت.

\n

مقاله غنی سازی تخم مرغ با استفاده از رنگدانه های طبیعی

\n

نوشته مقاله غنی سازی تخم مرغ با استفاده از رنگدانه های طبیعی اولین بار در یک وی دو سایت خرید و فروش فایل پدیدار شد.

\r\nلطفا از لینک زیر دانلود کنید \r\n\r\nدانلود فایل


نوشته شده در : جمعه 21 آبان 1395  توسط : عاطفه جهاندیده.    نظرات() .

مقاله علوفه كلزا در تغديه دام

مقاله علوفه كلزا در تغديه دام

\n

چكيده

\n

با افزايش روز افزون جمعيت ،توسعه دامداري ها وبهبود وضعيت تغذيه مردم نياز به منابع جديد غذايي خصوصاً چربي ها و پروتئين هاي گياهي بيشتر احساس ميشود در همين راستا جهت تغذيه علوفه دام ، تحقيقات گسترده اي در زمينه زراعت كلزا شروع شده ،و كشورهاي چين، فرانسه، انگلستان، هندو كانادا پيشگامان كشت و توسعه كلزا مي باشند . ارقام اوليه كلزا به علت داشتن “اسيد اوراسيك” در روغن و گلوكزينوليتهاي سمي در كنجاله كمتر مورد استفاده قرار مي گرفت . اما هم اكنون ارقام يك صفردو صفر كه در ارقام سه صفر اسيد اوراسيك كمتر از دو درصد و گلو كزينوليتهاي سمي كنجاله به ۱۸ تا ۳۰ ميكرو مول در هر گرم كنجاله رسيده است ، براي تهيه علوفه دام مناسب مي باشند . استان گلستان با سطح زير كشت حدود ۳۵ هزار هكتار ، يكي از قطبهاي توليد محصول كلزا در كل دانه هاي روغني كشور مي باشد و با كاهش سطح زيركشت پنبه ، اميد است با توليد علوفه كلزا به صورت علوفه كنجاله سبز يا سيلويي تا حدودی مشكلات دامداران برطرف شود . علاوه براين در مصرف علوفه كلزا بايد احتياط هایي صورت گيرد كه از آن جمله زمان مناسب برداشت علوفه مي باشد كه بايد در اوايل غلاف بندي گياه قطع و به مصرف دام برسد .زيرا بعد از تشكيل غلاف (محل اصلي سنتز گلو كزينوليتها ) درصد مواد سمي علوفه بالا ميرود . همچنين بعد از خشك شدن علوفه ، ودر موقع جمع آوري ساقه هاي خشك ، بايد از خشك بودن علوفه اطمينان حاصل نمود ، زيرا چنانچه علوفه مرطوب برداشت شود ، قارچ ها در علوفه رشد كرده و باعث كپك زدگي مي شود . علوفه كلزا در رژيم غذايي دامها منبع پروتئيني خوبي است كه دامداران براي جلوگيري از تاثيرات سو ء”گلوكزينوليت ها ” مجازند كه تنها ۵۰تا ۶۰ در جيره غذايي دامها از آن استفاده كنند . زيرا بيشتر از آن براي دامها مشكلاتي ايجاد مينمايند . به طور كلي بايد پذيرفت كه تغذيه انحصاري نشخواركنندگان از علوفه سبز و تازه كلزا به خاطر بالا بودن مقدار پروتئين خام و كم بودن فيبر صحيح نيست .

\n

مقدمه:

\n

بسياري از گونه هاي جنس براسيكا و ساير جنسهاي خانواده ي كروسيفر داراي ارقام علوفه اي هستند كه به صورت علوفه كم و تازه سيلو شده مصرف مي گردد . همچنين گاه ارقام اصلاح شده اين گونه از جمله كلزا در تعليف دامها استفاده ميشود . از مزاياي اين ارقام زمان توليد علوفه در تيپ هاي پاييزه آنهاست كه مصادف با كمبود شديد علوفه مخصوصاً در شرايط آب و هواي ايرا ن مي باشد . گذشته از ارزش و اهميت غذايي ، بالا بودن مقدار روغن و پروتئين در دانه كلزا اين امكان را فراهم مي سازد تا با كشت اين گياه مقدار قابل توجهي روغن و پروتئين هاي گياهي از هر هكتار زمين استحصال نمود . برداشت ۳ تن دانه از يك هكتار زمين معادل توليد ۱۲۰۰ كيلوگرم روغن نباتي ۱۶۵۰ كيلوگرم كنجاله در هر هكتار مي باشد . در حالي كه برداشت اين مقدار روغن و پروتئين از ساير دانه هاي روغني مقدور نخواهد بود .كنجاله كلزا در ارقام جديد از نظر كيفي نزديك به كنجاله سويا و حدود ۴۰ درصد پروتئين دارد از اين رو يكي از منابع بسيار غني پروتئين گياهي در تغذيه دام و طيور مي باشد .همچنين كنجاله كلزا حاوي ۱۳در صد فيبر مي باشد . وجود مقدار نسبتاً زياد فيبر در كنجاله يك عامل محدودكننده در استفاده از آن به عنوان خوراك دام محسوب ميشود چرا كه توان توليد انرژي را در جيره غذايي كاهش ميدهد . جدود۵۸_۵۰ درصد وزن خشك دانه كلزا را كنجاله تشكيل مي دهد . پروتئين موجود در كنجاله حاوي تركيب مناسب از اسيدهاي آمينه است و قابل مقايسه ورقابت با كنجاله ساير دانه هاي روغني مي باشد . يكي از مشكلات جديد دامداران استان در تامين علوفه ، كاهش سطح زير كشت پنبه است كه باعث كم شدن كنجاله پنبه در استان شده و در نتيجه با ورود تفاله چغندر قند و ملاس در جيره غذايي دامها ي استان در صد چربي شير كاهش يافته و دامداران منطقه از نظر فروش شير به كارخانه هاي شير پاستوريزه به خاطر افت درصد چربي شير متضرر مي شوند . اميد است با توليد كنجاله كلزا ، تا حدودي مشكلات دامداران استان برطرف شود

\n

 

\n

علوفه كلزا:

\n

كلزا و خردل قهوه اي يا زرد آسيايي مي توانند در برنامه تغذيه دام ها وارد شوند اما در زمينه مصرف آنها بايد احتياط هايي صورت گيرد اين گياهان مي توانند غذاي خوش طعمي براي دامها مخصوصاً گاوها باشند و بهتر است چند روز به مقدار كم به دام خورانده شود تا با طعم و مزه ي آن سازگار شوند . ميانگين پروتئين خام بر پايه ماده خشك آن ۱۰ تا ۱۲ درصد است كه تا ۱۶ درصد مي تواند افزايش يابد . ميانگين كل مواد معدني قابل هضم ، ۵۰ تا ۵۵ درصد يا بالاتر است .جهت تعيين ارزشهاي واقعي مواد معدني در علوفه ،تجزيه علوفه توصيه ميشود

\n

مقاله علوفه كلزا در تغديه دام

\n

نوشته مقاله علوفه كلزا در تغديه دام اولین بار در یک وی دو سایت خرید و فروش فایل پدیدار شد.

\r\nلطفا از لینک زیر دانلود کنید \r\n\r\nدانلود فایل


نوشته شده در : جمعه 21 آبان 1395  توسط : عاطفه جهاندیده.    نظرات() .

طیور – ساختمان کارخانه جوجه کشی – مشخصات فنی و بهداشتی

طیور – ساختمان کارخانه جوجه کشی – مشخصات فنی و بهداشتی

\n

فهرست مندرجات صفحه
\nپیش گفتار پ
\n۱ هدف ۱
\n۲ دامنه کاربرد ۱
\n۳ مراجع الزامی ۱
\n۴ اصطلاحات و تعاریف ۲
\n۵ شرایط عمومی ساختمانی ساختمان کارخانه جوجه کشی ۱۲
\n۱-۵ شرایط عمومی محل احداث ساختمان کارخانه جوجه کشی ۱۲
\n۲-۵ موقعیت محل و اندازه ساختمان کارخانه جوجه کشی ۱۸
\n۳-۵ جهت ساختمان کارخانه جوجه کشی ۱۹
\n۴-۵ اصول لازم در تهیه نقشه ساختمان کارخانه جوجه کشی و تأسیسات ۱۹
\nمربوط به آن
\n۵-۵ اصول ساختمان کارخانه جوجه کشی ۲۲
\n۶-۵ اصول لازم در تأمین مصالح ساختمانی برای ساختن و احداث ۲۳
\nساختمان کارخانه جوجه کشی
\n۷-۵ پایه ریزی (فونداسیون ) ساختمان کارخانه جوجه کشی ۲۴
\n۸-۵ تأمین آب و برق برای ساختمان کارخانه جوجه کشی ۲۵
\n۶ مشخصات و شرایط فنی– بهداشتی تاسیسات ساختمان کارخانه ۲۷
\nجوجه کشی
\n۱-۶ محل و موقعیت ساختمان کارخانه جوجه کشی ۲۷
\n۲-۶ شرایط تاسیس ساختمان کارخانه جوجه کشی ۲۹
\n۳-۶ مشخصات ساختمان و ضوابط فنی بهداشتی ساختمان جوجه کشی و ۳۱
\nتأسیسات مربوط
\nالف
\n٩
\nفهرست مندرجات صفحه
\n۴-۶ مشخصات ساختمان کارخانه جوجه کشی ۳۹
\n۵-۶ بار انداز ۵۲
\n۷ جزئیات سالن ها و اتاق های ساختمان کارخانه جوجه کشی ۵۴
\n۸ سالن ها و / یا اتاق های ساختمان کارخانه جوجه کشی ۵۶
\nپیوست الف – اقدامات مهم بهداشتی در کارخانه جوجه کشی – (الزامی) ۹۴
\nپیوست ب – بهداشت و ضدعفونی کردن ماشین جوجه کشی (اطلاعاتی) ۱۰۲
\nب
\n١٠
\nپیش گفتار
\nاس تاندارد ”طیور – ساختمان کارخانه جوجه کشی – مشخصات فنی و بهداشتی ” که توسط
\nکمیسیون های مربوطه تهیه و تدوین شده و در پانصد و سی و هفتمین جلسه کمیته ملی
\n۸۴ مورد تصویب قرار گرفته ، /۸/ استاندارد خوراک و فرآورده های کشاورزی مورخ ۸
\nاینک به استناد بند یک ماده ۳ قانون اصلالاح قوانین و مقررات مؤسسه استاندارد و تحقیقات
\nصنعتی ایران مصوب بهمن ماه ۱۳۷۱ به عنوان استاندارد ملی ایران منتشر می شود.
\nبرای حفظ همگامی و هماهنگی با تحولالات و پیشرفت های ملی و جهانی در زمینه صنایع ،
\nعلوم و خدمات ، استاندارد های ملی ایران در مواقع لزوم تجدید نظر خواهد شد و هر
\nگونه پیشنهادی که برای اصلالاح یا تکمیل این استانداردها ارائه شود در تجدید نظر بعدی
\nمورد توجه قرار خواهد گرفت . بنابراین برای مراجعه به استاندارد های ملی ایران باید
\nهمواره از آخرین تجدید نظر آنها استفاده کرد.
\nدر تهیه و تدوین این استاندارد س عی شده است که ضمن توجه به شرایط موجود و نیازهای
\nجامعه ، در حد امکان بین این استاندارد و استاندارد ملی کشورهای صنعتی و پیشرفته
\nهماهنگی ایجاد شود.
\nخذی که برای تهیه این استاندارد به کار رفته به شرح زیر است: Ĥ منابع و م
\n-۱ زهری ، مرادعلی – اصول پرورش طیور – انتشار ات دانشگاه تهران – سال ۱۳۸۰
\n– چاپ دوازدهم.
\n-۲ راهنمای کامل پرورش طیور – سازمان اقتصادی کوثر – سال ۱۳۷۸ – چاپ
\nچهارم.
\n-۳ یحیی زاده ، هاله – اصول مدیریت در واحدهای جوجه کشی – انتشارات
\nنوربخش – سال ۱۳۸۲ – چاپ اول.
\n. -۴ نظام دامداری ایران – سازمان دامپزشکی کشور – سال ۱۳۶۹
\n. -۵ راهنمای مدیریت جوجه کشی – مجتمع کشت و صنعت سبزدشت – سال ۱۳۸۲
\nپ
\n١
\nطیور – ساختمان کارخانه جوجه کشی – مشخصات فنی و بهداشتی
\n۱ هدف
\nهدف از تدوین این استاندارد ، تعیین مشخصات فنی و بهداشتی ساختمان کارخانه
\nجوجه کشی است.
\n۲ دامنه کاربرد
\nاین استاندارد، دربا رۀ انواع ساختمان های کارخانه جوجه کشی که به صورت مستقل و یا
\nبه صورت بخشی از مجموعه مجتمع های پرورشی طیور در کشور می باشند، کاربرد دارد.
\nیادآوری ۱- ساختمان کارخانه جوجه کشی در کشور ، باید از نظر بهداشت نیروی
\nانسانی، بهداشت تأسیسات، وسائل و تجهیزات موجود در داخل سالن ها و /یا اتاق های
\nساختمان کارخانه جوجه کشی و بهداشت محیط کار، در شرایط کاملالا بهداشتی و
\nمجاز ، و برابر مقررات زیست محیطی کشور ، انجام گیرد.
\nیادآوری ۲ –مسئول فنی بهداشتی در هر کارخانه جوجه کشی و / یا در هر مجتمع
\nپرورش طیور در کشور ، باید بر حسن انجام مفاد این استاندارد نظارت کامل نماید.
\n۳ مراجع الزامی
\nمدارک الزامی زیر حاوی مقرراتی است که در متن این استاندارد به آنها ارجاع داده شده
\nاست . بدین ترتیب آن مقررات جزیی از این استانداردمحسوب می شود . در مورد مراجع
\nدارای تاریخ چاپ و / یا تجدید نظر، اصلاحیه ه ا و تجدید نظرهای بعدی این مدارک مورد
\nنظر نیست . معهذابهتر است کاربران ذینفع این استاندارد، امکان کاربرد آخرین اصلاحیه ها
\nو تجدید نظرهای مدارک الزامی زیر را مورد بررسی قرار دهند . در مورد مراجع بدون تاریخ
\n٢
\nچاپ و / یاتجدید نظر، آخرین چاپ و یا تجدید نظر آن مدارک الزامی ارجاع داده شده
\nمورد نظر است .
\nاستفاده از مراجع زیر برای کاربرد این استاندارد الزامی است:
\n۱-۳ استاندارد ملی ایران ۱۰۱۱ : سال ۱۳۷۷ ویژگی های میکروبیولوژی و حد مجاز
\nباکتریولوژیکی آب آشامیدنی.
\n۲-۳ استاندارد ملی ایران ۱۰۵۳ : سال ۱۳۷۶ ویژگی های آب آشامیدنی.
\n۳-۳ استاندارد ملی ایران ۵۱۹ : سال ۱۳۷۴ حداقل بار وارده بر ساختمان ها و انبیه فنی.
\n۴-۳ استاندارد ملی ایران ۳۶۶۳ : سال ۱۳۷۴ آئین کار عرضه جوجه یکروزه.
\n۵-۳ استاندارد ملی ایران ۲۱۹ : سال ۱۳۷۴ تخم مرغ خوراکی.
\n۶-۳ استاندارد ملی ایران ۲۲۰ : سال ۱۳۷۴ تخم مرغ جوجه کشی.
\n۷-۳ استاندارد ملی ایران ۷۴۰۸ : سال ۱۳۸۳ طیور – پرورش و نگهداری – واژه نامه.
\n۸-۳ استاندارد ملی ایران ۷۴۰۷ : سال ۱۳۸۳ طیور – سالن مرغداری – مشخصات فنی
\nو بهداشتی.
\n۹-۳ نظام دامداری ایران – سازمان دامپزشکی کشور – سال ۱۳۶۹ – وکلیه اصلالاحات و
\nتغییرات بعدی آن.
\n۴ اصطلاحات و تعاریف
\nدر این استاندارد اصطلالاحات و / یا واژه ها با تعاریف زیر به کار می رود:
\n٣
\n۱-۴ کارخانه جوجه کشی
\nمکانی است مشتمل بر مجموعه ای از ساختمان های بهداشتی مجهز و مجاز، که دارای
\nشماری دستگاه ماشین جوجه کشی و وسائل و لوازم و ملزومات مربوط به آن می باشد، و
\nدر آن تولید جوجه یکروزه ، در تحت شرایط لالازم و معین، انجام می گیرد.
\nیادآوری ۱ – ساختمان های کارخانه جوجه کشی تشکیل یافته از سالن ها و / یا
\nاطاق هائی طبق بند ۸ این استاندارد می باشد ، که در هر کدام از آن ها فعالیت های
\nخاص و مجزا برای کارهای متعدد و متفاوت جوجه کشی، ا نجام می گیرد، و هر یک
\nدارای شرایط ، تجهیزات و امکانات خاص و مربوط، می باشد.
\nیادآوری ۲- ” کارخانه جوجه کشی ” را در زبان محاوره ای ” هچری ۱ ” ، نیز می نامند،
\nولیکن این نام گذاری علمی نیست ، زیرا از دید علمی ، (هچری) امروزه بخشی از
\nکارخانه جوجه کشی است.
\n۲-۴ تخم مرغ
\nمنظور، تخم تازه مرغ های تخمگذار ۲در داخل پوسته صدفی آن می باشد، که به مصرف
\nخوراک انسان می رسد.
\n۳-۴ تخم مرغ جوجه کشی
\nمنظور ، تخم مرغ حاصله از گله های مرغ مادر است ، که دارای نطفه بارور و خاصیت
\nجوجه در آوری باشد.
\n۱-Hatchery plant
\n۲-Gallus domestica = Gallus gallus
\n٤
\n۴

\n

طیور – ساختمان کارخانه جوجه کشی – مشخصات فنی و بهداشتی

\n

نوشته طیور – ساختمان کارخانه جوجه کشی – مشخصات فنی و بهداشتی اولین بار در یک وی دو سایت خرید و فروش فایل پدیدار شد.

\r\nلطفا از لینک زیر دانلود کنید \r\n\r\nدانلود فایل


نوشته شده در : جمعه 21 آبان 1395  توسط : عاطفه جهاندیده.    نظرات() .

طرح گاو هلشتاین ۱۰۰ رأسی

طرح گاو هلشتاین ۱۰۰ رأسی

\n

شركت سه گل مشهد در نظر دارد براي ايجاد طرحي كه عبارت است از يك واحد دامداري ۱۰۰ راس شيري از نژاد هلشتاين براي ايجاد طرح احتياج به ساختمان و تاسيسات نگهداري و پرورش گاوهاي شيري و مذكور و نتايج حاصله با مشخصاتي كه ذكر خواهد شد.

\n

طرح: طرح پيشنهادي بوسيله يكي از دانشجويان رشته تكنولوژي پرورش دام مورد اجرا گذاشته مي شود. وي با استفاده از اطلاعات و كمك تجارب بزرگان در زمينه طرح قادر خواهد بود مديريت را اعمال نمايد.

\n

محل و موقعيت طرح

\n

محل اجراي طرح جاده سنتو مشهد، چناران، بوده بر امكانات اين منطقه از جهت تامين آب و غيره مناسب و علاوه بر اين نيروي انساني لازم در دسترس و همچنين نزديك به محل جمع آوري شير مي باشد.

\n

بازار فروش

\n

به علت اينكه هم در مشهد و هم در چناران كارخانه شير وجود دارد مصرف مواد لبني در آن بالا مي باشد لذا فروش محصول بدست آمده هميشه در كارخانه شير مورد مصرف و به بازار عرضه مي شود.

\n

شرح جزئيات

\n

۱-اصطبل مستقف: هزينه اي براي قسمت مستقف اصطبل به متراژ ۷۲۰ متر از قرار هر متري ۵۰۰ هزار ريال هزينه معادل ۳۶۰۰۰۰۰ ريال در بر خواهد داشت.

\n

۲-بهاربند هزينه ي قسمت بهاربند كه تقريباً دو نيم برابر قسمت مستقف است برابر ۱۹۰۰ متر از هر قرار متري ۶۰۰۰۰ ريال هزينه اي برابر ۲۲۸۰۰۰۰۰۰ ريال را شامل مي شود.

\n

۳-آخورها و نرده كشي: مجموع آخورها در كليه اصطبلها معادل ۱۳۰ متر بوده طول آخور برابر ۳۵۰۰۰ هزار ريال هزينه احداث دارد و مجموعه نرده كشي اعم از روي آخورها ومحلهاي جداسازي برابر ۴۸۰ برآورد مي شود كه هزينه هر متر آن معادل ۳۰۰۰۰ ريال مي باشد.

\n

۴-ساختمان دفتر و خانه كارگري: مساحت خانه كارگري ۱۵۹ متر مربع و دفتر ۱۰ متر مربع بوده كه با تير آهن و سقف ضربه آجر مي شود و هزينه احداث هر متر مربع آنها ۶۰۰۰۰۰ ريال برآورد مي گردد.

\n

۵-ساختمان شير دوشي: اين واحد شامل ۴۲۵ متر مربع سقف و ۵/۳۷ متر مربع بدون سقف و با توجه به رعايت اصول بهداشتي هزينه احداث بخش مسقف آن هر متر مربع ۵۵۰۰۰۰ ريال و غير مسقف ۷۰۰۰ ريال برآورد مي گردد.

\n

۶-اجراي طرح سپيتانك: براي جمع آوري فضولات و فاضلاب اصطبلها بر اساس نقشه ترسيمي هزينه اي معادل ۲۶۲۵۰۰۰ ريال را شامل خواهد شد.

\n

۷-محوطه سازي: اجراي طرح محوطه سازي و آسفالت و بتون ريزي حاشيه خيابانها و فضاي سبز بر اساس نقشه ترسيمي هزينه اي معادل ۴۸۷۵۰۰۰۰ ريال را طلب مي نمايد.

\n

۸-ديوار كشي: احداث ديوار اطراف محوطه و زمين مزبور مورد نياز ۱۸۷۵ متر مربع ديوار بارو كش سيماني داشته و هر متر مربع احداث آن ۵۰۰۰۰ ريال برآورد هزينه مي شود.

\n

۹-انبار سالن پرورش گوساله و زايشگاه: مجموع آنها ۳۶۰ مربع زير بنا داشته كه با سقف ايرانيت پوشش شده است و هر متر مربع آن ۳۷۰۰۰۰ ريال برآورد هزينه مي شود.

\n

۱۰-نگهباني احداث يك واحد نگهباني به مساحت ۱۲ متر مربع و درب ورودي بزرگ جمعاً هزينه اي برابر ۱۲۰۰۰۰۰۰۰ ريال برآورد مي شود.

\n

۱۱-دستگاه شير دوشي خريد و نصب دستگاه شير دوش ۱۲ واحدي به ارزش ۲۴۰۰۰۰۰۰۰ ريال.

\n

۱۲-دستگاه شير سرد كن: خريد ونصب دستگاه شير سردكن ۳ تن با ارزش ۲۱۰۰۰۰۰۰۰ ريال.

\n

۱۳-برق رساني، هزينه برق رساني به گاوداري شامل تيرريزي، ترانس، حق انشعاب و امتياز برق سه فاز هزينه اي معادل ۳۰۰۰۰۰۰۰ ريال را طلب مي نمايد.

\n

تاسيسات آب شامل پمپ شناور و لوله و كابل و كليد و تابلو و منبع آب هوايي و منبع آب زميني جمعاً ۱۲۰۰۰۰۰۰ ميليون ريال برآورد مي شود.

\n

قيمت پايه مصالح به كار رفته

\n

آجر گري هر تن ۱۰۰۰۰۰ ريال      هر تن براي ۴ متر ديوار ۴۰ سانتي متر سنگ درجه ۲ با دستمزد كارگر ۵۰۰۰۰ ريال.

\n

سفيد كاري به وسيله گچ با دستمزد متري ۷۰۰۰ ريال.

\n

آهك براي شفت كردن براي هر متري ۱۵ كيلو هر تن ۷۰۰۰۰ ريال.

\n

شن شسته شده هر ماشين ۲۴۰۰۰۰ ريال        هر ماشين براي ۵ متر.

\n

قيمت سيمان مشهد هر پاكت ۱۸۰۰۰ ريال.

\n

هر ۲۰۰ كيلو شن يك پاكت سيمان ملات معمولي براي يك متر ۸ سال.

\n

سيمان سفيد هر پاكت ۲۰  هزار ريال هر متر مربع دستمزد ۸۰۰۰۰ ريال.

\n

پودر خاك سنگ هر پاكت ۱۳۰۰۰ هزار ريال.

\n

سيمان كاري (سياه) هر متر ۵۰ كيلو شن ۱۵ كيلو سيمان دستمزد متري ۵۰۰۰ ريال

\n

قيمت تير آهن و لوله

\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n
تير آهن ۱۴۱۲ متري۸۰۰۰۰۰ ريال
تير آهن ۱۲كيلويي۶۰۰۰۰۰ريال
لوله ۲ سياهكيلويي۴۰۰۰ريال
لوله ۵/۲ سياهكيلويي۴۰۰۰ريال
لوله ۳ سياهكيلويي۴۰۰۰ريال

طرح گاو هلشتاین ۱۰۰ رأسی

\n

نوشته طرح گاو هلشتاین ۱۰۰ رأسی اولین بار در یک وی دو سایت خرید و فروش فایل پدیدار شد.

\r\nلطفا از لینک زیر دانلود کنید \r\n\r\nدانلود فایل


نوشته شده در : جمعه 21 آبان 1395  توسط : عاطفه جهاندیده.    نظرات() .

طرح توجیهی گاو داری شیری ۴۰۰ راسی

طرح توجیهی گاو داری شیری ۴۰۰ راسی

\n

مقدمه

\n

امروزه با پیشرفت علم تغذیه بشر به این باور رسیده که یک فرهنگ صحیح غذائی می تواند  سلامت جامعه را بدنبال داشته باشد واز سلامت یک جامعه می توان اهداف والائی همچون ۱-فکر سالم و خلاق ۲- شادابی و سر زندگی  ۳-مصرف حداقل دارو ۴-وابستگی کمتر و ………..را مد نظر داشت که این چنین جامعه ای  مطمئنا از لحاظ اقتصادی بالا و دارای استقلال مالی فکری خواهد بود در کشور ما نیز فرهنگ مصرف فراورده های دامی مخصوصا شیر روز به روز گسترده تر می شود که این مسئله مسئولین امر بر آن داشته که در جهت رشد و گسترش صنعت دامپروری گامهای مثبتی بر دارند که در این زمینه می توان احداث واحدهای بزرگ دامداری را نام برد که اگر با مدیریت بالائی اداره شوند می توان به تامین نیاز جامعه به این منبع غذائی ارزشمند امیدوار بود انشاا….

\n

 

\n

 

\n

 

\n

 

\n

 

\n


\n

موضوع طرح :

\n

احداث ساختمان و تجهیز تاسیسات وخرید ماشین آلات مورد نیاز یک واحد گاوداری به ظرفیت چهار صد راس گاو مولد ؛ خرید تلیسه آبستن سنگین علوفه مورد نیاز حداقل سه ماه

\n

 

\n

موقعیت جغرافیائی طرح:حدود ده کیلو متری جنوب غربی نیشابور واقع در حدود پانصد متری غرب جاده نیشابور –سبزوار اراضی روستای فتح آباد

\n

 

\n

عملیات اجرای طرح:شامل تسطیح و آماده سازی زمین ؛ ساخت فضای مسقف مورد نیاز؛نصب تاسیسات مورد نیاز ؛خرید ماشین الات مورد نیاز ؛خرید دام وعلوفه

\n

 

\n

اهداف طرح :هدف از اجرای این طرح تامین بخشی از نیاز جامعه به فراورده های دامی مخصوصا شیر ؛اشتغال زائی نهایتا سود آوری در حد معقول

\n

پ

\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n
ردیفشرحمساحت(متر مربع)ارزش واحدارزش کل
۱اصطبل گاو شیری۲۴۰۰۸۰۰۱۹۲۰۰۰۰
۲اصطبل تلیسه ها۱۲۰۰۸۰۰۹۶۰۰۰۰
۳اصطبل گوساله های نر۲۰۰۴۵۰۹۰۰۰۰
۴بهاربند گوساله های نر۴۰۰۱۲۰۲۴۰۰۰
۵اصطبل گوساله های ماده۲۰۰۴۵۰۹۰۰۰۰
۶بهاربند گوساله های نر۴۰۰۱۲۰۲۴۰۰۰
۷اصطبل گوساله های زیر شش ماه۲۰۰۴۵۰۹۰۰۰۰
۸بهاربند گوساله های زیر شش ماه۴۰۰۱۲۰۲۴۰۰۰
۹باکسهای گوساله۲۵۰۱۰۰۲۵۰۰۰
۱۰انبار کنسانتره۵۰۰۵۵۰۲۷۵۰۰۰
۱۱هانگار علوفه۸۰۰۶۰۰۴۸۰۰۰۰
۱۲اتاق انتظار شیر دوشی۲۰۰۲۰۰۴۰۰۰۰
۱۳شیردوشی۳۰۰۹۰۰۲۷۰۰۰۰
۱۴اتاق شیر سرد کن۱۰۰۸۰۰۸۰۰۰۰
۱۵زایشگاه۲۷۰۵۰۰۱۳۵۰۰۰
۱۶بیمارستان۱۰۰۶۰۰۶۰۰۰۰
۱۷قرنطینه۲۰۰۵۰۰۱۰۰۰۰۰
۱۸سرایداری۲۰۰۸۵۰۱۷۰۰۰۰
۱۹نگهبانی۵۰۷۰۰۳۵۰۰۰
۲۰مدیریت۱۰۰۱۳۰۰۱۳۰۰۰۰
۲۱خانه کارگری۲۰۰۸۵۰۱۷۰۰۰۰
۲۲اتاق کنترل۵۰۱۳۰۰۹۵۰۰۰
۲۳سیلو۲۸۰۱۸۰۵۰۴۰۰
۲۴انبار تاسیسات وتجهیزات۱۰۰۴۰۰۴۰۰۰۰
۲۵جمع  ۵۳۷۷۴۰۰

۴ب-هزینه ماشین الات وتجهیزات

\n

طرح توجیهی گاو داری شیری ۴۰۰ راسی

\n

نوشته طرح توجیهی گاو داری شیری ۴۰۰ راسی اولین بار در یک وی دو سایت خرید و فروش فایل پدیدار شد.

\r\nلطفا از لینک زیر دانلود کنید \r\n\r\nدانلود فایل


نوشته شده در : جمعه 21 آبان 1395  توسط : عاطفه جهاندیده.    نظرات() .

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات